Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Firma w Wielkiej Brytanii

Większość przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii z niepokojem spogląda w kierunku regulacji związanych z Brexitem i zadaje sobie pytanie, co może zmienić się w kwestii zakładania spółek na wyspach w przyszłości. Dobrą nowiną dla tych, których biznesplan przewiduje rozpoczęcie działalności w UK w tym roku, wydaje się wiadomość, że w ciągu najbliższych miesięcy nic w tej materii nie ulegnie zmianie.

Aktualnie obywatele Unii Europejskiej cały czas mogą zakładać spółki na Wyspach bez konieczności pozyskiwania specjalnych wiz i zezwoleń, które są niezbędne dla większości przedsiębiorców z pozostałych zakątków świata. Trudno powiedzieć, jak zmienią się przepisy pod tym kątem w trakcie realizacji kolejnych etapów Brexitu, ale można zakładać, że ewentualne zmiany, o ile wejdą w życie, nie będą bardziej restrykcyjne niż przepisy stosowane dziś w stosunku do obywateli spoza państw unijnych. Kto zatem może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Spółka jednoosobowa w UK

Tak zwane Private Companies, czyli spółki posiadające oddzielną osobowość prawną, których udziały nie są dostępne w ramach obrotu publicznego, w tym popularne spółki LTD (Private Limited Company) odpowiadające polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, może założyć praktycznie każdy, kto:

 • jest uprawniony do pracy na terenie UK (dotyczy obywateli RP),
 • ukończył 16 rok życia,
 • nie ma sądowego zakazu zasiadania w zarządzie spółek.

Warunkiem koniecznym i wystarczającym do założenia Private Company jest utworzenie przynajmniej jednoosobowego zarządu, przy czym dyrektor (członek zarządu/ Director) jednoosobowego zarządu musi być osobą fizyczną. Zaletą spółek typu Private Companies jest także to, że nie muszą powoływać dodatkowego pełnomocnika zarządu (company secretary), co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności w tej formie.

 

POBIERZ PORADNIK: Brytyjska spółka limited bez tajemnic

Brytyjska spółka bez tajemnic

Spółka akcyjna na Wyspach

Organizacja działalności w formie spółki akcyjnej, czyli brytyjskiej Public Company, oprócz kapitału na poziomie 50000 GBP wymaga przynajmniej dwóch członków zarządu, z których chociaż jeden musi być osobą fizyczną. Konieczne jest też powołanie kwalifikowanego pełnomocnika zarządu. Wszystkie osoby fizyczne zasiadające w zarządzie muszą mieć ukończony 16 rok życia.

Czy trzeba mieszkać w Wielkiej Brytanii?

Co ciekawe, o ile nasza brytyjska spółka musi mieć określony adres fizyczny na terenie Zjednoczonego Królestwa, to prezes i członek jednoosobowego zarządu już nie. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku, gdy Director jest rezydentem innego kraju to jest zobowiązany, to podania adresu do korespondencji. W sytuacji, w której używany jest wyłącznie adres domowy, można zwrócić się z wnioskiem o wykreślenie adresu domowego z rejestru prowadzonego przez Company House, czyli odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego. Podanie adresu jest konieczne do złożenia wniosku rejestrującego spółkę w Company House.

CZYTAJ TAKŻE: Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
Gdyby Brexit wprowadził wizy

Przedsiębiorcy z Polski i Unii Europejskiej, którzy zamierzają prowadzić spółkę w Wielkiej Brytanii, nie potrzebują wiz i pozwoleń na pobyt i pracę na wyspach. Gdyby jednak na skutek Brexitu konieczne stało się pozyskanie takich zezwoleń to możliwe, że będą one swoją konstrukcją czerpać z tych, jakie dziś są dostępne dla przedsiębiorców spoza UE w Wielkiej Brytanii, w tym:

 • wiza dla inwestorów (Investor visa),
 • wiza dla twórców start-upów (Start-up visa),
 • wiza przedsiębiorców (Entrepreneur visa),
 • i inne.

Jednak niemal pewne jest, że umowa pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią utrzyma dotychczasowy poziom swobody biznesowej, także po zakończeniu okresu przejściowego, który dobiega końca w grudniu bieżącego roku.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?
Tytuł
Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?
Opis
Większość przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii z niepokojem spogląda w kierunku regulacji związanych z Brexitem i zadaje sobie pytanie, co może zmienić się w kwestii zakładania spółek na wyspach w przyszłości.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko. (więcej…)

  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY