Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

BrexitFirma w UK i Irlandii

Trudny proces negocjacji warunków Brexitu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską ma za sobą ważny kamień milowy, jakim jest podpisanie 585-stronicowego porozumienia. Co wynika z podpisanego porozumienia dla tysięcy polskich przedsiębiorców prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii?

Porozumienie UK z UE – nie będzie “twardego Brexitu”

Porozumienie zawarte między Wielką Brytanią a Unią Europejską opisuje kluczowe zagadnienia dotyczące dalszych relacji obydwu stron po Brexicie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r., do końca 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, który pozwoli wypracować dokładne warunki m.in. wymiany gospodarczej oraz zasad przepływu ludzi. Co najmniej do końca okresu przejściowego zostanie zachowana swoboda przepływu towarów i usług.

“Uzgodnione warunki pokazują, że przedsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii nie mają powodów do obaw, w dalszym ciągu będą mogli stabilnie prowadzić i rozwijać swoje firmy. Nie brakuje głosów twierdzących, że okres przejściowy może nie wystarczyć na uzgodnienie kompletnych warunków współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, więc istnieje spora szansa na przedłużenie obecnego status quo. Bez wątpienia obywatele Unii Europejskiej w dalszym ciągu bez jakichkolwiek przeszkód będą mogli zakładać firmy w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd już teraz stara się o przyciągnięcie biznesu na Wyspy.”  – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

 

 

Konsekwencje porozumienia z UE dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Wielkiej Brytanii:

 • Wielka Brytania pozostanie na jednolitym europejskim rynku do co najmniej 2020 roku.
 • Przedsiębiorcy prowadzący firmy w Wielkiej Brytanii zachowają prawo do opieki zdrowotnej i emerytury.
 • Towary zakupione lub zamówione przed końcem okresu przejściowego będą mogły być dostarczone później bez konieczności spełniania dodatkowych warunków (np. podatkowych lub ceł).
 • Obywatele Unii Europejskiej będą bez jakichkolwiek przeszkód mogli zarejestrować i prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii.
 • Okres przejściowy do 2020 najprawdopodobniej zostanie wydłużony.

Firma w Anglii po Brexicie

Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Polacy są ważnym kołem zamachowym brytyjskiej gospodarki. Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (politycy na Wyspach wciąż się spierają w tym zakresie) pozwoli Brytyjczykom uwolnić się od szkodliwej europejskiej biurokracji, spowalniającej rozwój brytyjskiej gospodarki. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd na każdym kroku podkreśla kluczowe znaczenie przyciągania biznesu na Wyspy jako jednej ze strategii dla dalszego rozwoju brytyjskiej gospodarki. Kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatków (do 12 500 funtów, czyli około 61 tys. złotych), zapowiadana obniżka podatku CIT oraz niska biurokracja to jasne sygnały dla przedsiębiorców rozważających rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii. Wciąż nie wiadomo czy do Brexitu w ogóle dojdzie. Porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską to ważny krok, projekt musi zostać jednak zatwierdzony przez brytyjski Parlament, a ten zdaje się być mocno podzielony w tej kwestii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego wpływu Brexitu na prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo