Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Kwota wolna od podatku co do zasady powinna być ona równa dla każdego podatnika, co w Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do Polski jest przestrzegane. Ideą kwoty wolnej jest zwolnienie z opłacania podatku osób zarabiających niewystarczająco, aby móc się utrzymać. Zastosowanie kwoty wolnej pozwala nie odprowadzać podatku od tak niskich dochodów.

Osoby rozliczające się w Wielkiej Brytanii mają zagwarantowaną wysoką kwotę wolną od podatku oraz brak obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne do momentu przekroczenia odpowiedniego progu. Prowadzenie firmy w Anglii sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa i może przynieść spore oszczędności, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania, co w praktyce oznacza że u podatników osiągających dochód równy niższy od kwoty wolnej, nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Kwota wolna od podatku w UK nazywa jest Personal Allowance.

O ile się zmienia się Personal Allowance w 2019 roku?

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrasta do 12 500 funtów rocznie/1 041 funtów miesięcznie w 2019 roku. Wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości planowane było na 2020 rok, jednak cel został osiągnięty już teraz. Rząd brytyjski stara się ustanawiać przepisy możliwie jak najbardziej korzystne dla podatników, aby prowadzenie firmy w UK było proste i opłacalne, co w ostatecznym rozrachunku przyczynia się nie tylko do osiągania wysokich zysków przez przedsiębiorców, ale również do rozwoju gospodarczego państwa.

E-BOOK: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – pobierz za darmo!

Brytyjska spółka bez tajemnic

Trzeba mieć na uwadze, że rok podatkowy osoby fizycznej w UK trwa od kwietnia do kwietnia, a dokładnie rozpoczęcie nowego roku podatkowego przypada na 6 kwietnia 2019 roku.

W 2019 roku w Wielkiej Brytanii podniesiono także drugi próg podatkowy z 46 350 funtów do 50 000 funtów.

Kwota wolna od podatku w UK i w Polsce

W Polsce obowiązuje jedna z najniższych w Europie kwot wolnych od podatku. Na przestrzeni ostatnich lat kwota ta została podniesiona, jednak tylko dla najuboższych. W praktyce z wyższej kwoty wolnej od podatku w Polsce skorzystać mogą tylko osoby pracujące dorywczo. W Anglii kwota wolna od podatku jest z roku na rok zwiększana. Od 2010 roku kwota wolna została podniesiona o ponad 6 000 funtów, w przeliczeniu na złote polskie to w przybliżeniu aż 30 000 zł. Systematyczne zwiększanie kwoty wolnej od podatku w UK powoduje, że podatnicy płacą niższe podatki, a Ci osiągający stosunkowo niskie dochody w ogóle ich nie płacą. Założenia kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii są zatem realizowane, a przepisy skonstruowane tak, aby zapewniać osobom rozliczającym się na Wyspach godziwe warunki życia.

Kwota wolna od składek w Anglii w 2019 roku

Prowadzenie firmy na Wyspach to nie tylko wysoka kwota wolna od podatku, ale także inne przywileje takie jak np. niższe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia. W 2019 roku poniesiona została również kwota wolna od składek, czyli Lower Earnings Limit.

Czytaj także: Jak dyrektor spółki może wypłacać pieniądze z firmy LTD? [podatki, kwota wolna]

W Wielkiej Brytanii wysokość składek na ubezpieczenia społeczne czyli tzw. National Insurance (NI), uzależniona jest od generowanych przez firmę dochodów. Jeżeli nie zostanie przekroczony próg Primary Threshold (PT), który w 2019 roku wyniesie 8,632 funtów rocznie/719 funtów miesięcznie, to nie należy opłacać składek na ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku dyrektor spółki zobowiązany jest do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne. Składki odprowadzane są do National Insurance Contribution (NIC) będącego odpowiednikiem polskiego ZUS-u.

CZYTAJ: Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii w 2020 i latach kolejnych

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kwota wolna od podatku w UK 2019
Tytuł
Kwota wolna od podatku w UK 2019
Opis
Kwota wolna od podatku co do zasady powinna być ona równa dla każdego podatnika, co w Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do Polski jest przestrzegane. Ideą kwoty wolnej jest zwolnienie z opłacania podatku osób zarabiających niewystarczająco, aby móc się utrzymać. Zastosowanie kwoty wolnej pozwala nie odprowadzać podatku od tak niskich dochodów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo