Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Firma w Wielkiej Brytanii

Większość przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii z niepokojem spogląda w kierunku regulacji związanych z Brexitem i zadaje sobie pytanie, co może zmienić się w kwestii zakładania spółek na wyspach w przyszłości. Dobrą nowiną dla tych, których biznesplan przewiduje rozpoczęcie działalności w UK w tym roku, wydaje się wiadomość, że w ciągu najbliższych miesięcy nic w tej materii nie ulegnie zmianie.

Aktualnie obywatele Unii Europejskiej cały czas mogą zakładać spółki na Wyspach bez konieczności pozyskiwania specjalnych wiz i zezwoleń, które są niezbędne dla większości przedsiębiorców z pozostałych zakątków świata. Trudno powiedzieć, jak zmienią się przepisy pod tym kątem w trakcie realizacji kolejnych etapów Brexitu, ale można zakładać, że ewentualne zmiany, o ile wejdą w życie, nie będą bardziej restrykcyjne niż przepisy stosowane dziś w stosunku do obywateli spoza państw unijnych. Kto zatem może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Spółka jednoosobowa w UK

Tak zwane Private Companies, czyli spółki posiadające oddzielną osobowość prawną, których udziały nie są dostępne w ramach obrotu publicznego, w tym popularne spółki LTD (Private Limited Company) odpowiadające polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, może założyć praktycznie każdy, kto:

 • jest uprawniony do pracy na terenie UK (dotyczy obywateli RP),
 • ukończył 16 rok życia,
 • nie ma sądowego zakazu zasiadania w zarządzie spółek.

Warunkiem koniecznym i wystarczającym do założenia Private Company jest utworzenie przynajmniej jednoosobowego zarządu, przy czym dyrektor (członek zarządu/ Director) jednoosobowego zarządu musi być osobą fizyczną. Zaletą spółek typu Private Companies jest także to, że nie muszą powoływać dodatkowego pełnomocnika zarządu (company secretary), co znacznie obniża koszty prowadzenia działalności w tej formie.

 

POBIERZ PORADNIK: Brytyjska spółka limited bez tajemnic

Brytyjska spółka bez tajemnic

Spółka akcyjna na Wyspach

Organizacja działalności w formie spółki akcyjnej, czyli brytyjskiej Public Company, oprócz kapitału na poziomie 50000 GBP wymaga przynajmniej dwóch członków zarządu, z których chociaż jeden musi być osobą fizyczną. Konieczne jest też powołanie kwalifikowanego pełnomocnika zarządu. Wszystkie osoby fizyczne zasiadające w zarządzie muszą mieć ukończony 16 rok życia.

Czy trzeba mieszkać w Wielkiej Brytanii?

Co ciekawe, o ile nasza brytyjska spółka musi mieć określony adres fizyczny na terenie Zjednoczonego Królestwa, to prezes i członek jednoosobowego zarządu już nie. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku, gdy Director jest rezydentem innego kraju to jest zobowiązany, to podania adresu do korespondencji. W sytuacji, w której używany jest wyłącznie adres domowy, można zwrócić się z wnioskiem o wykreślenie adresu domowego z rejestru prowadzonego przez Company House, czyli odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego. Podanie adresu jest konieczne do złożenia wniosku rejestrującego spółkę w Company House.

CZYTAJ TAKŻE: Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
Gdyby Brexit wprowadził wizy

Przedsiębiorcy z Polski i Unii Europejskiej, którzy zamierzają prowadzić spółkę w Wielkiej Brytanii, nie potrzebują wiz i pozwoleń na pobyt i pracę na wyspach. Gdyby jednak na skutek Brexitu konieczne stało się pozyskanie takich zezwoleń to możliwe, że będą one swoją konstrukcją czerpać z tych, jakie dziś są dostępne dla przedsiębiorców spoza UE w Wielkiej Brytanii, w tym:

 • wiza dla inwestorów (Investor visa),
 • wiza dla twórców start-upów (Start-up visa),
 • wiza przedsiębiorców (Entrepreneur visa),
 • i inne.

Jednak niemal pewne jest, że umowa pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią utrzyma dotychczasowy poziom swobody biznesowej, także po zakończeniu okresu przejściowego, który dobiega końca w grudniu bieżącego roku.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?
Tytuł
Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?
Opis
Większość przedsiębiorców planujących rozpoczęcie działalności w Wielkiej Brytanii z niepokojem spogląda w kierunku regulacji związanych z Brexitem i zadaje sobie pytanie, co może zmienić się w kwestii zakładania spółek na wyspach w przyszłości.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo