Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak wystawiać fakturę ze spółki LTD dla kontrahenta z Polski?

Jak wystawiać fakturę ze spółki LTD dla kontrahenta z Polski?

Firma w UK i Irlandii

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokumentowania transakcji w celu ich późniejszego rozliczenia. Sprawdź, w jaki sposób wystawić fakturę ze spółki Limited współpracując z kontrahentami z Polski.

Spółka LTD niezarejestrowana do VAT w UK – zasady wystawiania faktur dla polskich kontrahentów

Spółka Limited korzystająca ze zwolnienia z VAT na terenie Wielkiej Brytanii (przypomnijmy, że zwolnienie dotyczy firm osiągających obroty do limitu 85 000 funtów w skali roku), dokonująca sprzedaży na rzecz podmiotów z działalnością zarejestrowaną na terenie Rzeczypospolitej wystawia faktury bez VAT. Dokument sporządzany jest wówczas analogicznie jak w przypadku sprzedaży na rzecz firm posiadających siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii.

W razie sprzedaży swoich produktów czy usług na rzecz osób prywatnych posiadających miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej, faktura powinna zostać wystawiona przez spółkę LTD bez podatku VAT, ale tylko do limitu 200 000 zł sprzedaży dla osób prywatnych z Polski. Po przekroczeniu tego limitu brytyjska spółka Limited ma obowiązek zarejestrować się do VAT w Polsce i tam odprowadzać podatek od sprzedaży na rzecz osób prywatnych zamieszkałych w Polsce.

Spółka LTD zarejestrowana do VAT w UK – wystawianie faktur dla kontrahentów z Polski

Rejestracja spółki LTD do VAT w Anglii implikuje rejestrację spółki do VAT-UE, dzięki czemu firma bez przeszkód może dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzystać z różnego rodzaju przywilejów z tym związanych jak np. wystawianie faktur bez VAT.

Spółki będące czynnymi podatnikami VAT co do zasady wystawiają faktury dla polskich firm ze stawką VAT 0% lub np. (w zależności od tego, czy sprzedajemy towary czy usługi), ale tylko wówczas, gdy kontrahent jest zarejestrowany do VAT-UE. Dodatkowo na fakturze należy zawrzeć informację o odwrotnym obciążeniu (reverse charge). Jeżeli kontrahent z Polski jest czynnym podatnikiem VAT (na terenie Rzeczypospolitej rejestracja do VAT-UE nie jest równoznaczna z rejestracją do VAT), to ma on wówczas nie tylko obowiązek naliczenia VAT od zawartej transakcji, ale także prawo jego odliczenia, dzięki czemu transakcja staje się dla niego neutralna podatkowo. W przeciwnym wypadku, nabywca zobowiązany jest zapłacić naliczony podatek VAT do US i może jedynie uwzględnić go jako koszt uzyskania przychodów.

Trzeba mieć na uwadze, że przepisy związane z nabyciami wewnątrzwspólnotowymi są złożone i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo tego, iż naszym kontrahentem z Polski jest firma zarejestrowana do VAT-UE, jako spółka LTD, będziemy mieli obowiązek zarejestrowania się do VAT w Polsce ze względu np. na szczególny rodzaj dokonywanych transakcji, do których należy m.in. działalność budowlana (nieruchomości położone na terenie Polski), kulturalna, rozrywkowa, sportowa itd.

Forma prowadzenia działalności polskiego kontrahenta a faktura wystawiona ze spółki LTD

Wystawiając faktury dla polskich klientów nie ma znaczenia forma prowadzenia działalności kontrahenta z Polski, czyli czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z o.o., spółka cywilna itd. Oznacza to, że z punktu widzenia spółki Limited wystawiającej fakturę dla zagranicznego kontrahenta istotne jest tylko to, czy nabywcą jest firma czy osoba prywatna, a w niektórych przypadkach również znaczenie będzie miało, czy dana firma jest zarejestrowana do VAT-UE.

Jakie dane powinna zawierać faktura?

Wystawiając fakturę ze spółki LTD należy zwrócić szczególną uwagę, aby dokument zawierał wszystkie niezbędne elementy takie jak:

 • dane sprzedającego (numer identyfikacyjny, nazwa firmy, adres),
 • dane nabywcy
 • datę wystawienia faktury,
 • datę wykonania usługi lub dostawy towaru,
 • numer faktury,
 • kwotę do zapłaty,
 • rodzaj sprzedawanych towarów lub usług,
 • stawkę, kwotę VAT oraz kwotę brutto (czynni podatnicy VAT).

>> POBIERZ WZÓR BRYTYJSKIEJ FAKTURY <<

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo