Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak prowadzić ewidencję przychodów i kosztów dla firmy zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii?

Jak prowadzić ewidencję przychodów i kosztów dla firmy zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii?

Firma w UK i Irlandii

Ewidencja przychodów i kosztów to obowiązkowy element prowadzenia spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Wielu Polaków chcąc zaoszczędzić na podatkach i składkach na ubezpieczenia rejestruje firmy w Anglii. Trzeba jednak pamiętać, że formalności związane z rejestracją spółki LTD na Wyspach nie kończą się na jej rejestracji. Regularne rozliczenie to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Sprawdź, jak prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów dla spółki Limited.

W jaki sposób prowadzić ewidencję księgową w spółce Limited?
 • Ewidencja przychodów i kosztów dla firmy zarejestrowanej na terenie Wielkiej Brytanii powinna być prowadzona regularnie i z uwzględnieniem przepisów obowiązujących na Wyspach.
 • Prowadzenie ewidencji księgowej jest obowiązkowe dla każdej spółki LTD, niezależnie od generowanych zysków. Co więcej, nawet zawieszenie działalności spółki nie zwalnia przedsiębiorcy z prowadzenia księgowości.
 • Na bieżąco należy gromadzić dokumenty księgowe (faktury, umowy, wyciągi bankowe oraz inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności) i uwzględniać je w ewidencji przychodów i rozchodów.
 • Przychodami spółki będą wszystkie transakcje zawarte zarówno z innymi firmami jak i z osobami prywatnymi, niezależnie od miejsca zarejestrowania firmy nabywcy czy jego miejsca zamieszkania.
 • Do kosztów zaliczyć możemy natomiast wszelkie wydatki związane z prowadzoną działalnością, a więc m.in. koszty biurowe, opłaty za księgowość, opłaty bankowe, wydatki na sprzęt i wyposażenie itd.
 • Na podstawie ewidencji przychodów i kosztów na koniec każdego okresu rozliczeniowego sporządzane są deklaracje podatkowe oraz ustalana jest wysokość zobowiązania podatkowego.
Kto jest odpowiedzialny za prawidłowe prowadzenie ewidencji księgowej?

Dopilnowanie prawidłowości rozliczeń danej spółki Limited należy do obowiązków dyrektorów oraz sekretarza spółki. W przypadku jakichkolwiek błędów to oni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Trzeba mieć na uwadze, że w razie ewentualnej kontroli, organ podatkowy skrupulatnie zweryfikuje prawidłowość rozliczeń.

Na co zwrócić uwagę prowadząc firmę w Anglii?
 • Rejestracja firmy na terenie Wielkiej Brytanii wiąże się z szeregiem obowiązków do spełnienia. Jest ich znacznie mniej niż w Polsce, jednak warto się z nimi zapoznać, aby działalność była prowadzona i rozliczana w sposób prawidłowy.
 • Biznes w Wielkiej Brytanii jak w każdym innym miejscu oznacza potrzebę dokumentowania transakcji, czyli przede wszystkim wystawiania faktur dla kontrahentów. Każdy dokument firmowy musi być sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jak wystawić fakturę ze spółki LTD?

Poza ewidencją przychodów i kosztów spółka Limited powinna prowadzić także ewidencję aktywów i zobowiązań, a przy działalności handlowej ewidencję magazynową.

Dokumentację księgową spółki LTD należy przechowywać w głównej siedzibie spółki lub w innym adekwatnym miejscu np. w siedzibie biura rachunkowego odpowiadającego za prowadzenie rozliczenia firmy. W razie, gdy dyrektorzy zdecydują o przechowywaniu dokumentacji poza główną siedzibą firmy, należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia w Companies House.

>> POBIERZ WZÓR BRYTYJSKIEJ FAKTURY <<

Księgowość dla firm zarejestrowanych na terenie Wielkiej Brytanii

Prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów wydaje Ci się skomplikowane i wolisz poświęcić swój czas na rozwój biznesu? Przekaż rozliczenie spółki Limited biuru rachunkowemu, które dopełni za Ciebie wszelkich formalności.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Tax Admiral – usługi księgowe dla firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii!

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo