Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski – szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom.

O tym, że wielu Polaków będących specjalistami w branży dotyczącej oprogramowania, internetu, przemysłu filmowego, muzycznego czy reklamowego – czyli tzw. flat white economy wyjątkowo chętnie zakłada swoje firmy na Wyspach wiadomo nie od dziś.

Gospodarka cyfrowa jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem w Wielkiej Brytanii, w czym swój duży udział mają także Polacy. Z badań przeprowadzonych przez think tank Center for Economics and Business Research (CEBR) wynika, że właśnie flat white economy daje największy dochód ze wszystkich sektorów gospodarczych licząc na podstawie wartości dodanej brutto (GVA – gross value added), czyli różnicy między wartością wytworzonych produktów i poniesionymi kosztami produkcji.

Czytaj także: Brytyjski sen – szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Zgodnie z danymi z 2018 roku zebranymi przez Linkedln i Stack Overflow stolica Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje dla specjalistów z branży IT centralnym miejscem w Europie. Jak mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax:

– W Londynie swoje oddziały mają jedne z największych firm technologicznych, jak Microsoft, Amazon, Cisco Intel., co ma wpływ na duże zapotrzebowanie na usługi programistyczne. Wśród specjalistów z tej branży w Wielkiej Brytanii znajduje się wielu Polaków, którzy chętnie korzystają ze sprzyjających warunków stworzonych przedsiębiorcom przez brytyjski rząd. Wystarczy wspomnieć chociażby o nieskomplikowanej biurokracji, niskich podatkach (przypomnijmy, że od kwietnia tego roku kwota wolna od podatku na Wyspach wzrosła już do 12 500 funtów) oraz szczodrych dofinansowaniach dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Zobacz też: Kwota wolna od podatku w UK 2019

Istotną kwestią jest także to, że nawet Brexit nie odstraszył działających w branży cyfrowej przedsiębiorców. Ich obawy związane z wyjściem z UE znacznie mniejsza specyfika wirtualnego działania tych firm. Wystarczy wymienić tutaj najważniejszy czynnik, jakim jest brak ograniczeń celnych, będących wyjątkowo drażliwą kwestią w ostatnich sporach brexitowych.

Jak zauważa Agnieszka Moryc:

– Paradoksalnie Brexit przyspiesza wiele decyzji o założeniu firmy w UK. Przedsiębiorcy chcą „zdążyć” jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Jednak o to najprawdopodobniej także nie muszą się martwić, gdyż mają zapewnienie ze strony czołowych brytyjskich polityków dotyczące przyszłości, w której – zgodnie z obietnicą rządzących – Wyspy miałyby się stać rajem podatkowym dla przedsiębiorców.

Na obecną chwilę w Londynie działa blisko 250 000 samych software developerów, z kolei w całej branży IT pracuje już 350 000 specjalistów, a liczby te wciąż rosną także dzięki Polakom.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
Tytuł
Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
Opis
Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo