Site icon Admiral Tax

Firma w Wielkiej Brytanii – jaki typ działalności zarejestrować?

Firma w Wielkiej Brytanii

Firma w Wielkiej Brytanii oznacza wiele korzyści dla przedsiębiorców. Osoby decydujące się na założenie firmy w Wielkiej Brytanii muszą podjąć kluczową dla ich przyszłości decyzję co do jej formy. Najprostszą formą jest samozatrudnienie. Jednak warto wnikliwiej rozważyć założenie jednej z najpopularniejszych struktur biznesowych, takich jak np. prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LTD) lub też spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP). Poniżej zestawienie dostępnych dla brytyjskich przedsiębiorców rozwiązań.ów.

Firma w Wielkiej Brytanii – typy działalności w skrócie

Najpopularniejsze formy działalności wybieranie w Wielkiej Brytanii:

Firma w Wielkiej Brytanii – omówienie form działalności

Samozatrudnienie (self-employement)

Forma najprostsza, stanowiąca odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli JDG. Osoba rozpoczynająca działalność pod postacią self – employed zobowiązana jest do zarejestrowania firmy w HMRC, składania rocznych rozliczeń podatkowych oraz opłacania podatku od przychodu i składek ubezpieczeniowych. Przedsiębiorca samozatrudniony jest traktowany jako osoba fizyczna i ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania finansowe firmy. Jest to forma działalności dobra na początek, dla osób mieszkających w UK, w biznesie o niskim stopniu ryzyka. Za jej wadę można uznać fakt, że nie posiada ona osobowości prawnej, w związku z czym właściciel odpowiada za jej zobowiązania własnym majątkiem. Samozatrudnienie to właściwy wybór dla firm świadczących usługi, których charakter nie wymaga posiadania rozbudowanego zaplecza technicznego oraz lokalu i zatrudniania dużej ilości pracowników. Przykładowo opieka nad dziećmi czy osobami starszymi, wykańczanie wnętrz oraz prace o charakterze technicznym (hydraulik, elektryk itd).

LTD (spółka limited) – prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka LTD (limited company) to najczęściej rejestrowana firma w Wielkiej Brytanii. Jest ona odpowiednikiem polskiej spółki z o. o. Ta forma działalności jest bardziej złożona niż samozatrudnienie, ale zapewnia ochronę osobistą przedsiębiorcy przed zobowiązaniami finansowymi spółki. Nie odpowiada on własnym majątkiem za ewentualnie należności spółki. Może ją założyć jedna osoba, gdyż brytyjskie prawo narzuca obowiązek wyznaczenia co najmniej jednego dyrektora spółki. Nie ma natomiast wymogów co do minimalnego jej kapitału, który może wynieść nawet 10 funtów. Istnieje za to konieczność wskazania w akcie założycielskim wszystkich udziałowców. Spółka musi również posiadać adres rejestracyjny na terenie Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Jak będzie wyglądać prowadzenie firmy w Anglii po Brexicie?

Do obowiązków spółki LTD należy sporządzanie i przekazanie do HMRC ocznych rozliczeń podatkowych, a także składania do Companies House sprawozdań finansowych i rozliczeń rocznych. Jej struktura gwarantuje akcjonariuszom wysoki stopień anonimowości, a to dzięki prawu do powołania dowolnej osoby na stanowisko dyrektora lub sekretarza. Nazwa firmy musi kończyć się skrótem Ltd lub słowem Limited. Spółka ltd może prowadzić praktycznie każdą legalną działalność gospodarczą, zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Jest to dobra forma działalności dla osób nie będących rezydentami Wielkiej Brytanii.

LLP – (Limited Liability Partnership) – Spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością

Brytyjską spółkę typu LLP można najprościej zdefiniować, jak sama nazwa wskazuje, jako połączenie spółki partnerskiej oraz spółki z o. o. Jej członkowie ponoszą odpowiedzialność jedynie do wysokości wniesionego wkładu, ewentualnie za sumę, do jakiej dobrowolnie zgodzili się odpowiadać. Ten rodzaj działalności posiada osobowość prawną. Organem rejestrującym LLP jest Companies House. Zgodnie z prawem, spółka taka musi posiadać co najmniej dwóch członków (mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne); górna ich liczba nie jest określona. W przeciwieństwie do LTD nie ma tu wymogu powoływania dyrektora i sekretarza – ich obowiązki pełnią bowiem członkowie. Do rejestracji niezbędne jest wskazanie adresu siedziby, na który docierać będzie korespondencja.

Spółka LLP musi opłacać podatek CIT, składać sprawozdania finansowe, Annual Return (roczne sprawozdanie zawierające podstawowe informacje o spółce) oraz Tax Return (rozliczenie podatkowe) do Inland Revenue. Jeżeli jej roczny przychód przekroczy 61 000 GBP, konieczne będzie jeszcze rozliczenie podatku VAT. Struktura LLP będzie właściwa dla firm zajmujących się świadczeniem usług księgowych lub prawniczych. Jest to również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie będąc rezydentami Wielkiej Brytanii, chcą prowadzić działalność poza jej granicami (a to ze względu na fakt, że wówczas wspólnicy spółki nie będą objęci brytyjskim obowiązkiem podatkowym).

PLC (Public Limited Company) – Spółka publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością

Odnosząc się do polskiej terminologii, spółkę rodzaju PLC można określić jako kapitałową, której akcje mogą być dopuszczone do obrotu publicznego. Jej rejestracja wymaga obecności co najmniej dwóch akcjonariuszy oraz kapitału zakładowego w wysokości minimum 50 000 GBP, z czego 25% musi zostać wpłacone na konto spółki. Jest to wymóg umożliwiający uzyskanie certyfikatu potwierdzającego rozpoczęcie działalności.

Zobacz także: Nie będzie bonusu w marcu 2021 roku. Brytyjski rząd przedłuża jednak program Coronavirus Job Retention Scheme

Obowiązkowe jest mianowanie sekretarza oraz co najmniej dwóch dyrektorów, przy czym mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a ich narodowość nie ma znaczenia. PLC składa coroczne sprawozdania finansowe, Annual Return oraz sprawozdania finansowe (do Inland Revenue). Siedziba przedsiębiorstwa, na którego adres dochodzi korespondencja, musi znajdować się na terenie Wielkiej Brytanii. Podobnie jak spółki LTD, także PLC mogą prowadzić każdą zgodną z prawem działalność gospodarczą w Zjednoczonym Królestwie oraz poza jego granicami.

Unlimited Company

Spośród wszystkich rodzajów spółek, jakie mogą działać na terenie Wielkiej Brytanii, ta jest chyba najbardziej specyficzna. Członkowie struktury są w pełni odpowiedzialni za jej zobowiązania, nie muszą jednak składać corocznych zeznań podatkowych (chyba, że UC jest podmiotem zależnym od innego rodzaju spółki (z. o. o.), lub ewentualnie jest holdingiem – wtedy będzie to konieczne). Ten typ działalności zakładany jest przede wszystkim w celu obsługi innych firm, bądź też kiedy, ryzyko niepowodzenia w danej branży (bankructwa) jest nieznaczne.

Partnership – spółka zwykła partnerska

Ten typ struktury nie posiada osobowości prawnej. Składa się z maksymalnie 20 wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki własnym majątkiem oraz kolektywnie podejmujących decyzje co do sposobu prowadzenia interesów. Każdy ze wspólników musi zarejestrować się tu jako osoba samozatrudniona, opłacać podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe. Samo założenie spółki nie wymaga rejestracji w Companies House – powstaje ona na zasadzie umowy pomiędzy wspólnikami. Ta forma przedsiębiorstwa sprawdzi się w szczególności u osób prowadzących biznes w „niewielkim zakresie”, chcących przy tym podzielić koszty działalności i odpowiedzialność swojej firmy.

W praktyce, na założenie struktury typu partnership zdecydować powinny się osoby działające w oparciu o samozatrudnienie, a które ze względu na dużą liczbę zleceń (lub ich szeroki zakres) nie są w stanie zrealizować wszystkich. Przykład: firma świadcząca usługi remontowe składająca się z kilku osób, z których każda jest fachowcem w innej dziedzinie (elektryk, murarz, malarz, hydraulik itp.). Dodatkową korzyścią z prowadzenia tego rodzaju spółki jest wspomniany już podział kosztów i odpowiedzialności. Dobre rozwiązanie, to również spisanie umów pomiędzy poszczególnymi wspólnikami.

Property Management Company – spółka zarządzająca nieruchomościami

Ten rodzaj działalności jest, zgodnie z nazwą, ściśle dedykowany osobom zarządzającym nieruchomościami (a także inwestującym na tego typu rynku). Dodatkowo, stanowi ona skuteczne narzędzie optymalizacji podatkowej dla osób objętych najwyższym progiem, jako, że w jej przypadku wynagrodzenie może być wypłacane w postaci niżej opodatkowanych dywidend.

Company limited by guarantee – spółka z ograniczoną poręczeniem odpowiedzialnością

Ten rodzaj spółki, rejestrowany w Companies House, nie posiada udziałowców, a jedynie członków (mogą to być osoby fizyczne lub prawne). Jej odpowiedzialność pokrywana jest za pomocą poręczeń. Ich wartość może wynosić zaledwie 1 GBP. Firma tego typu nie jest własnością swoich członków, nie są im też przekazywane jej zyski. Dokładną wartość gwarancji oraz cele działania Companies limited by guarantee określają Akt Założycielski oraz Statut. Spółki z ograniczoną poręczeniem odpowiedzialnością tworzone są przez organizacje typu non – profit (nie nastawione na osiągnięcie zysku, ale na realizację celów użyteczności publicznej lub prywatnej).

Firma w Wielkiej Brytanii, na co się zdecydować?

Przy wyborze odpowiedniej formy działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Firma w Wielkiej Brytanii dla nierezydenta

Poza prowadzeniem działalności jako samozatrudniony, która siłą rzeczy wymaga, aby przedsiębiorca mieszkał w UK, inne formy działalności mogą zakładać także nierezydenci. Prawo brytyjskie dopuszcza możliwość rejestrowania spółek przez osoby nie mające miejsca zamieszkania na terenie UK.

Exit mobile version