Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?

Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?

Firma w Irlandii

W obliczu Brexitu zyskała Irlandia. To w Irlandii coraz więcej firm jest zakładanych przez przedsiębiorców z UK i Unii Europejskiej. Irlandczycy przyciągają nie tylko gigantów technologicznych zza oceanu. Oferują także dobre warunki do prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Warto też zauważyć, że w Irlandii stworzono świetne warunki do rozwoju startupów technologicznych.

Irlandzkie prawo fiskalne przewiduje różne formy opodatkowania. Przedsiębiorcy osiągający przychody poniżej wyznaczonych progów, dla danych typów działalności, mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rozliczania podatku od wartości dodanej. Jednak, w niektórych przypadkach rejestracja jako podatnik Vat może okazać się opłacalna, a nawet konieczna już w początkowym okresie działalności, kiedy to dopiero pojawiają się przychody. Zachęcamy przedsiębiorców do konsultacji z nami w celu wyboru optymalnego sposobu opodatkowania dopasowanego do indywidualnej specyfiki danego biznesu. Poniżej prezentujemy kilka standardowych scenariuszy dla irlandzkich podatników.

Startup jako płatnik VAT w Irlandii?

Dobrowolna rejestracja jako podatnik VAT jest dobrym rozwiązaniem w przypadku nowych przedsiębiorstw, które muszą nabywać objęte podatkiem VAT produkty i usługi w celu prowadzenia swojej działalności. Status podatnika VAT umożliwia w takich okolicznościach odliczenie nadpłaconego podatku od towarów i usług zakupionych na początkowym etapie działalności, kiedy to w firmie może jeszcze nie być przychodów. W ten sposób już na początku działalności, rozlicza się zdecydowana większość dofinansowanych startupów. Jest to także rekomendowany sposób prowadzenia księgowości dla firm nabywających produkty i usługi w przedsiębiorstwach zagranicznych.

Zobacz także: Koronawirus opóźni reformę IR35 o rok. Spółki ltd zyskują czas

Transakcje wewnątrzwspólnotowe i międzynarodowe

Rejestracja jako płatnik VAT w Irlandii jest konieczna także, gdy firma nabywa oraz sprzedaje produkty i usługi za granicą. W takich okolicznościach uzyskanie numeru VAT jest niezbędne do uniknięcia konieczności płacenia podatku od towarów i usług w kraju, w którym nabywane są produkty i usługi. Jednocześnie status irlandzkiego płatnika i ważny numer VAT umożliwia swobodne oferowanie usług i produktów naszej firmy przedsiębiorcom w innych krajach Unii Europejskiej oraz na całym świecie. Podsumowując, rejestracja jako płatnik VAT umożliwia poszerzenie możliwości biznesowych i optymalizację podatkową, dzięki odliczaniu VAT-u z transakcji stanowiących koszt uzyskania przychodu.

Polska firma jako irlandzki płatnik VAT?

Warto też widzieć, że przedsiębiorcy spoza Irlandii także mogą zarejestrować się jako irlandzki podatnik VAT Jest to konieczne, gdy firma spoza Irlandii chce obsługiwać konsumentów na rynku irlandzkim, a nie posiada w tym kraju przedstawicielstwa. Dzięki możliwości rozliczania podatku od towaru i usług dostarczanych irlandzkim klientom nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niezarejestrowanym jako podatnik VAT można z powodzeniem prowadzić działalność B2C w Irlandii bez żadnych inwestycji. Dzięki takiej konstrukcji, konsumenci kupujący towar lub usługę naszej firmy płacą cenę brutto, a nasza firma rozlicza w Irlandii naliczony lokalnie podatek VAT. Podatek dochodowy przedsiębiorca płaci w kraju rezydencji podatkowej firmy.

Zobacz także: Jak przywrócić zamkniętą spółkę ltd?

Progi podatkowe obligujące do rozliczania VAT

Progi przychodowe, po przekroczeniu których irlandzcy przedsiębiorcy są zobligowani do zarejestrowania się jako podatnik VAT, różnią się w zależności od specyfiki biznesu i kształtują się następująco:

 • 37 500 EUR w przypadku firm świadczących wyłącznie usługi,
 • 35 000 EUR w przypadku przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą wysyłkową, także przez Internet,
 • 41 000 EUR dla przedsiębiorców nabywających dobra i usługi w krajach Unii Europejskiej,
 • 75 000 EUR dla przedsiębiorców dostarczających różnego typu towary,
 • 75 000 EUR dla firm handlowo-usługowych, które 90% przychodu osiągają ze sprzedaży towarów.

Podsumowując, przedsiębiorcy rejestrujący działalność na terenie Irlandii mają swobodę co do wyboru sposobu rozliczeń z fiskusem. W niektórych przypadkach rejestracja jako płatnik VAT znacznie rozszerza możliwości biznesowe firmy, a jednocześnie umożliwia optymalizację podatkową. Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą obsługiwać irlandzkich konsumentów, mogą prowadzić działalność z kraju, ale pod warunkiem rejestracji jako irlandzki podatnik VAT.

 

>> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

Brytyjska spółka bez tajemnic

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?
Tytuł
Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?
Opis
W obliczu Brexitu zyskała Irlandia. To w Irlandii coraz więcej firm jest zakładanych przez przedsiębiorców z UK i Unii Europejskiej. Irlandczycy przyciągają nie tylko gigantów technologicznych zza oceanu.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo