Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak dyrektor spółki może wypłacać pieniądze z firmy LTD?

Jak dyrektor spółki może wypłacać pieniądze z firmy LTD?

Firma w UK i Irlandii

Dzięki zwiększeniu kwoty wolnej od podatku i kwoty wolnej od składek w 2019 roku, w Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy mogą wypłacić jeszcze więcej pieniędzy wolnych od jakichkolwiek obciążeń niż dotychczas. Sprawdź, w jaki sposób wypłacać pieniądze z firmy LTD.

Wyższa kwota wolna od podatku i kwota wolna od składek w 2019 roku

Kwota wolna od podatku w UK w 2019 roku została podniesiona do 12 500 funtów. Rok podatkowy osoby fizycznej na Wyspach rozpoczął się 6 kwietnia 2019 roku i trwa przez kolejnych 12 miesięcy.

Kwota wolna od składek w 2019 roku wynosi natomiast 8,632 funtów, co oznacza, że do tej kwoty nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

W jaki sposób dyrektor spółki LTD może wypłacać pieniądze?

Będąc właścicielem spółki Limited można wypłacać pieniądze na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pensja dyrektorska (najbardziej optymalna ze względu na wysoką kwotę wolną od podatku i kwotę wolną od składek), a drugim dywidenda.

Pensję dyrektorską należy wypłacać co miesiąc. Dyrektor spółki Limited ma do dyspozycji kwotę 12 500 funtów rocznie, od której nie płaci podatku dochodowego. Jeżeli zatem suma wynagrodzenia dyrektora spółki LTD w skali jednego roku podatkowego nie przekroczy tej kwoty, nie powstanie zobowiązanie podatkowe. W razie, gdy pensja będzie wyższa niż 8 632 funtów, należy odprowadzić składki na ubezpieczenia.

Przed wypłatą pieniędzy ze spółki w formie wynagrodzenia dla dyrektora trzeba dokonać rejestracji firmy w HMRC jako pracodawcy w systemie PAYE (Pay As You Earn). Obowiązek rejestracji dotyczy każdej spółki Limited wypłacającej wynagrodzenie, niezależnie od liczby dyrektorów oraz pracowników.

Wypłata pieniędzy przez dyrektora spółki Limited w formie dywidendy

W przypadku, gdy spółka w danym roku podatkowym wypracowała zysk, udziałowcy mają prawo do wypłaty dywidendy, ale tylko do wysokości uzyskanego zysku. Aby dyrektor spółki LTD mógł skorzystać z możliwości wypłaty dywidendy, musi być również udziałowcem. Od wypłaconych dywidend należy zapłacić 19% podatek Corporation Tax, przez co wypłacanie pieniędzy ze spółki jest opłacalne już po wykorzystaniu równowartości kwoty wolnej od podatku wypłaconej w formie wynagrodzenia.

Dyrektor spółki nie zapłaci podatku od dywidend w sytuacji, gdy ich kwota nie przekracza 2 000 funtów rocznie, ale tylko pod warunkiem, że dochód właściciela nie przekroczy łącznie 12 500 funtów.

W przypadku, gdy wartość wypłaconych dywidend jest wyższa od 2 000 funtów rocznie, przedsiębiorca musi zapłacić podatek zależny od wysokości wypłacanej dywidendy:

 • 7,5% – wartość dywidendy poniżej 50 000 funtów rocznie,
 • 32,5% – wartość dywidendy w przedziale pomiędzy 50 000 funtów a 150 000 funtów rocznie,
 • 38,1% – wartość dywidendy powyżej 150 000 funtów rocznie.
W jaki sposób dyrektor najkorzystniej może wypłacić pieniądze ze spółki?

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest wypłata pensji dyrektorskiej do kwoty 12 500 funtów rocznie, ta kwota nie będzie wówczas opodatkowana podatkiem dochodowym. Nadwyżkę ponad tę kwotę najkorzystniej jest wypłacić w formie dywidendy (o ile pozwoli na to zysk wypracowany w firmie), ale trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku uzależnionego od kwoty dywidendy.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo