Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

7 grzechów głównych dyrektora spółki ltd

7 grzechów głównych dyrektora spółki ltd

Firma w UK i Irlandii

Założenie i prowadzenie spółki limited w Wielkiej Brytanii jest dość proste i przyjemne. Wiele można załatwić przez internet, urzędnicy są pomocni, biurokracja sprowadzona do minimum, a zobowiązania podatkowo-ubezpieczeniowe nie spędzają snu z powiek przedsiębiorcy. Nikogo już nie dziwi, że wielu polskich przedsiębiorców jako kraj prowadzenia swojej działalności gospodarczej wybiera Wyspy Brytyjskie.

Niestety, mimo wielu ułatwień jakie niesie za sobą prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii, nie pozostajemy nieskazitelni. Wciąż popełniamy błędy, które znacząco wpływają na naszą sytuację finansową. Chcesz osiągnąć sukces w zarządzaniu firmą? Zapoznaj się z 7 grzechami głównymi popełnianymi przez dyrektorów spółek LTD i unikaj ich jak ognia.

 1. Brak systemu do zarządzania finansami

Głównym powodem, dla którego firmy nie odnoszą sukcesu są problemy z płynnością finansową. Z pewnością do usystematyzowania i uporządkowania  wiedzy na temat finansów posłuży jeden z wielu dostępnych obecnie na rynku systemów księgowych online. Ważne, o czym wielu dyrektorów zapomina, jest systematyczne i dokładne uzupełnianie danych finansowych, dzięki czemu mamy dostęp do klarownych informacji na temat sytuacji budżetowej w firmie. Jeśli natomiast nie czujemy się dobrze w fakturach, rozliczeniach i rachunkach – warto a wręcz trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnego biura księgowego, który nie tylko przejmie część obowiązków, ale również weźmie odpowiedzialność za poprawność obliczeń.

 1.    Nieumiejętne lub brak prognozowania wydatków

Zapomnij o łatwych i szybkich kredytach. Ważnym jest, takie zarządzanie finansami spółki, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy zaciągać pożyczki na bieżące wydatki w firmie. Brak stałego wglądu w ilość przepływów gotówkowych na koncie firmowym oraz nieumiejętność prognozowania przyszłych wydatków to błędy, które popełnia wielu niedoświadczonych dyrektorów. Jako profesjonalny przedsiębiorca musisz być zawsze kilka kroków do przodu jeśli chodzi o planowanie wydatków. W internecie dostępnych jest wiele wygodnych narzędzi do samodzielnego monitoringu kosztów i przychodów oraz prognozowania.

 1.    Statyczne podejście do biznesu

Nie traktuj stworzenia biznes planu jako przykry obowiązek konieczny dla potrzeb potencjalnych inwestorów czy kredytodawców. Biznes plan to jeden z ważniejszych dokumentów w firmie – to mapa, która będzie Cię kierować do osiągnięcia sukcesu. Nie obawiaj się wprowadzania zmian i aktualizacji, droga do celu nigdy nie jest prosta. Rynek na którym się obracasz nie jest statyczny, to żywy organizm. Postaraj się więc przewidzieć, na które obszary twojej firmy będą miały wpływ wahania i zmiany na rynku. Rozważ swoje możliwości, przygotuj plan awaryjny i bądź gotowy na zmiany.

 1.    Brak współpracy między dyrektorami

Jest to nagminny problem w spółkach. W momencie gdy dyrektorzy sprzedaży, rozwoju czy marketingu są tak pochłonięci swoją pracą, że wszelkie kwestie finansowe zostawiają na barkach dyrektora finansów i nie wykazują jakichkolwiek chęci do współpracy. Bez dialogu nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu a bez znajomości sytuacji finansowej spółki – każdy z dyrektorów popełni błąd. Dlatego tak istotne są cykliczne zebrania zarządu. W sprawach spornych, sprzedaży udziałów lub kontroli to właśnie protokoły zdecydują o tym, jak oceniony zostanie faktyczny wkład i decyzyjność każdego ze wspólników.

Board Meeting i General Meeting – czy w spółce limited konieczne jest organizowanie posiedzeń zarządu?

 1.    Wspieranie firmy prywatną gotówką

Bądź realistą. Twoja firma ma problemy finansowe? Rzetelnie skalkuluj czy to tylko chwilowe załamanie czy coś poważniejszego. Jeśli wprowadzanie prywatnego kapitału do spółki jest pomocne przy krótkotrwałych problemach z płynnością finansową i wiąże się z okresowym zastojem związanym np.z sezonowością twojej sprzedaży – nie ma w tym nic złego. Trudno oczekiwać, że firma zajmująca się produkcją ozdób choinkowych największe prosperity będzie mieć w okresie wakacyjnym. Jednak ciągłe doinwestowywanie upadającej firmy prywatną gotówka jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Obowiązkowy Rejestr People with Significant Control

 1. Wypłacanie dywidend w ciągu roku rozliczeniowego

Dyrektor, będący równocześnie udziałowcem w spółce limited, ma prawo do wypłaty dywidendy. Nierzadko dyrektorzy zapominają jednak, że dywidendy wypłacane są z zysku spółki, a ich wysokość nie może być większa niż zysk spółki. O możliwości wypłaty i wysokości dywidend dowiadujemy się dopiero podczas rozliczania rocznego spółki. Niedopuszczalne więc jest wypłacanie dywidend w czasie trwania roku rozliczeniowego – niesie to poważne skutki fiskalne dla dyrektora, który może znaleźć się w kolejnym progu podatkowym i spółki, która nagle straci swoją płynność i wiarygodność dla fiskusa.

 1.    Wykorzystywanie finansów firmy do prywatnych wydatków

Często zdarza się, szczególnie w spółkach liimied z jednoosobowym zarządem, że dyrektor płaci firmową kartą kredytową za swoje prywatne wydatki. Błąd! Pamiętaj, że każdy funt wydany w spółce musi mieć swoje uzasadnienie, gdyż jest kosztem, który ma przyczynić się do uzyskania przychodu firmy. Trudno uzasadnić np.że zakupy kosmetyków i produktów spożywczych wpłyną na pozyskanie kontrahenta w spółce zajmującej się programowaniem.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo