Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

BrexitFirma w UK i Irlandii

Trudny proces negocjacji warunków Brexitu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską ma za sobą ważny kamień milowy, jakim jest podpisanie 585-stronicowego porozumienia. Co wynika z podpisanego porozumienia dla tysięcy polskich przedsiębiorców prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii?

Porozumienie UK z UE – nie będzie “twardego Brexitu”

Porozumienie zawarte między Wielką Brytanią a Unią Europejską opisuje kluczowe zagadnienia dotyczące dalszych relacji obydwu stron po Brexicie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r., do końca 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, który pozwoli wypracować dokładne warunki m.in. wymiany gospodarczej oraz zasad przepływu ludzi. Co najmniej do końca okresu przejściowego zostanie zachowana swoboda przepływu towarów i usług.

“Uzgodnione warunki pokazują, że przedsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii nie mają powodów do obaw, w dalszym ciągu będą mogli stabilnie prowadzić i rozwijać swoje firmy. Nie brakuje głosów twierdzących, że okres przejściowy może nie wystarczyć na uzgodnienie kompletnych warunków współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, więc istnieje spora szansa na przedłużenie obecnego status quo. Bez wątpienia obywatele Unii Europejskiej w dalszym ciągu bez jakichkolwiek przeszkód będą mogli zakładać firmy w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd już teraz stara się o przyciągnięcie biznesu na Wyspy.”  – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

 

 

Konsekwencje porozumienia z UE dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Wielkiej Brytanii:

 • Wielka Brytania pozostanie na jednolitym europejskim rynku do co najmniej 2020 roku.
 • Przedsiębiorcy prowadzący firmy w Wielkiej Brytanii zachowają prawo do opieki zdrowotnej i emerytury.
 • Towary zakupione lub zamówione przed końcem okresu przejściowego będą mogły być dostarczone później bez konieczności spełniania dodatkowych warunków (np. podatkowych lub ceł).
 • Obywatele Unii Europejskiej będą bez jakichkolwiek przeszkód mogli zarejestrować i prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii.
 • Okres przejściowy do 2020 najprawdopodobniej zostanie wydłużony.

Firma w Anglii po Brexicie

Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Polacy są ważnym kołem zamachowym brytyjskiej gospodarki. Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (politycy na Wyspach wciąż się spierają w tym zakresie) pozwoli Brytyjczykom uwolnić się od szkodliwej europejskiej biurokracji, spowalniającej rozwój brytyjskiej gospodarki. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd na każdym kroku podkreśla kluczowe znaczenie przyciągania biznesu na Wyspy jako jednej ze strategii dla dalszego rozwoju brytyjskiej gospodarki. Kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatków (do 12 500 funtów, czyli około 61 tys. złotych), zapowiadana obniżka podatku CIT oraz niska biurokracja to jasne sygnały dla przedsiębiorców rozważających rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii. Wciąż nie wiadomo czy do Brexitu w ogóle dojdzie. Porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską to ważny krok, projekt musi zostać jednak zatwierdzony przez brytyjski Parlament, a ten zdaje się być mocno podzielony w tej kwestii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego wpływu Brexitu na prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?
3.9 (78.57%) 14 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie
  Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze