Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania: spółka partnerska

Wielka Brytania: spółka partnerska

Firma w UK
Wielka Brytania: spółka partnerska
Oceń ten post

W ramach self-employed nie musisz działać w pojedynkę. Jeśli chcesz prowadzić biznes z inną osobą, ale wciąż czerpać wiele korzyści płynących z samozatrudnienia, taką możliwość daje Ci spółka zwykła partnerska. Partnership to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwijać swoją działalność. Nie wymaga rejestracji w Companies House, a każdy partner rozlicza się z Urzędem Skarbowym osobno.

W myśl brytyjskich przepisów partnership nie jest osobą prawną, a polskim odpowiednikiem tego rozwiązania jest spółka cywilna. Liczba partnerów ograniczona jest do 20 osób, a każda z nich powinna być zarejestrowana jako self-employed. Za zobowiązania firmy odpowiadają solidarnie wszyscy wspólnicy swoim majątkiem osobistym. Spółkę taką można założyć tylko w celu osiągnięcia zysku, a współpraca między partnerami działa na zasadzie umowy między nimi. Najlepiej, gdy istnieje pisemny dokument umowy, potwierdzający wspólne cele i wymagania udziałowców.

Przed rejestracją jako samozatrudniony, każdy z uczestników spółki musi zdobyć numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Wniosek można złożyć do lokalnego Jobcentre Plus. Samozatrudnienie natomiast należy zarejestrować w brytyjskim Urzędzie Skarbowym HM Revenue and Customs, co można uczynić osobiście, listownie, telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu. W przeciwieństwie do systemu sole trader, samozatrudnieni działający w ramach partnership, powinni zarejestrować swoją spółkę zaraz po tym, gdy zacznie ona prosperować.

Każdy z partnerów, jako samozatrudniony, ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. W tym przypadku wymagana składka należy do grupy drugiej (Class 2 National Insurance Contributions). Jednak po przekroczeniu pewnej kwoty, wymagana jest już stawka Class 4. Informację o wymaganej składce, każdy samozatrudniony dostaje po rejestracji w urzędzie.

Dodatkowo, każdy z partnerów musi opłacić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Po przekroczeniu limitu rocznego, każdy ze wspólników powinien zarejestrować się jako płatnik VAT. Limit ten jest jednak na tyle wysoki, że w przypadku partnership do takiej sytuacji nie dochodzi zbyt często.

W ramach spółki, udziałowcy mają prawo do zatrudniania pracowników, wystawiania rachunków i faktur, a także finansowania firmy z własnych pieniędzy. Taki rodzaj działalności nie jest niezależny od osób ją tworzących. Odpowiadają one nie tylko za finanse firmy, ale także za jakość świadczonych usług. Warto również pamiętać, że istnieją sytuacje, w których rejestracja członków jako osoby samozatrudnione i spisanie umowy między nimi nie wystarczy. Jest tak w przypadku, gdy branża, jaką chcą zająć się udziałowcy, wymaga zdobycia dodatkowego pozwolenia lub licencji.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze