Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Różnice pomiędzy wypłacaniem pieniędzy z firmy LTD i z działalności jednoosobowej w Polsce

Różnice pomiędzy wypłacaniem pieniędzy z firmy LTD i z działalności jednoosobowej w Polsce

Firma w UK i Irlandii

Wypłata pieniędzy w spółce LTD zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii oznacza więcej formalności niż w razie wypłaty pieniędzy z jednoosobowej działalności w Polsce, jednak mimo tego takie rozwiązanie może się opłacić ze względu na to, że na Wyspach przepisy gwarantują przedsiębiorcom znacznie wyższą kwotę wolną od podatku niż ma to miejsce w Polsce. Szczegóły obu rozwiązań w artykule – zapraszamy do lektury.

Wypłata pieniędzy z działalności jednoosobowej w Polsce

Wypłata pieniędzy z jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami, ponieważ co do zasady zysk wypracowany z działalności jest cały czas do dyspozycji osoby prowadzącej firmę. Przedsiębiorca w dowolny sposób może dysponować pozyskanymi pieniędzmi, zarówno w celach firmowych jak i prywatnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to znacznie wyższe koszty podatku i składek na ubezpieczenia niż w Wielkiej Brytanii. Aktualnie kwota wolna od podatku w Polsce uzależniona jest bowiem od osiąganego zysku, co jest sprzeczne z ideą kwoty wolnej, która powinna być taka sama dla wszystkich obywateli.

W jaki sposób wypłacać pieniądze ze spółki Limited?

Tak jak już zostało wspomniane, wypłacanie pieniędzy ze spółki LTD to dodatkowe formalności do spełnienia, jednak mimo to warto rozważyć zarejestrowanie działalności w Wielkiej Brytanii ze względu na sprzyjające warunki dla przedsiębiorców. Przed wypłatą pensji dyrektorskiej konieczne jest zarejestrowanie spółki Limited w HMRC jako pracodawcy w systemie PAYE (Pay As You Earn). Nawet jeżeli spółka wypłaca wynagrodzenie tylko jednemu dyrektorowi, jej rejestracja jako pracodawcy w HMRC jest obowiązkowa.

W UK obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku, dzięki czemu wypłata pieniędzy ze spółki Limited może nie być w ogóle opodatkowana. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii w 2019 roku wynosi 12 500 funtów, co oznacza, że w przypadku, gdy pensja dyrektora spółki nie przekracza tej wartości, to nie płaci on podatku dochodowego od swojego wynagrodzenia.

Dywidenda – kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Drugą opcją wypłaty pieniędzy ze spółki Limited jest dywidenda, do takiej wypłaty mają prawo udziałowcy, ale tylko pod warunkiem wypracowania przez firmę odpowiedniego zysku.

Wypłacanie dywidendy jest korzystne wówczas, gdy pensja dyrektorska zostanie już wypłacona do wysokości kwoty wolnej od podatku, czyli aktualnie 12 500 funtów. Wynika to z faktu, że od wypłaconej dywidendy trzeba zapłacić 19% podatek Corporation Tax. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że opodatkowanie dywidend różni się w zależności od wypłaconej w ten sposób ze spółki LTD kwoty.

Dlaczego jeszcze warto przenieść biznes do UK?

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii to nie tylko wysoka kwota wolna od podatku, ale także zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do limitu 8,632 funtów.

Brytyjski rząd stara się stworzyć jak najbardziej sprzyjające warunki do prowadzenia firmy na Wyspach nie tylko dla obywateli, ale również dla innych narodowości. Przykładem może być sukcesywne podnoszenie kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu prowadząc biznes w UK można uzyskiwać coraz wyższe dochody nie płacąc żadnego podatku. Od 2010 roku kwota wolna od podatku wzrosła o ponad 6 000 funtów, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 30 000 zł.

Co więcej organy skarbowe patrzą przychylnie na przedsiębiorców, a ich nadrzędnym zadaniem jest dopilnowanie, aby wywiązywali się oni ze swoich obowiązków i płacili należne zobowiązania.

>> Pobierz BEZPŁATNIE poradnik „Brytyjska spółka bez tajemnic” <<

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo