Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku

Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku

InneNewsy

Podsumowanie roku 2017 i nadzieje biznesu na rok kolejny zawiera raport “Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku” wydany przez kancelarię podatkową Admiral Tax. Wyniki badania pokazują jak bieżąca sytuacja oraz otoczenie gospodarcze zmieniają perspektywy biznesu.

Tak było w 2017

Podsumowując mijający rok jako ważne czynniki wpływające na biznes przedsiębiorcy w Polsce wymieniali: niepewność prawa (43%), wzrosty kosztów pracy (39%), problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników (26%). Polacy prowadzący firmę w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Czechach również miewali problemy z pozyskaniem pracowników (21%), jednak za bardziej istotne uznawali konieczność szybkiego przystosowania się do nowych realiów ekonomicznych (36%) i wyzwań technologicznych jak np. kryptowaluty (52%).

W 2018 oczekiwania zdecydowanie rozbieżne

Wyraźnie rozbieżne były noworoczne życzenia przedsiębiorców prowadzących firmę w Polsce w stosunku do przedsiębiorców za granicą. Przewidywalności prawa (58%), mniejszej biurokracji (54%), szybszego rozwoju (43%) oraz równowagi między życiem zawodowym i prywatnym (32%) – tego najczęściej życzą sobie w nadchodzącym roku właściciele firm w Polsce. Polacy prowadzący firmę za granicą wymieniali: szybszy rozwój (64%), wejście na nowy rynek (21%), dobrych okazji do inwestowania (20%).

Biurokracja powodem migracji biznesu

Jak komentuje ów fakt Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Przedsiębiorcy przestają patrzeć na koszty jedynie z punktu widzenia ściśle finansowego. Zaczynają realnie widzieć koszta pozafinansowe w prowadzeniu firmy i uwzględniać te czynniki, które powodują, że wolniej się rozwijają lub zabierają im cenny czas, który chcieliby przeznaczać na życie pozazawodowe. Z pewnością czas zabiera walka z biurokracją, a niepewność prawa nie pozwala podejmować decyzji. Bazując dodatkowo na doświadczeniach Admiral Tax, mogę powiedzieć, że coraz rzadziej powodem przenoszenia się firm za granicę jest chęć optymalizacji podatkowej. Firmy coraz częściej mówią o przyspieszeniu rozwoju oraz zwiększaniu przychodów. Wyraźnie także widać, że ciągła zmiana to codzienność w biznesie”.

Czy preferencje się zmieniają?

W badaniu internetowym ujęto odpowiedzi 1375 osób, które określiły swój status jako właściciel lub udziałowiec firmy. Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu br. Raport przygotowany na koniec 2017 roku to kolejny z raportów, które obrazują jak kształtują się preferencje i oczekiwania przedsiębiorczych Polaków. We wrześniu Admiral Tax przeprowadziło badanie mające na celu znalezienie odpowiedzi dlaczego polski biznes migruje za granicę i co jest istotnie pomaga przedsiębiorcom w rozwoju biznesu. Porównując wyniki w obu badań szybko dochodzimy do wniosku, że tendencja zmian w postrzeganiu sedna biznesu wyraźnie się zmienia. Z wynikami wrześniowego raportu  można zapoznać się TUTAJ.

Raport Admiral Tax: czego życzą sobie polscy przedsiębiorcy w 2018 roku
5 (100%) 5 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie
  Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze