Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Kwota wolna od podatku w UK 2019

Firma w UKOptymalizacja podatkowa

Kwota wolna od podatku co do zasady powinna być ona równa dla każdego podatnika, co w Wielkiej Brytanii w przeciwieństwie do Polski jest przestrzegane. Ideą kwoty wolnej jest zwolnienie z opłacania podatku osób zarabiających niewystarczająco, aby móc się utrzymać. Zastosowanie kwoty wolnej pozwala nie odprowadzać podatku od tak niskich dochodów.

Osoby rozliczające się w Wielkiej Brytanii mają zagwarantowaną wysoką kwotę wolną od podatku oraz brak obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne do momentu przekroczenia odpowiedniego progu. Prowadzenie firmy w Anglii sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa i może przynieść spore oszczędności, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu zwolnionego z opodatkowania, co w praktyce oznacza że u podatników osiągających dochód równy niższy od kwoty wolnej, nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Kwota wolna od podatku w UK nazywa jest Personal Allowance.

O ile się zmienia się Personal Allowance w 2019 roku?

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrasta do 12 500 funtów rocznie/1 041 funtów miesięcznie w 2019 roku. Wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości planowane było na 2020 rok, jednak cel został osiągnięty już teraz. Rząd brytyjski stara się ustanawiać przepisy możliwie jak najbardziej korzystne dla podatników, aby prowadzenie firmy w UK było proste i opłacalne, co w ostatecznym rozrachunku przyczynia się nie tylko do osiągania wysokich zysków przez przedsiębiorców, ale również do rozwoju gospodarczego państwa.

Trzeba mieć na uwadze, że rok podatkowy osoby fizycznej w UK trwa od kwietnia do kwietnia, a dokładnie rozpoczęcie nowego roku podatkowego przypada na 6 kwietnia 2019 roku.

W 2019 roku w Wielkiej Brytanii podniesiono także drugi próg podatkowy z 46 350 funtów do 50 000 funtów.

Kwota wolna od podatku w UK i w Polsce

W Polsce obowiązuje jedna z najniższych w Europie kwot wolnych od podatku. Na przestrzeni ostatnich lat kwota ta została podniesiona, jednak tylko dla najuboższych. W praktyce z wyższej kwoty wolnej od podatku w Polsce skorzystać mogą tylko osoby pracujące dorywczo. W Anglii kwota wolna od podatku jest z roku na rok zwiększana. Od 2010 roku kwota wolna została podniesiona o ponad 6 000 funtów, w przeliczeniu na złote polskie to w przybliżeniu aż 30 000 zł. Systematyczne zwiększanie kwoty wolnej od podatku w UK powoduje, że podatnicy płacą niższe podatki, a Ci osiągający stosunkowo niskie dochody w ogóle ich nie płacą. Założenia kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii są zatem realizowane, a przepisy skonstruowane tak, aby zapewniać osobom rozliczającym się na Wyspach godziwe warunki życia.

Kwota wolna od składek w Anglii w 2019 roku

Prowadzenie firmy na Wyspach to nie tylko wysoka kwota wolna od podatku, ale także inne przywileje takie jak np. niższe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia. W 2019 roku poniesiona została również kwota wolna od składek, czyli Lower Earnings Limit.

W Wielkiej Brytanii wysokość składek na ubezpieczenia społeczne czyli tzw. National Insurance (NI), uzależniona jest od generowanych przez firmę dochodów. Jeżeli nie zostanie przekroczony próg Primary Threshold (PT), który w 2019 roku wyniesie 8,632 funtów rocznie/719 funtów miesięcznie, to nie należy opłacać składek na ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku dyrektor spółki zobowiązany jest do uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne. Składki odprowadzane są do National Insurance Contribution (NIC) będącego odpowiednikiem polskiego ZUS-u.

Tax Admiral – sprawdź naszą ofertę i przenieś swój biznes do Anglii!

5.0
02
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?
  PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej…)

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak...

  Czytaj dalej
 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo