Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?

Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?

Firma w Wielkiej Brytanii

Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku brytyjski rząd planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian Making Tax Digital, czyli Cyfrowego Systemu Podatkowego. Sprawdź na czym będą polegać nowe regulacje prawne oraz w jaki sposób trzeba będzie rozliczać podatki – przede wszystkim podatek VAT – w UK.

Na czym polega Making Tax Digital?

Planowane zmiany mają na celu likwidację deklaracji VAT dostępnych do tej pory także w formie papierowej i zastąpienie ich elektronicznymi deklaracjami VAT oraz cyfrowymi ewidencjami.

Opracowanie nowego systemu podatkowego w Wielkiej Brytanii planowane jest już od dawna, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na przemyślane regulacje prawne, które nie utrudnią im prowadzenia biznesu. Nadrzędnym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego w UK.

Making Tax Digital od 1 kwietnia 2019 roku obowiązuje już dla podatników VAT, czyli firm które przekroczyły limit obrotów 85 000 funtów w skali roku. Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku Cyfrowy System Podatkowy wprowadzony zostanie natomiast w odniesieniu do wszystkich przedsiębiorców prowadzących firmy w UK.

Wprowadzenie w pierwszej kolejności Cyfrowego Systemu Podatkowego dla przedsiębiorców, którzy przekroczyli próg 85 000 funtów obrotów w skali roku ma na celu weryfikację nowego rozwiązania podatkowego w praktyce, zanim objęci zostaną nim wszyscy podatnicy prowadzący działalność na terenie Wielkiej Brytanii. W razie ewentualnych błędów, ustawodawcy będą mieli czas na ich wyeliminowanie czy ulepszenie Cyfrowego Systemu Podatkowego.

Także przedsiębiorcy chcący dobrowolnie korzystać z Cyfrowego Systemu Podatkowego jeszcze przed obligatoryjnym wprowadzeniem go dla wszystkich podatników, mają do tego prawo.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podatek VAT w brytyjskiej spółce LTD

W jaki sposób przedsiębiorcy prowadzący firmy w UK będą raportować VAT po wprowadzeniu zmian?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii otrzymają specjalne konto podatkowe online. Wszystkie dane podatkowe z konta przy użyciu odpowiedniego oprogramowania będą na bieżąco przesyłane do HMRC. Wymagane jest posiadanie specjalnego oprogramowania przez każdego przedsiębiorcę lub jego agenta (firmę księgową).

Aktualnie w odniesieniu do czynnych podatników VAT w UK na koncie podatkowym online powinny znajdować się m.in. następujące dane: nazwa, adres firmy, numer VAT, informacje dotyczące kontrahentów, daty faktur przychodowych i kosztowych, daty płatności, kwoty netto i kwoty VAT zawarte na dokumentach.

Wszystkie informacje rozliczeniowe dostępne na koncie podatkowy online będą od 1 kwietnia 2020 roku udostępniane na bieżąco do Revenue and Customs.

VAT MTD – czy jest się czego obawiać?

Wiele osób prowadzących firmy na Wyspach ma obawy przed zmianami, które mają za zadanie całkowicie zmienić sposób rozliczenia w UK.

Plusy VAT MTD:
 • Dzięki Making Tax Digital osoby prowadzące firmy w Wielkiej Brytanii – przynajmniej w teorii – zaoszczędzą czas, który był potrzebny do tej pory na przygotowanie i wysyłkę deklaracji VAT.
 • Bardzo ważną zaletą Making Tax Digital będzie także większa kontrola przedsiębiorców nad finansami firmy. Wszystkie dane dostępne będą dla nich w czasie rzeczywistym w Cyfrowym Systemie Podatkowym.
Minusy VAT MTD:
 • Nie będzie już jednak możliwe spóźnienie się z deklaracjami, a prowadzenie ewidencji VAT będzie musiało być prowadzone na bieżąco.
 • Istotną zmianą jest z pewnością konieczność dostosowania swojego oprogramowania do wymogów HMRC. Stanowi to konieczną inwestycję czasu i środków.
 • Zagrożeniem jest z kolei możliwość popełniania seryjnych błędów ze względu na zautomatyzowanie procesu dostarczania dokumentów rozliczeniowych do HMRC.

E-BOOK ZA DARMO: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – pobierz!

Brytyjska spółka bez tajemnic

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?
Tytuł
Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?
Opis
Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku brytyjski rząd planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian Making Tax Digital, czyli Cyfrowego Systemu Podatkowego. Sprawdź na czym będą polegać nowe regulacje prawne oraz w jaki sposób trzeba będzie rozliczać podatki - przede wszystkim podatek VAT - w UK.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo