Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania: jak uniknąć kar za błędy w podatkach?

Wielka Brytania: jak uniknąć kar za błędy w podatkach?

Firma w UK i Irlandii

Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) zmienił zasady naliczania kar dla podatników, którzy popełnili błędy w zeznaniach podatkowych lub nie poinformowali o swoich powinnościach podatkowych. Zmiany zakładają zwiększenie kar, dlatego warto upewnić się komu powierzamy naszą księgowość.

 

Urzędy Wielkiej Brytanii stwarzają idealne warunki przedsiębiorcom do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Niskie podatki, duża ilość ulg i zwolnień, stabilne prawodawstwo oraz przyjazne podejście do podatnika to jedne z wielu atutów prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Nie należy jednak zapominać o obowiązkach jakie każdy podatnik ma wobec organów podatkowych, ponieważ ewentualne zaniechania mogą być kosztowne.

 

W przypadku gdy podatnik nie zawiadomi Urzędu Skarbowego (HMRC) o wystąpieniu zobowiązania podatkowego lub popełni błąd (celowy lub niezamierzony), HMRC może nałożyć na podatnika karę kalkulowaną na podstawie wysokości straty potencjalnych przychodów podatkowych. Wysokość nałożonej kary zależy od kilku czynników, m.in od tego czy podatnik dobrowolnie wskazał błąd czy nastąpiło to wskutek kontroli przez Brytyjski Urząd Skarbowy (patrz tabela poniżej).

Tu Błędy podatkowe w Wielkiej Brytanii

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość potencjalnej kary jest czas w jakim dokonano zgłoszenia do HMRC. Brytyjski Urząd Skarbowy przychylniej spogląda na przewinienia zgłoszone do 12 miesięcy od ich wystąpienia. Z kolei im później zostanie zgłoszony lub wykryty błąd, tym przedsiębiorca może zapłacić wyższą karę. Część przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie, często jednak kończy się to uchybieniami.

Przykład:

Przedsiębiorca prowadzący działalność w branży internetowej błędnie naliczył należny podatek VAT, wobec czego nie zapłacił podatku w wysokości 5000 GBP. W zależności od tego czy fakt ten zgłosi samodzielnie czy zostanie wykryty podczas kontroli skarbowej – kara może wynieść maksymalnie 5000 GBP. HMRC weźmie pod uwagę podane czynniki do ustalenia wysokości sankcji.

“Stosunkowo często zdarza się, że pojawiają się u nas przedsiębiorcy, którzy nie dopełnili czasem błahego obowiązku i szukają pomocy, chcąc uniknąć kary. Często udaje się nam im pomóc, aczkolwiek zdecydowanie lepiej współpracować z biurem księgowym na co dzień, by do takich kosztownych i stresujących sytuacji nie doprowadzać” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Korzystaj z pomocy ekspertów – to się opłaca

Oczywiście istnieje bardzo dużo rozwiązań, które pomogą zminimalizować negatywne skutki błędów podatkowych. Jak przyznaje Agnieszka Moryc: “Często wskutek pozornej oszczędności przedsiębiorcy skupiają się na prowadzeniu rachunkowości czy kontaktach z urzędami. Profesjonalne biuro księgowe minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów podatkowych, dodatkowo oszczędzając czas i pieniądze przedsiębiorcy, dzięki czemu ten może skupić się na rozwijaniu własnego biznesu. Wielu klientów Admiral Tax nawet nie wie, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy – po prostu nigdy nie musieli się tam pojawić, ani nawet wymienić korespondencji, gdyż robimy to w ich imieniu ”.

Kluczowym czynnikiem jest świadomość przedsiębiorców, iż nie należy oszczędzać na usługach profesjonalnych firm księgowych. Prawidłowo prowadzona księgowość lub wczesne wykrycie ewentualnej nieprawidłowości może mieć duże znaczenie dla prowadzonej działalności i pomagać budować przewagę konkurencyjną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnych usług księgowych Admiral Tax, skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo