Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku

Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku

InneNewsy

Podsumowanie roku 2017 i nadzieje biznesu na rok kolejny zawiera raport “Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku” wydany przez kancelarię podatkową Admiral Tax. Wyniki badania pokazują jak bieżąca sytuacja oraz otoczenie gospodarcze zmieniają perspektywy biznesu.

Tak było w 2017

Podsumowując mijający rok jako ważne czynniki wpływające na biznes przedsiębiorcy w Polsce wymieniali: niepewność prawa (43%), wzrosty kosztów pracy (39%), problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników (26%). Polacy prowadzący firmę w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Czechach również miewali problemy z pozyskaniem pracowników (21%), jednak za bardziej istotne uznawali konieczność szybkiego przystosowania się do nowych realiów ekonomicznych (36%) i wyzwań technologicznych jak np. kryptowaluty (52%).

W 2018 oczekiwania zdecydowanie rozbieżne

Wyraźnie rozbieżne były noworoczne życzenia przedsiębiorców prowadzących firmę w Polsce w stosunku do przedsiębiorców za granicą. Przewidywalności prawa (58%), mniejszej biurokracji (54%), szybszego rozwoju (43%) oraz równowagi między życiem zawodowym i prywatnym (32%) – tego najczęściej życzą sobie w nadchodzącym roku właściciele firm w Polsce. Polacy prowadzący firmę za granicą wymieniali: szybszy rozwój (64%), wejście na nowy rynek (21%), dobrych okazji do inwestowania (20%).

Biurokracja powodem migracji biznesu

Jak komentuje ów fakt Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Przedsiębiorcy przestają patrzeć na koszty jedynie z punktu widzenia ściśle finansowego. Zaczynają realnie widzieć koszta pozafinansowe w prowadzeniu firmy i uwzględniać te czynniki, które powodują, że wolniej się rozwijają lub zabierają im cenny czas, który chcieliby przeznaczać na życie pozazawodowe. Z pewnością czas zabiera walka z biurokracją, a niepewność prawa nie pozwala podejmować decyzji. Bazując dodatkowo na doświadczeniach Admiral Tax, mogę powiedzieć, że coraz rzadziej powodem przenoszenia się firm za granicę jest chęć optymalizacji podatkowej. Firmy coraz częściej mówią o przyspieszeniu rozwoju oraz zwiększaniu przychodów. Wyraźnie także widać, że ciągła zmiana to codzienność w biznesie”.

Czy preferencje się zmieniają?

W badaniu internetowym ujęto odpowiedzi 1375 osób, które określiły swój status jako właściciel lub udziałowiec firmy. Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu br. Raport przygotowany na koniec 2017 roku to kolejny z raportów, które obrazują jak kształtują się preferencje i oczekiwania przedsiębiorczych Polaków. We wrześniu Admiral Tax przeprowadziło badanie mające na celu znalezienie odpowiedzi dlaczego polski biznes migruje za granicę i co jest istotnie pomaga przedsiębiorcom w rozwoju biznesu. Porównując wyniki w obu badań szybko dochodzimy do wniosku, że tendencja zmian w postrzeganiu sedna biznesu wyraźnie się zmienia. Z wynikami wrześniowego raportu  można zapoznać się TUTAJ.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo