Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Firma w UKOptymalizacja podatkowa

Kwota wolna od podatku co do zasady powinna być ona równa dla każdego podatnika, co w Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do Polski jest przestrzegane. Ideą kwoty wolnej jest zwolnienie z opłacania podatku osób zarabiających niewystarczająco, aby móc się utrzymać. Zastosowanie kwoty wolnej pozwala nie odprowadzać podatku od tak niskich dochodów.

Osoby rozliczające się w Wielkiej Brytanii mają zagwarantowaną wysoką kwotę wolną od podatku oraz brak obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne do momentu przekroczenia odpowiedniego progu. Prowadzenie firmy w Anglii sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa i może przynieść spore oszczędności, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania, co w praktyce oznacza że u podatników osiągających dochód równy niższy od kwoty wolnej, nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Kwota wolna od podatku w UK nazywa jest Personal Allowance.

O ile się zmienia się Personal Allowance w 2019 roku?

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrasta do 12 500 funtów rocznie/1 041 funtów miesięcznie w 2019 roku. Wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości planowane było na 2020 rok, jednak cel został osiągnięty już teraz. Rząd brytyjski stara się ustanawiać przepisy możliwie jak najbardziej korzystne dla podatników, aby prowadzenie firmy w UK było proste i opłacalne, co w ostatecznym rozrachunku przyczynia się nie tylko do osiągania wysokich zysków przez przedsiębiorców, ale również do rozwoju gospodarczego państwa.

Trzeba mieć na uwadze, że rok podatkowy osoby fizycznej w UK trwa od kwietnia do kwietnia, a dokładnie rozpoczęcie nowego roku podatkowego przypada na 6 kwietnia 2019 roku.

W 2019 roku w Wielkiej Brytanii podniesiono także drugi próg podatkowy z 46 350 funtów do 50 000 funtów.

Kwota wolna od podatku w UK i w Polsce

W Polsce obowiązuje jedna z najniższych w Europie kwot wolnych od podatku. Na przestrzeni ostatnich lat kwota ta została podniesiona, jednak tylko dla najuboższych. W praktyce z wyższej kwoty wolnej od podatku w Polsce skorzystać mogą tylko osoby pracujące dorywczo. W Anglii kwota wolna od podatku jest z roku na rok zwiększana. Od 2010 roku kwota wolna została podniesiona o ponad 6 000 funtów, w przeliczeniu na złote polskie to w przybliżeniu aż 30 000 zł. Systematyczne zwiększanie kwoty wolnej od podatku w UK powoduje, że podatnicy płacą niższe podatki, a Ci osiągający stosunkowo niskie dochody w ogóle ich nie płacą. Założenia kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii są zatem realizowane, a przepisy skonstruowane tak, aby zapewniać osobom rozliczającym się na Wyspach godziwe warunki życia.

Kwota wolna od składek w Anglii w 2019 roku

Prowadzenie firmy na Wyspach to nie tylko wysoka kwota wolna od podatku, ale także inne przywileje takie jak np. niższe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia. W 2019 roku poniesiona została również kwota wolna od składek, czyli Lower Earnings Limit.

W Wielkiej Brytanii wysokość składek na ubezpieczenia społeczne czyli tzw. National Insurance (NI), uzależniona jest od generowanych przez firmę dochodów. Jeżeli nie zostanie przekroczony próg Primary Threshold (PT), który w 2019 roku wyniesie 8,632 funtów rocznie/719 funtów miesięcznie, to nie należy opłacać składek na ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku dyrektor spółki zobowiązany jest do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne. Składki odprowadzane są do National Insurance Contribution (NIC) będącego odpowiednikiem polskiego ZUS-u.

Tax Admiral – sprawdź naszą ofertę i przenieś swój biznes do Anglii!

Kwota wolna od podatku w UK 2019
5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?
  Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w wysokości £12 500. Tymczasem w Polsce kwota wolna nadal stoi w miejscu i dla większości podatników wynosi ona od wielu lat 3091 zł. (więcej…)

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w...

  Czytaj dalej
 • Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
  Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom. (więcej…)

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej....

  Czytaj dalej
 • Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie
  Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”. (więcej…)

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze