Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Różnice pomiędzy wypłacaniem pieniędzy z firmy LTD i z działalności jednoosobowej w Polsce

Różnice pomiędzy wypłacaniem pieniędzy z firmy LTD i z działalności jednoosobowej w Polsce

Firma w UK i Irlandii

Wypłata pieniędzy w spółce LTD zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii oznacza więcej formalności niż w razie wypłaty pieniędzy z jednoosobowej działalności w Polsce, jednak mimo tego takie rozwiązanie może się opłacić ze względu na to, że na Wyspach przepisy gwarantują przedsiębiorcom znacznie wyższą kwotę wolną od podatku niż ma to miejsce w Polsce. Szczegóły obu rozwiązań w artykule – zapraszamy do lektury.

Wypłata pieniędzy z działalności jednoosobowej w Polsce

Wypłata pieniędzy z jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami, ponieważ co do zasady zysk wypracowany z działalności jest cały czas do dyspozycji osoby prowadzącej firmę. Przedsiębiorca w dowolny sposób może dysponować pozyskanymi pieniędzmi, zarówno w celach firmowych jak i prywatnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to znacznie wyższe koszty podatku i składek na ubezpieczenia niż w Wielkiej Brytanii. Aktualnie kwota wolna od podatku w Polsce uzależniona jest bowiem od osiąganego zysku, co jest sprzeczne z ideą kwoty wolnej, która powinna być taka sama dla wszystkich obywateli.

W jaki sposób wypłacać pieniądze ze spółki Limited?

Tak jak już zostało wspomniane, wypłacanie pieniędzy ze spółki LTD to dodatkowe formalności do spełnienia, jednak mimo to warto rozważyć zarejestrowanie działalności w Wielkiej Brytanii ze względu na sprzyjające warunki dla przedsiębiorców. Przed wypłatą pensji dyrektorskiej konieczne jest zarejestrowanie spółki Limited w HMRC jako pracodawcy w systemie PAYE (Pay As You Earn). Nawet jeżeli spółka wypłaca wynagrodzenie tylko jednemu dyrektorowi, jej rejestracja jako pracodawcy w HMRC jest obowiązkowa.

W UK obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku, dzięki czemu wypłata pieniędzy ze spółki Limited może nie być w ogóle opodatkowana. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii w 2019 roku wynosi 12 500 funtów, co oznacza, że w przypadku, gdy pensja dyrektora spółki nie przekracza tej wartości, to nie płaci on podatku dochodowego od swojego wynagrodzenia.

Dywidenda – kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Drugą opcją wypłaty pieniędzy ze spółki Limited jest dywidenda, do takiej wypłaty mają prawo udziałowcy, ale tylko pod warunkiem wypracowania przez firmę odpowiedniego zysku.

Wypłacanie dywidendy jest korzystne wówczas, gdy pensja dyrektorska zostanie już wypłacona do wysokości kwoty wolnej od podatku, czyli aktualnie 12 500 funtów. Wynika to z faktu, że od wypłaconej dywidendy trzeba zapłacić 19% podatek Corporation Tax. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że opodatkowanie dywidend różni się w zależności od wypłaconej w ten sposób ze spółki LTD kwoty.

Dlaczego jeszcze warto przenieść biznes do UK?

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii to nie tylko wysoka kwota wolna od podatku, ale także zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do limitu 8,632 funtów.

Brytyjski rząd stara się stworzyć jak najbardziej sprzyjające warunki do prowadzenia firmy na Wyspach nie tylko dla obywateli, ale również dla innych narodowości. Przykładem może być sukcesywne podnoszenie kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu prowadząc biznes w UK można uzyskiwać coraz wyższe dochody nie płacąc żadnego podatku. Od 2010 roku kwota wolna od podatku wzrosła o ponad 6 000 funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 30 000 zł.

Co więcej organy skarbowe patrzą przychylnie na przedsiębiorców, a ich nadrzędnym zadaniem jest dopilnowanie, aby wywiązywali się oni ze swoich obowiązków i płacili należne zobowiązania.

>> Pobierz BEZPŁATNIE poradnik „Brytyjska spółka bez tajemnic” <<

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo