Ostatnia aktualizacja 11 czerwca, 2024 o 05:20 am.
W artykule Wykorzystanie spółki zagranicznej w optymalizacji składki ZUS wyjaśniliśmy, czy da się prowadzić spółkę z o.o. bez ZUS. W drugiej części artykułu podpowiemy, jak krok po kroku zrealizować całą procedurę, jeśli nie posiadasz wspólnika, z którym mógłbyś założyć spółkę.
ZUS jest dość znaczącym obciążeniem dla wielu prowadzących JDG. Skutecznym sposobem na uniknięcie konieczności odprowadzania składek ZUS jest dla wielu przedsiębiorców przekształcenie się w spółkę z o.o. Bowiem spółka z o.o. bez ZUS jest możliwa, zarówno w przypadku jednoosobowych spółek jak i spółek z wieloma wspólnikami.
Aby uniknąć składek, spółka musi posiadać co najmniej dwóch wspólników. W jednoosobowych spółkach z o.o przedsiębiorcy podlegają oskładkowaniu tak samo, jak w przypadku JDG, więc spółka nie przyniesie oszczędności.
Problemem tutaj jest zazwyczaj znalezienie godnej zaufania osoby, która będzie drugim wspólnikiem nie tylko „na papierze”. Przekazywanie udziałów osobie, której nie ufamy w stu procentach jest błędem. Może okazać się szczególnie problematyczne, gdy wartość firmy wzrośnie, a osoba taka będzie miała roszczenia finansowe. Dodatkową obawą jest owiane złą sławą powszechne kwestionowanie przez ZUS wspólników mających znikomą ilość udziałów. Wspólnicy tacy doczekali się nawet własnego określenia jako wspólnicy “iluzoryczni”.
Choć określenie to nie ma definicji prawnej, ZUS sam orzeka, kto jest wspólnikiem iluzorycznym, a kto nie. Zdaniem ZUS wspólnicy iluzoryczni nie decydują o sprawach spółki i istnieją tylko w celu obejścia prawa. Jeśli masz spółkę z drugą osobą i ta osoba zostanie uznana za wspólnika iluzorycznego, ty automatycznie jesteś uznany za „niemal jedynego” wspólnika spółki. Oznacza to, że ZUS naliczy ci składki, często za lata wstecz. Najczęściej o tym, że ZUS uznał kogoś za wspólnika większościowego, osoba ta dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy ZUS obliczył zaległe składki i zaczyna się ich domagać. Mało komu uśmiecha się toczenie batalii z ZUS w celu udowodnienia, że wspólnik nie jest figurantem. Szczególnie że sądy bardzo często przyznają rację ZUS, wydając absurdalne wyroki.
Alternatywnym rozwiązaniem, które pozwoli optymalizować składki ZUS, może być wykorzystanie jako drugiego wspólnika zagranicznej spółki z o.o. Szczególnie spółka, nad którą posiada się pełną kontrolę jest dobrym wspólnikiem, gdyż może posiadać znaczącą ilość udziałów, a nawet 100%. Jak krok po kroku zrealizować całą procedurę?
Wspólnikiem spółki z o.o. może być nie tylko osoba fizyczna, ale także podmiot — np. inna spółka z o.o. Zgodnie z prawem obowiązkowi płacenia składek ZUS podlega wyłącznie wspólnik spółki będący osobą fizyczną. Pierwszym rozwiązaniem, jakie nasuwa się na myśl, może być więc założenie jednoosobowej spółki, której jedynym wspólnikiem będzie inna spółka. Niestety, zapisy Kodeksu spółek handlowych eliminują możliwość założenia spółki z.o.o. wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o. — polską lub zagraniczną. Więc jeśli spółka zagraniczna będzie również należeć do ciebie i nie będziesz posiadał w niej wspólnika, będzie to przeszkodą.
Przepisy pozwalają jednak na założenie jednoosobowej spółki przez osobę fizyczną, a następnie wprowadzenie do niej — jako drugiego wspólnika — innej spółki — np. polskiej z o.o. lub zagranicznej (LTD).
Oto 3 kroki, które musisz wykonać:
Po dopełnieniu formalności polska spółka z o.o. będzie miała dwóch wspólników. Pierwszym z nich będziesz Ty jako osoba fizyczna, drugim — zagraniczna spółka. Jeśli nie zatrudnisz się w spółce, nie będziesz miał obowiązku odprowadzania składek ZUS. Dzięki temu, że kontrola nad zagraniczną spółką pozostanie także w Twoich rękach, zyskasz jeszcze większe możliwości optymalizacji podatkowej.
Istnieje również możliwość, aby spółka zagraniczna pełniła funkcję jedynego wspólnika w spółce z o.o. Wówczas spółka taka posiada 100% udziałów w polskiej spółce. Ponieważ składkom ZUS podlegają tylko wspólnicy będący osobami fizycznymi, takie rozwiązanie całkowicie niweluje jakiekolwiek możliwości naliczenia składek. Procedura jest zbliżona do tej, która odbywa się przy sprzedaży części udziałów spółce zagranicznej, z tą różnicą, że sprzedaży ulega 100% udziałów.
Spółka z o.o. bez ZUS jest jak najbardziej możliwa. Można posiadać wspólnika w postaci osoby fizycznej lub firmy, aby nie odprowadzać składek.
Jak bardzo przydatny był ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić.
Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
AT UK Consulting Limited company registered in England no. 10758769, 124-128 City Road London, EC1V 2NX
Copyright 2023 by AT UK Consulting Limited. All Right Reserved.