Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?

BrexitFirma w UK i Irlandii

Trudny proces negocjacji warunków Brexitu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską ma za sobą ważny kamień milowy, jakim jest podpisanie 585-stronicowego porozumienia. Co wynika z podpisanego porozumienia dla tysięcy polskich przedsiębiorców prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii?

Porozumienie UK z UE – nie będzie “twardego Brexitu”

Porozumienie zawarte między Wielką Brytanią a Unią Europejską opisuje kluczowe zagadnienia dotyczące dalszych relacji obydwu stron po Brexicie. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r., do końca 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, który pozwoli wypracować dokładne warunki m.in. wymiany gospodarczej oraz zasad przepływu ludzi. Co najmniej do końca okresu przejściowego zostanie zachowana swoboda przepływu towarów i usług.

“Uzgodnione warunki pokazują, że przedsiębiorcy prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii nie mają powodów do obaw, w dalszym ciągu będą mogli stabilnie prowadzić i rozwijać swoje firmy. Nie brakuje głosów twierdzących, że okres przejściowy może nie wystarczyć na uzgodnienie kompletnych warunków współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, więc istnieje spora szansa na przedłużenie obecnego status quo. Bez wątpienia obywatele Unii Europejskiej w dalszym ciągu bez jakichkolwiek przeszkód będą mogli zakładać firmy w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd już teraz stara się o przyciągnięcie biznesu na Wyspy.”  – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

 

 

Konsekwencje porozumienia z UE dla przedsiębiorców prowadzących biznes w Wielkiej Brytanii:

 • Wielka Brytania pozostanie na jednolitym europejskim rynku do co najmniej 2020 roku.
 • Przedsiębiorcy prowadzący firmy w Wielkiej Brytanii zachowają prawo do opieki zdrowotnej i emerytury.
 • Towary zakupione lub zamówione przed końcem okresu przejściowego będą mogły być dostarczone później bez konieczności spełniania dodatkowych warunków (np. podatkowych lub ceł).
 • Obywatele Unii Europejskiej będą bez jakichkolwiek przeszkód mogli zarejestrować i prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii.
 • Okres przejściowy do 2020 najprawdopodobniej zostanie wydłużony.
Firma w Anglii po Brexicie

Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Polacy są ważnym kołem zamachowym brytyjskiej gospodarki. Potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (politycy na Wyspach wciąż się spierają w tym zakresie) pozwoli Brytyjczykom uwolnić się od szkodliwej europejskiej biurokracji, spowalniającej rozwój brytyjskiej gospodarki. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd na każdym kroku podkreśla kluczowe znaczenie przyciągania biznesu na Wyspy jako jednej ze strategii dla dalszego rozwoju brytyjskiej gospodarki. Kolejna podwyżka kwoty wolnej od podatków (do 12 500 funtów, czyli około 61 tys. złotych), zapowiadana obniżka podatku CIT oraz niska biurokracja to jasne sygnały dla przedsiębiorców rozważających rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii. Wciąż nie wiadomo czy do Brexitu w ogóle dojdzie. Porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską to ważny krok, projekt musi zostać jednak zatwierdzony przez brytyjski Parlament, a ten zdaje się być mocno podzielony w tej kwestii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego wpływu Brexitu na prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?
Tytuł
Co oznacza porozumienie Wielkiej Brytanii z UE ws. Brexitu dla prowadzących firmy w UK?
Opis
Trudny proces negocjacji warunków Brexitu pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a Unią Europejską ma za sobą ważny kamień milowy, jakim jest podpisanie 585-stronicowego porozumienia. Co wynika z podpisanego porozumienia dla tysięcy polskich przedsiębiorców prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii?
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo