Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak dyrektor spółki może wypłacać pieniądze z firmy LTD?

Jak dyrektor spółki może wypłacać pieniądze z firmy LTD?

Firma w UK i Irlandii

Dzięki zwiększeniu kwoty wolnej od podatku i kwoty wolnej od składek w 2019 roku, w Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy mogą wypłacić jeszcze więcej pieniędzy wolnych od jakichkolwiek obciążeń niż dotychczas. Sprawdź, w jaki sposób wypłacać pieniądze z firmy LTD.

Wyższa kwota wolna od podatku i kwota wolna od składek w 2019 roku

Kwota wolna od podatku w UK w 2019 roku została podniesiona do 12 500 funtów. Rok podatkowy osoby fizycznej na Wyspach rozpoczął się 6 kwietnia 2019 roku i trwa przez kolejnych 12 miesięcy.

Kwota wolna od składek w 2019 roku wynosi natomiast 8,632 funtów, co oznacza, że do tej kwoty nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

W jaki sposób dyrektor spółki LTD może wypłacać pieniądze?

Będąc właścicielem spółki Limited można wypłacać pieniądze na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pensja dyrektorska (najbardziej optymalna ze względu na wysoką kwotę wolną od podatku i kwotę wolną od składek), a drugim dywidenda.

Pensję dyrektorską należy wypłacać co miesiąc. Dyrektor spółki Limited ma do dyspozycji kwotę 12 500 funtów rocznie, od której nie płaci podatku dochodowego. Jeżeli zatem suma wynagrodzenia dyrektora spółki LTD w skali jednego roku podatkowego nie przekroczy tej kwoty, nie powstanie zobowiązanie podatkowe. W razie, gdy pensja będzie wyższa niż 8 632 funtów, należy odprowadzić składki na ubezpieczenia.

Przed wypłatą pieniędzy ze spółki w formie wynagrodzenia dla dyrektora trzeba dokonać rejestracji firmy w HMRC jako pracodawcy w systemie PAYE (Pay As You Earn). Obowiązek rejestracji dotyczy każdej spółki Limited wypłacającej wynagrodzenie, niezależnie od liczby dyrektorów oraz pracowników.

Wypłata pieniędzy przez dyrektora spółki Limited w formie dywidendy

W przypadku, gdy spółka w danym roku podatkowym wypracowała zysk, udziałowcy mają prawo do wypłaty dywidendy, ale tylko do wysokości uzyskanego zysku. Aby dyrektor spółki LTD mógł skorzystać z możliwości wypłaty dywidendy, musi być również udziałowcem. Od wypłaconych dywidend należy zapłacić 19% podatek Corporation Tax, przez co wypłacanie pieniędzy ze spółki jest opłacalne już po wykorzystaniu równowartości kwoty wolnej od podatku wypłaconej w formie wynagrodzenia.

Dyrektor spółki nie zapłaci podatku od dywidend w sytuacji, gdy ich kwota nie przekracza 2 000 funtów rocznie, ale tylko pod warunkiem, że dochód właściciela nie przekroczy łącznie 12 500 funtów.

W przypadku, gdy wartość wypłaconych dywidend jest wyższa od 2 000 funtów rocznie, przedsiębiorca musi zapłacić podatek zależny od wysokości wypłacanej dywidendy:

 • 7,5% – wartość dywidendy poniżej 50 000 funtów rocznie,
 • 32,5% – wartość dywidendy w przedziale pomiędzy 50 000 funtów a 150 000 funtów rocznie,
 • 38,1% – wartość dywidendy powyżej 150 000 funtów rocznie.
W jaki sposób dyrektor najkorzystniej może wypłacić pieniądze ze spółki?

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest wypłata pensji dyrektorskiej do kwoty 12 500 funtów rocznie, ta kwota nie będzie wówczas opodatkowana podatkiem dochodowym. Nadwyżkę ponad tę kwotę najkorzystniej jest wypłacić w formie dywidendy (o ile pozwoli na to zysk wypracowany w firmie), ale trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku uzależnionego od kwoty dywidendy.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo