Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?

Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?

Firma w Wielkiej Brytanii

Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku brytyjski rząd planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian Making Tax Digital, czyli Cyfrowego Systemu Podatkowego. Sprawdź na czym będą polegać nowe regulacje prawne oraz w jaki sposób trzeba będzie rozliczać podatki – przede wszystkim podatek VAT – w UK.

Na czym polega Making Tax Digital?

Planowane zmiany mają na celu likwidację deklaracji VAT dostępnych do tej pory także w formie papierowej i zastąpienie ich elektronicznymi deklaracjami VAT oraz cyfrowymi ewidencjami.

Opracowanie nowego systemu podatkowego w Wielkiej Brytanii planowane jest już od dawna, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na przemyślane regulacje prawne, które nie utrudnią im prowadzenia biznesu. Nadrzędnym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego w UK.

Making Tax Digital od 1 kwietnia 2019 roku obowiązuje już dla podatników VAT, czyli firm które przekroczyły limit obrotów 85 000 funtów w skali roku. Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku Cyfrowy System Podatkowy wprowadzony zostanie natomiast w odniesieniu do wszystkich przedsiębiorców prowadzących firmy w UK.

Wprowadzenie w pierwszej kolejności Cyfrowego Systemu Podatkowego dla przedsiębiorców, którzy przekroczyli próg 85 000 funtów obrotów w skali roku ma na celu weryfikację nowego rozwiązania podatkowego w praktyce, zanim objęci zostaną nim wszyscy podatnicy prowadzący działalność na terenie Wielkiej Brytanii. W razie ewentualnych błędów, ustawodawcy będą mieli czas na ich wyeliminowanie czy ulepszenie Cyfrowego Systemu Podatkowego.

Także przedsiębiorcy chcący dobrowolnie korzystać z Cyfrowego Systemu Podatkowego jeszcze przed obligatoryjnym wprowadzeniem go dla wszystkich podatników, mają do tego prawo.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podatek VAT w brytyjskiej spółce LTD

W jaki sposób przedsiębiorcy prowadzący firmy w UK będą raportować VAT po wprowadzeniu zmian?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rejestrację firmy w Wielkiej Brytanii otrzymają specjalne konto podatkowe online. Wszystkie dane podatkowe z konta przy użyciu odpowiedniego oprogramowania będą na bieżąco przesyłane do HMRC. Wymagane jest posiadanie specjalnego oprogramowania przez każdego przedsiębiorcę lub jego agenta (firmę księgową).

Aktualnie w odniesieniu do czynnych podatników VAT w UK na koncie podatkowym online powinny znajdować się m.in. następujące dane: nazwa, adres firmy, numer VAT, informacje dotyczące kontrahentów, daty faktur przychodowych i kosztowych, daty płatności, kwoty netto i kwoty VAT zawarte na dokumentach.

Wszystkie informacje rozliczeniowe dostępne na koncie podatkowy online będą od 1 kwietnia 2020 roku udostępniane na bieżąco do Revenue and Customs.

VAT MTD – czy jest się czego obawiać?

Wiele osób prowadzących firmy na Wyspach ma obawy przed zmianami, które mają za zadanie całkowicie zmienić sposób rozliczenia w UK.

Plusy VAT MTD:
 • Dzięki Making Tax Digital osoby prowadzące firmy w Wielkiej Brytanii – przynajmniej w teorii – zaoszczędzą czas, który był potrzebny do tej pory na przygotowanie i wysyłkę deklaracji VAT.
 • Bardzo ważną zaletą Making Tax Digital będzie także większa kontrola przedsiębiorców nad finansami firmy. Wszystkie dane dostępne będą dla nich w czasie rzeczywistym w Cyfrowym Systemie Podatkowym.
Minusy VAT MTD:
 • Nie będzie już jednak możliwe spóźnienie się z deklaracjami, a prowadzenie ewidencji VAT będzie musiało być prowadzone na bieżąco.
 • Istotną zmianą jest z pewnością konieczność dostosowania swojego oprogramowania do wymogów HMRC. Stanowi to konieczną inwestycję czasu i środków.
 • Zagrożeniem jest z kolei możliwość popełniania seryjnych błędów ze względu na zautomatyzowanie procesu dostarczania dokumentów rozliczeniowych do HMRC.

E-BOOK ZA DARMO: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – pobierz!

Brytyjska spółka bez tajemnic

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?
Tytuł
Making Tax Digital (VAT): od kiedy i jakie zmiany dla spółek Ltd?
Opis
Począwszy od 1 kwietnia 2020 roku brytyjski rząd planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian Making Tax Digital, czyli Cyfrowego Systemu Podatkowego. Sprawdź na czym będą polegać nowe regulacje prawne oraz w jaki sposób trzeba będzie rozliczać podatki - przede wszystkim podatek VAT - w UK.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Admiral Tax i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają na spotkanie dotyczące emerytur i rent międzynarodowych
  Admiral Tax i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszają na spotkanie dotyczące emerytur i rent międzynarodowych

  W ZUS ruszyły e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Admiral Tax ma przyjemność poinformować o wirtualnych spotkaniach i zachęcić do zapisów na swoich stronach. 

  (więcej…)

  W ZUS ruszyły e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych. Admiral Tax ma przyjemność poinformować o wirtualnych spotkaniach i zachęcić do zapisów na swoich stronach. ...

  Czytaj dalej
 • Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko. (więcej…)

  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY