Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Ich Troje w gronie klientów Admiral Tax

Ich Troje w gronie klientów Admiral Tax

Ich Troje w gronie klientów Admiral Tax
4.6 (92.31%) 26 oceniających

Bardzo miło nam poinformować, że Grupa Ich Troje zdecydowała się przekazać nam opiekę nad sprawami prawno-księgowymi swojej brytyjskiej spółki limited. To kolejny klient z branży rozrywkowej, w naszym portfolio.

Dziękujemy za zaufanie oraz życzymy artystom samych sukcesów na brytyjskim rynku!

Długo szukałem odpowiedzialnej firmy do obsługi naszej spółki na rynku brytyjskim. Dlatego cieszę się z rozpoczęcia współpracy z firmą Admiral Tax. – Michał Wiśniewski

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie
  Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie
  Kryptowaluta, nazywana walutą kryptograficzną to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu – inaczej „portfelami” - w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Ale jak wygląda opodatkowanie kryptowalut w Polsce i na świecie?   
  Kryptowaluty na świecie
    Większość państw nie uznaje kryptowalut za jednostki walutowe, środki płatniczy czy pieniądze elektroniczne. Dlatego też kryptowaluty nie korzystają z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu zwykłą walutą – na przykład może dotyczyć jej podatek VAT.  
  Wydobywanie kryptowalut
    Wydobywanie kryptowalut - kopanie kryptowalut, mining kryptowaluty - odbywa się za pomocą koparek kryptowaluty przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej dedykowanego sprzętu. Najczęściej wysokiej mocy obliczeniowej kart graficznych połączonych w jedno urządzenie.  
  Ilość kryptowalut
    Współcześnie istnieje ponad 1300 rodzajów kryptowalut (cały czas powstają nowe), notowanych na przeszło 7500 specjalnych giełdach, nazywanych kryptogiełdami, czyli serwisami internetowymi, na których odbywają się transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut.  
  Giełdy kryptowalut w Polsce
  W Polsce funkcjonują popularne kryptogiełdy takie jak:  
  Rodzaje kryptowalut
    Współcześnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Do grona najbardziej znanych należą ponadto:
  • Litecoin
  • Ethereum
  • Ripple
  • IOTA
  • Dash
  • NEM
  • Cardano
  • Monero
   
  Krótka historia kryptowalut
    Początek istnienia kryptowalut to lata 80 – te XX wieku. Nie sposób jednoznacznie ustalić, kto był pomysłodawcą tego wynalazku, ale kluczowym momentem w historii kryptowaluty było opracowanie algorytmu przez Davida Chauma w 1983 roku, pozwalającego odpowiednio zabezpieczyć przesyłane dane numeryczne oraz zmieniać ich treści. Unowocześniona forma algorytmu Chauma funkcjonuje do dziś w systemach operujących kryptowalutami.  
  Kryptowaluta - środek płatniczy zapewniający anonimowość
    Jedną z cech używania kryptowalut jest zapewnienie anonimowości ich posiadaczom, co początkowo stanowiło spory problem, który doprowadził do upadku firmy Davida Chauma (1998) po sporze z Holenderskim Bankiem Centralnym, oraz instytucjami, które w kryptowalutach widziały narzędzie służące przede wszystkim dokonywaniu przestępstw finansowych. Po tym wydarzeniu, idea kryptowalut pozostała „uśpiona” przez 10 lat, kiedy to pojawił się bitcoin, który zapoczątkował gwałtowny rozwój idei kryptowalut.   https://www.admiraltax.pl/blog/jakrozliczycpodatekodkryptowalut-czyli-podatek-bitcoina/  
  Popularyzacja transakcji z użyciem kryptowalut
    Kluczowe momenty w rozwoju walut kryptograficznych to rok 2010, kiedy to dokonano pierwszej realnej transakcji przy użyciu bitcoinów (zakupiono pizzę), oraz 2014 – wtedy korporacja Microsoft zatwierdziła dokonywanie płatności z  wykorzystaniem bitcoinów; to zachęciło do korzystania z kryptowalut szerokie rzesze użytkowników do tego stopnia, że w niektórych krajach, np. w Niemczech, są uznawane za legalny środek płatniczy.  
  Bitcoin
    Bitcoin (inaczej bitmoneta) to kryptowaluta której początki sięgają 2009 roku. Została wprowadzona przez podmiot o nazwie Satoshi Nakamoto (nie wiadomo, czy była to jedna osoba, czy też zespół). Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.  Bitcoiny mogą być zapisywane na komputerze osobistym w formie pliku „portfela” lub przechowywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.   Bitcoin jest jedną z pierwszych praktycznych realizacji teorii zwanej kryptowalutą,  opisanej w 1998 r. przez Wei Daia na liście mailingowej cypherpunków, oraz teorii bitgold autorstwa Nicka Szabo.  
  Transakcje bitcoinem
    Transakcje przy użyciu bitcoinów przebiegają według następującego schematu: Bitmonety wyposażone są w klucz publiczny, czyli adres ich posiadacza. Kiedy  dany posiadacz  przetransferuje jakąś ilość bitcoinów do określonego podmiotu, jednocześnie rezygnuje z ich posiadania, dodając klucz publiczny (adres) podmiotu nabywającego do tych monet oraz podpisując je własnym kluczem prywatnym. Następnie ogłasza dokonaną transakcję w komunikacie wysłanym do sieci peer-to-peer. Reszta sieci sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych oraz ilości monet przed jej zaakceptowaniem.  
  Bitcoiny w praktyce
    Chociaż bitcoin to waluta wirtualna, można płacić nią za realne transakcje. Jest to możliwe m.in. w Polsce, a w Kanadzie istnieją bankomaty gdzie można wymieniać walutę na bitcoiny i odwrotnie. W Szwajcarii kryptowalutą można opłacać podatki.  
  Bitcoin – kontrowersje
    Największe zastrzeżenia w stosunku do bitcoinów budzi fakt, iż pomimo jawności i ogólnej dostępności historii transakcji, nie można ze 100% pewnością ustalić rzeczywistego właściciela portfela o określonym adresie. Rodzi to obawy, że kryptowaluta może posłużyć organizacjom przestępczym do prania brudnych pieniędzy lub finansowania organizacji terrorystycznych. Dlatego też prawo europejskie stara się przeciwdziałać temu zagrożeniu, narzuca w przypadku transakcji bitcoinowych posiadania imiennego konta bankowego i odpowiednich tytułów przelewów trakcie obrotu bitcoinami. W Polsce rynek bitmonet jest kontrolowany przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.  
  Kurs bitcoina
    Ze względu na wysoką płynność i nagły wzrost zainteresowania inwestorów kurs Bitcoina podlega ogromnym wahaniom. Jeszcze na początku roku 2017 jeden Bitcoin wart był około 1100 USD aby pod koniec roku osiągnąć zawrotny kurs 16 000 USD.  
  Opodatkowanie kryptowalut na świecie
    Kwestie dotyczące regulacji podatkowych w stosunku do bitcoinów zależą od prawodawstwa poszczególnych krajów. Poniżej kilka przykładów opodatkowania zysku z kryptowalut.  
  Opodatkowanie bitcoina w Polsce
    Opodatkowanie bitcoina w Polsce jest sprawą kontrowersyjną, ponieważ polska ordynacja podatkowa zawiera poważną lukę: przepisy nie uwzględniają kryptowalut. Jednakże w związku z faktem, że kryptowaluty mają wymierna wartość (chociaż nie mają postaci fizycznej),  zdaniem Ministerstwa Finansów muszą opodatkowaniu podlegać.   Ponieważ brak jest szczegółowych przepisów, przyjęto, że przychody ze sprzedaży kryptowalut należy zaliczyć do źródeł przychodu i rozliczyć wedle ogólnej skali podatkowej – 18% lub 32%. Granicę stanowi przychód ok. 85,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej handel kryptowalutami możliwe jest opodatkowanie 19% podatkiem liniowym.   Odnośnie podatku VAT; 15 lutego 2016 Izba skarbowa wydała interpretację stwierdzającą zwolnienie wymiany bitcoinów z podatku VAT.   https://www.admiraltax.pl/blog/fiskus-idzie-wojne-zarabiajacymi-kryptowalucie-zobacz-sie-zabezpieczyc/  
  Opodatkowanie kryptowalut w USA
    Kryptowaluty przechowywane w Stanach Zjednoczonych krócej niż rok objęte były podatkiem dochodowym, którego stawka wynosiła od 10% do 37%, w zależności od poziomu przychodów; jeżeli przechowywane były dłużej, podlegały podatkowi od długoterminowych zysków kapitałowych, których stawka wynosiła około 24%.   Jednakże na skutek luk prawnych, obrót kryptowalutą traktowany był jako „wymiana podobnych aktywów”, która mogła być zwolniona z podatku (z czego skwapliwie korzystano). Od 1 stycznia 2018 roku, w rezultacie podpisania przez Donalda Trumpa nowej ustawy  podatkowej, transakcje przy użyciu kryptowalut nie będą już mogły zwolnione z opodatkowania.  
  Opodatkowanie kryptowalut w Niemczech
    Władze Niemiec uznały kryptowaluty (bitcoin) za „prywatne pieniądze”, które mogą podlegać opodatkowaniu. Niemcy zapłacą podatek od dochodów kapitałowych, w sytuacji, w której udało im się z zyskiem sprzedać bitcoiny. Z tego podatku będzie się zwolnionym, jeśli okres pomiędzy kupnem a sprzedażą bitcoinów wynosił rok. Nominalna stawka tego podatku to 25%.  
  Opodatkowanie kryptowalut w Wielkiej Brytanii
    Zyski z kryptowalut w Zjednoczonym Królestwie zostały obłożone podatkiem od zysków kapitałowych zgodnie ze standardowymi progami podatkowymi (PIT) dla osób indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej:
  • 0% - od zysku do 11 850 funtów rocznie
  • 20% od zysku od 11 850 do 32 000 funtów rocznie
  • 40% od zysku od 32 000 do 150 000 funtów rocznie
  • 45% od zysku powyżej 150 000 funtów rocznie
    Firmy obracające bitcoinami podlegają opodatkowaniu podatkiem korporacyjnym (CIT), którego stawka to 19%.   W Wielkiej Brytanii zrezygnowano z pobierania podatku VAT od transakcji bitcoinowych. Jego wysokość wynosiła 20%.   Opodatkowanie kryptowaluty w UK nie budzi większych kontrowersji, o czym świadczą słowa Benjamina Divesa, dyrektora generalnego London Block Exchange (kantoru dokonującego wymiany kryptowalut). W wywiadzie dla Express.co.uk  stwierdził on: „...Na świecie są dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki. Kryptowaluty są czymś nowym i wyjątkowym, ale nie oznacza to, że będą zwolnione z podatku...”  
  Opodatkowanie kryptowalut na Białorusi
    Na Białorusi przychody i zyski z operacji na cyfrowych tokenach, za jakie uznaje się kryptowaluty mają być wyłączone z opodatkowania aż do 2023 roku.  
  Handel kryptowalutą może być nielegalny
    Istnieją też jurysdykcje, gdzie obrót kryptowalutą jest nielegalny. Są to np. Tajlandia i Wenezuela.  
  Stosunek władz wobec kryptowalut w Polsce
    Władze RP cechuje negatywne nastawienie wobec walut kryptograficznych, a w związku z tym, rynek kryptowalut w Polsce może czekać okres poważnych trudności, a to ze względu na plany premiera Morawieckiego co do zlikwidowania giełd wymiany i prób regulacji rynku kryptowaluty.   Mateusz Morawiecki porównał kryptowaluty do tzw. shadow bankingu nawiązując  do sprawy  Amber Gold. Zapytany o metody regulacji rynku kryptowalut premier potwierdził, że kryptowaluty w Polsce mogą zostać zakazane: „...Albo zabronimy, albo wprowadzimy inne regulacje. Naszym celem jest, żeby w kryptowaluty nie angażowało się wiele osób nieświadomych ryzyka. Musimy zadbać, aby kryptowaluty nie okazały się kolejną aferą finansową...” - mówi premier.   Z kolei zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa NBP, „...kryptowaluty dają jedynie pole do spekulacji i stają się narzędziem do unikania płacenia podatków...” Prezes zapewnił też, że „...jeżeli inne kraje będą zakazywać kryptowalut, to Polska uczyni podobnie...”  
  Inne wybrane kryptowaluty charakterystyka
    Litecoin   Litecoin to stworzona w 2011 roku przez Charlesa Lee kryptowaluta peer – to – peer umożliwiająca szybkie, łatwe i tanie transferowanie pieniędzy na całym świecie. To otwartoźródłowy zdecentralizowany system transakcyjny nie posiadający administratorów. Charakteryzuje się krótszym czasem potwierdzeń i wyższą efektywnością przechowywania transakcji niż Bitcoin, na którym jest wzorowana. Razem z bitcoinem należy do najstarszych kryptowalut.   Ethereum   Kryptowaluta ethereum to dzieło rosyjskiego informatyka Vitalija Buterina z roku 2013. Podobnie jak litecoin także ethereum inspirowana jest bitcoinem. Jest to platforma oparta o technologię blockchain służącą do zawierania inteligentnych kontraktów, oraz tworzenia aplikacji za pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Środkiem płatności jest 1 Ether.   Dash   Dash to kolejne dzieło  Satoshi Nakamoto. Ta kryptowaluta została zaprojektowana z myślą o maksymalnej  ochronie prywatności swoich użytkowników. Jest zdecentralizowana, anonimowa, zdolna do dokonywania bezpiecznych i natychmiastowych transakcji. Posiada dwustopniową sieć peer-to-peer zmotywowaną finansowo do dostarczania usług dla całej sieci Dash.   Ripple   Ripple to trzecia największa kryptowaluta na świecie stworzona przez Ripple Labs. W obecnej postaci ripple funkcjonuje od 2012 roku. Jest to dedykowany przede wszystkim bankom oraz instytucjom finansowym system rozliczeniowy oparty na tokenach. Zdaniem jej twórców, ripple to najszybsza i najbardziej skalowalna waluta wirtualna pozwalająca globalne płatności w czasie rzeczywistym na całym świecie  

  Kryptowaluta, nazywana walutą kryptograficzną to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi...

  Czytaj dalej
 • Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited
  Jak wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc podatku? Księgowość spółki Limited
  Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne. Specjaliści Admiral Tax zdradzają jak prowadzić księgowość w spółce Limited i wypłacać pieniądze ze spółki LTD nie płacąc żadnego podatku.

  Pensja dyrektorska

  Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 500 funtów (około 54 tysiące złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona - od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 11 850 funtów (około 56 000 złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 500 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Należy pamiętać, że spółka musi zostać zarejestrowana w HMRC jako pracodawca w systemie PAYE (Pay As You Earn), nawet jeśli jedynym jej pracownikiem będzie dyrektor spółki. Po przekroczeniu progu 8160 GBP przychodu rocznie dyrektor będzie zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Dla rocznego wynagrodzenia w kwocie 11 500 funtów miesięczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne wynosi już po przeliczeniu na złotówki 180 złotych! To zdecydowanie mniej niż wynosi preferencyjna składka ZUS w Polsce. Gdy nasze roczne przychody będą przekraczać próg 5580 funtów rocznie (kwota LEL) przez min. 10 lat - nabywamy prawo do brytyjskiej emerytury, której wysokość w tej chwili to około 3000 złotych. Ustalając wysokość wynagrodzenia dyrektora poniżej kwoty 680 funtów nie ponosimy kosztów z tytułu ubezpieczenia społecznego, ale korzystamy ze wszelkich korzyści - tak długo jak nasz roczny przychód znajduje się ponad poziomem Lower Earning Limit. Warto wziąć to pod uwagę ustalając wysokość swojego miesięcznego wynagrodzenia.

  Zwrot kosztów delegacji

  Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) pozwala spółce Limited odliczać koszty poniesione w związku z biznesowymi podróżami. Aby podróż mogła zostać uznana za służbową muszą zostać spełnione następujące warunki:
  • miejsce delegacji nie jest krajem zamieszkania Dyrektora/pracownika (wliczając w to także Wielką Brytanię)
  • celem wyjazdu są kwestie biznesowe (np. konferencja branżowa, spotkanie z klientem itp.)
  • delegacja jest tymczasowa i nie trwa dłużej niż 2 lata
  Zwrot kosztów rozliczany jest ryczałtem. Obowiązujące stawki na rok 2018 Spółka może wypłacić Dyrektorowi/pracownikowi maksymalnie wysokość kwoty uwzględnionej w zryczałtowanych stawkach dla danego kraju. Nie jest konieczne dokumentowanie wydatków za posiłki czy zakwaterowanie rachunkami czy fakturami. Dodatkowymi kosztami są koszty transportu.

  Kilometrówka

  Jeżeli Dyrektor wykorzystuje prywatny samochód w celach służbowych ma prawo odliczyć koszty z tytułu przebytych kilometrów. Rozliczenie odbywa się na zasadzie ryczałtu wg stawek:
  • pierwsze 10 000 mil w roku podatkowym  = zwrot 0,45 funtów za każdy kilometr.
  • każda kolejna mila ponad 10 000 mil = zwrot 0,25 funtów za każdy kilometr.
  Klienci Admiral Tax otrzymują bezpłatnie formularz, który służy do dokumentowania podróży. Jest on w pełni akceptowany przez brytyjski HMRC. Przykład: Dyrektor spółki w ciągu roku przebył 10 000 mil w celach służbowych wykorzystując swój prywatny samochód. Spółka może wypłacić 0,45 x 10 000 = 4500 funtów (około 21 500 złotych) z tytułu poniesionych kosztów bez żadnego podatku.

  Pożyczka dyrektorska

  Jeżeli Dyrektor spółki chce w danym roku podatkowym wypłacić większą kwotę ze spółki niż wynika z tytułu wynagrodzenia, dywidendy czy zwrotów za delegację i kilometrówkę, to może skorzystać z pożyczki od spółki. Pożyczka do 10 000 funtów nie jest opodatkowana. Dyrektor musi dokonać jej zwrotu do 9 miesięcy od zakończenia roku podatkowego spółki - w innym wypadku spółka będzie zmuszona do zapłaty podatku, podobnie tyczy się Dyrektora.

  Dywidendy

  Jeżeli spółka w danym roku podatkowym osiągnęła zysk po uwzględnieniu wszystkich kosztów i przedstawionych wyżej metod wypłaty środków, to każdy z udziałowców może wypłacić dywidendę.  Wypłata dywidendy ma miejsce po opłaceniu podatku korporacyjnego CIT (aktualnie 19% w Wielkiej Brytanii). Wypłata dywidendy do kwoty 2000 funtów zwolniona jest z opodatkowania. Dywidendy powyżej tej kwoty będą opodatkowane od 7,5% do nawet 38,1%. Warto odpowiednio wcześniej dokonać odpowiedniego planowania podatkowego, by nie wpaść w najwyższy próg opodatkowania dywidendy.

  Księgowość spółki Limited - skorzystaj z pomocy profesjonalistów

  Dział księgowy Admiral Tax złożony jest z niezwykle doświadczonych księgowych oraz certyfikowanych doradców podatkowych. Dzięki temu proponowane rozwiązania pozwalają klientom Admiral Tax w pełni legalnie zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Powierz swoją księgowość prawdziwym specjalistom z ponad 10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu księgowości spółek Limited. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i możliwych form wypłacania zysku bez opodatkowania – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i...

  Czytaj dalej
 • Branża reklamowa bez preferencyjnych warunków w Polsce
  Branża reklamowa bez preferencyjnych warunków w Polsce
  Projekt zmian podatkowych polskiego Ministerstwa Finansów dotyczących podwyższenia limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców rozszerza katalog działalności podlegającej 50 procentowym kosztom, ale nie dotyczy jednej z najszybciej rozwijających się branż - reklamy. Rozwiązaniem często wybieranym przez twórców z branży reklamowej jest spółka w Irlandii. Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie, do 85 528 złotych rocznie, zwiększono limit uprawniający twórców i artystów do stosowania zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. W wyniku nowelizacji ustawy o PIT przywilej taki ominie autorów materiałów reklamowych, którzy nie będą mogło skorzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, pomimo tego, że efektem ich prac są utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To nie pierwszy raz kiedy polskie ustawodawstwo nie pokrywa się z praktyką rynku. Materiały reklamowe są często przedmiotem obrotu pomiędzy sprzedawcami praw a ich nabywcami (m.in. przez klientów agencji reklamowych w drodze umów o przeniesienie praw autorskich).

  Branża reklamowa migruje za granicę

  “Irlandia stwarza niezwykle przyjazne warunki dla biznesu przyjaznym podejściem do prowadzących działalność gospodarczą i przejrzystym prawodawstwem. Główne powody dla których polscy przedsiębiorcy przenoszą działalność do Irlandii to wysoka kwota wolna od podatku, niska biurokracja, łatwość prowadzenia biznesu oraz możliwość rozwoju na rynkach międzynarodowych. Wiele firm z branży reklamowej wybrało Irlandię na miejsce prowadzenia działalności - to dobry wybór dla tej branży” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Branża reklamowa w ostatnich miesiącach bardzo chętnie zaczęła migrować za granicę ze względu na brak korzystnych rozwiązań podatkowych w Polsce oraz  szeroko pojętą globalizację i realizację usług drogą internetową. Za granicę szczególnie chętnie przenoszą się firmy z branży marketingu internetowego jak:  agencje SEO/SEM, e-mail marketingowe, agencje PR, platformy do wysyłki SMS, blogerzy, specjaliści ds. social media oraz freelancerzy reprezentujący powyższe specjalizacje. Niezwykle popularnym kierunkiem jest Irlandia - siedziby tutaj mają reklamowe oddziały Google czy Facebook. Prowadzenie firmy w Irlandii to bardzo często szansa na dynamiczniejszy rozwój firmy na rynkach międzynarodowych. Liberalne przepisy i atrakcyjne stawki opodatkowania sprawiły, że Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla międzynarodowych korporacji, ale także dla małych i średnich firm. Przedsiębiorca decydujący się na przeniesienie działalności do Irlandii i założenie irlandzkiej spółki LTD (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) może liczyć na wiele korzyści. Pierwszą z nich jest niska stawka podatku CIT, która wynosi jedynie 12,5%. Dla porównania w Polsce stawka ta wynosi 19%. Kolejnym czynnikiem jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, wynosząca aż 16 500 euro, czyli blisko 68 600 zł (stan na dzień 16.02.2018),  przysługująca każdemu z dyrektorów spółki z osobna. Według raportu “The World Bank’s ‘Doing Business’ report” Irlandia jest absolutnym numerem jeden pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju.

  Spółka w Irlandii – działalność w Polsce?

  Jeśli spółka zarejestrowana w Irlandii prowadzi działalność w innym kraju Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, to podatek dochodowy odprowadzany jest w Irlandii. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Admiral Tax. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Projekt zmian podatkowych polskiego Ministerstwa Finansów dotyczących podwyższenia limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców rozszerza katalog działalności podlegającej 50 procentowym kosztom, ale nie dotyczy jednej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze