Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Wielka Brytania: jak uniknąć kar za błędy w podatkach?

Wielka Brytania: jak uniknąć kar za błędy w podatkach?

Firma w UK i Irlandii

Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) zmienił zasady naliczania kar dla podatników, którzy popełnili błędy w zeznaniach podatkowych lub nie poinformowali o swoich powinnościach podatkowych. Zmiany zakładają zwiększenie kar, dlatego warto upewnić się komu powierzamy naszą księgowość.

 

Urzędy Wielkiej Brytanii stwarzają idealne warunki przedsiębiorcom do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Niskie podatki, duża ilość ulg i zwolnień, stabilne prawodawstwo oraz przyjazne podejście do podatnika to jedne z wielu atutów prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Nie należy jednak zapominać o obowiązkach jakie każdy podatnik ma wobec organów podatkowych, ponieważ ewentualne zaniechania mogą być kosztowne.

 

W przypadku gdy podatnik nie zawiadomi Urzędu Skarbowego (HMRC) o wystąpieniu zobowiązania podatkowego lub popełni błąd (celowy lub niezamierzony), HMRC może nałożyć na podatnika karę kalkulowaną na podstawie wysokości straty potencjalnych przychodów podatkowych. Wysokość nałożonej kary zależy od kilku czynników, m.in od tego czy podatnik dobrowolnie wskazał błąd czy nastąpiło to wskutek kontroli przez Brytyjski Urząd Skarbowy (patrz tabela poniżej).

Tu Błędy podatkowe w Wielkiej Brytanii

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość potencjalnej kary jest czas w jakim dokonano zgłoszenia do HMRC. Brytyjski Urząd Skarbowy przychylniej spogląda na przewinienia zgłoszone do 12 miesięcy od ich wystąpienia. Z kolei im później zostanie zgłoszony lub wykryty błąd, tym przedsiębiorca może zapłacić wyższą karę. Część przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie, często jednak kończy się to uchybieniami.

Przykład:

Przedsiębiorca prowadzący działalność w branży internetowej błędnie naliczył należny podatek VAT, wobec czego nie zapłacił podatku w wysokości 5000 GBP. W zależności od tego czy fakt ten zgłosi samodzielnie czy zostanie wykryty podczas kontroli skarbowej – kara może wynieść maksymalnie 5000 GBP. HMRC weźmie pod uwagę podane czynniki do ustalenia wysokości sankcji.

“Stosunkowo często zdarza się, że pojawiają się u nas przedsiębiorcy, którzy nie dopełnili czasem błahego obowiązku i szukają pomocy, chcąc uniknąć kary. Często udaje się nam im pomóc, aczkolwiek zdecydowanie lepiej współpracować z biurem księgowym na co dzień, by do takich kosztownych i stresujących sytuacji nie doprowadzać” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Korzystaj z pomocy ekspertów – to się opłaca

Oczywiście istnieje bardzo dużo rozwiązań, które pomogą zminimalizować negatywne skutki błędów podatkowych. Jak przyznaje Agnieszka Moryc: “Często wskutek pozornej oszczędności przedsiębiorcy skupiają się na prowadzeniu rachunkowości czy kontaktach z urzędami. Profesjonalne biuro księgowe minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów podatkowych, dodatkowo oszczędzając czas i pieniądze przedsiębiorcy, dzięki czemu ten może skupić się na rozwijaniu własnego biznesu. Wielu klientów Admiral Tax nawet nie wie, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy – po prostu nigdy nie musieli się tam pojawić, ani nawet wymienić korespondencji, gdyż robimy to w ich imieniu ”.

Kluczowym czynnikiem jest świadomość przedsiębiorców, iż nie należy oszczędzać na usługach profesjonalnych firm księgowych. Prawidłowo prowadzona księgowość lub wczesne wykrycie ewentualnej nieprawidłowości może mieć duże znaczenie dla prowadzonej działalności i pomagać budować przewagę konkurencyjną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnych usług księgowych Admiral Tax, skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo