Site icon Admiral Tax

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Papierowe funty brytyjskie

Od czasu wystąpienia Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się jej granic na napływ pracowników, wielu Polaków zaczęło poszukiwania zatrudnienia na wyspach. Z czasem nie tylko osoby prywatne ale i przedsiębiorcy zaczęli interesować się przeprowadzeniem swoich firm za granicę.

Nakłoniła ich do tego m.in. prostota, a także stabilność brytyjskiego systemu podatkowo-prawnego, na podstawie którego podatek dochodowy dla spółek (Corporation Tax) posiada 9-cio miesięczny termin płatności liczony od daty zakończenia swojego roku podatkowego. Co w praktyce oznacza, że świeżo upieczony przedsiębiorca na Wyspach zapłaci podatek dochodowy dopiero po 21 miesiącach prowadzenia działalności.

Prosty system podatkowy

Warto zaznaczyć, że w samej ilości dostępnych podatków jest znacząca różnica, dla przykładu w Polsce i w Wielkiej Brytanii są to kolejno wartości 18 i 8 (stan na 2015 rok). Przy czym czas jaki polski przedsiębiorca poświęci na sprawy urzędowe w porównaniu z jego brytyjskim kolegą, to odpowiednio 286h oraz 110h wg raportów Banku Światowego i PwC Paying Taxes 2015 i Paying Taxes 2014. Jak widać tracimy 176 godzin więcej niż Anglicy (ok. 4 tygodnie pracy). Może warto zatem założyć firmę w Anglii tylko dla corocznych, miesięcznych wakacji?

A co z kwotami wolnymi od podatku w Europie i na świecie?

Najwyższa kwota wolna od podatku w UE wynosi ok. 81000 PLN (19500 EUR) i dotyczy Cypru.  Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce z kwotą ok. 58000 PLN (13500 EUR) – warto zauważyć, że przez okres 15 lat kwota ta została powiększana 13 razy z rzędu. W niektórych krajach kwota wolna od podatku nie występuje w ogóle np. w Bułgarii czy na Węgrzech co rekompensują korzystne stawki liniowego podatku dochodowego.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?

Jednak przewagą gospodarki brytyjskiej nad cypryjską i innymi jest przede wszystkim duża rozpoznawalność spółek LTD na świecie, stabilność prawa, jasne przepisy oraz przyjazne nastawienie instytucji państwa do biznesu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w dobie dzisiejszych, tanich połączeń lotniczych nie odczuwa się już odległości między Polską a Wielką Brytanią. Co ważne, to właśnie brytyjski przedsiębiorca może liczyć na bardzo niskie składki ubezpieczeniowe, podatek od osób fizycznych oraz gwarancję przyszłej emerytury, co w Polsce nie jest takie oczywiste. I właśnie dlatego Anglia wybierana jest tak często jako miejsce emigracji biznesowej.

Jak na tle innych państw wygląda sytuacja Polski?

Niestety od 2009 aż do 2016 roku w Polsce będzie obowiązywała  jedna z najniższych kwot wolnych od podatku –  3091 PLN . W przeciągu 15 lat została zwiększona 6 razy o zaledwie 795,21 PLN.

W krajach pozaeuropejskich przykładowe kwoty wolne od podatku wynoszą kolejno: w Kolumbii  45172 PLN, w Brazylii  28000 PLN, w RPA  20000 PLN, w Tajlandii  14040 PLN, w Botswanie  12384 PLN czy 11127 PLN w Maroko.  Czy w Polsce podejście do opodatkowania najbiedniejszych kiedyś się zmieni? Odpowiedź pozostawiam każdemu z osobna.

Czyli o ile więcej pieniędzy zostanie w kieszeni brytyjskiego przedsiębiorcy?

W Anglii stosunek kwoty wolnej od podatku do wysokości składek ubezpieczeniowych jest niezwykle korzystny. Od około 60000 PLN dochodu rocznie przedsiębiorca w UK zapłaci około 3600 PLN w skali roku, a w Polsce nie dość, że aż 14000 ZUS, to jeszcze ponad 7000 zł podatku dochodowego. Różnica opodatkowanie tej samej pracy wynosi aż 17400 PLN rocznie na korzyść angielskiego pracownika.

Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło

Anglia czy Polska?

Podsumowując plusy i minusy można śmiało stwierdzić, że oszczędności płynące z przeniesienia swojego biznesu do Anglii, mogą sięgać kilkudziesięciu procent wszystkich kosztów fiskalnych. Dopóki polski ustawodawca nie zacznie myśleć w kategorii: bogate społeczeństwo to bogate państwo oraz nie zacznie obniżać podatków to nie zatrzyma polskiego biznesu przed emigracją.

W kolejnym artykule przedstawimy sposoby rozliczania dochodu z zagranicy w Polsce.

Exit mobile version