Site icon Admiral Tax

Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz

Podwójne opodatkownaie i kalkulator

Jak donosi Rzeczpospolita Kontrola Administracji Skarbowej coraz częściej na celownik bierze pracowników, którzy odliczali 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przychodów od praw autorskich. Wśród kontrolowanych grup prym wiodą informatycy. Zdarza się, że fiskus żąda dopłaty podatku za okres 5 lat wstecz.

Zmiana interpretacji na niekorzyść podatników

Skarbówka coraz częściej kontroluje polskich pracowników, którzy zapłacili niższy PIT dzięki odliczeniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od dochodów z tytułu praw autorskich. Branża informatyczna domaga się uznania tworzenia oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową, dzięki której możliwe będzie odliczenie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu PIT. Jak twierdzą eksperci, wysokie podatki mogą wypchnąć nawet 80-proc. polskich informatyków. Pracownicy, którzy odliczali 50-proc.kosztów musi zwracać ulgę nawet do 5 lat wstecz, mimo posiadania korzystnych interpretacji od Urzędów Skarbowych (sic!). Jak informuje Rzeczpospolita: “problem ze zmienioną interpretacją przepisów na przykład ma jeden z czytelników „Rz” – inżynier budownictwa. Urząd skarbowy nakazał mu dopłatę PIT za pięć poprzednich lat. Podatnik odwołał się od decyzji, wskazując, że uzyskał wcześniej korzystną dla siebie interpretację indywidualną. US potwierdził w niej, że ma prawo do 50-proc. kosztów. Teraz czeka na rozstrzygnięcie.”

“Sprzeczne interpretacje Urzędów Skarbowych to niestety codzienność polskich podatków. Polscy rządzący powinni wziąć przykład z innych państw, gdzie prawo podatkowe jest proste i przejrzyste, a obciążenia podatkowe są niższe. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii firmy – szczególnie z sektora kreatywnego, w który zaliczyć możemy IT, mogą liczyć na dodatkowe ulgi i zwolnienia, a pracownicy posiadają szereg przywilejów oraz wysokie kwoty wolne od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych, lecz nie dotyczy większości pracowników wspomnianej branży IT, którzy poprzez wysokie zarobki wpadają w drugi próg skali podatkowej. Dla porównania informatycy w UK mogą liczyć na 11 850 funtów wolnych od podatku, czyli około 57 tysięcy złotych” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Spółka w Wielkiej Brytanii rozwiązaniem dla branży IT

Większość specjalistów z branży IT po przekroczeniu progu miesięcznych zarobków 10 000 złotych decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o. Prowadzenie firmy w Polsce nie jest jednak łatwe – rosnące obciążenia podatkowe, wysoki ZUS, kwestionowanie zasadności wydatków to chleb powszedni każdego właściciela biznesu w Polsce. Dlatego coraz większa liczba informatyków decyduje się na założenie firmy w innym kraju np. w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo popularną formą działalności jest  spółka limited.

Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce – w 24 godziny możemy stać się właścicielami spółki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Do powołania spółki konieczny jest jeden Dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem spółki. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji, co jest korzystne szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na procedury i formalności. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne.

Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Przedstawiciele z branży IT mogą poprzez brytyjską spółkę rozliczać się z kontrahentami na zasadzie B2B. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści – oprócz wymiernych oszczędności z tytułu niższych obciążeń podatkowych, informatyk może w łatwy sposób nawiązać współpracę z innymi podmiotami – także zagranicznymi.

Firma w Wielkiej Brytanii – spore oszczędności i brak biurokracji

Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona – od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrosła do 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 850 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 złotych i jest degresywna – większość pracowników IT nie może liczyć na żadne zwolnienia podatkowe.

Prowadzenie spółki limited jest bardzo proste – brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy – spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii. Admiral Tax pomaga swoim klientom w sporządzaniu raportów posiedzeń. Więcej informacji w tym artykule.

Spółka w Wielkiej Brytanii – praca w Polsce

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta z tytułu wynagrodzenia Dyrektora spółki LTD są w Polsce nieopodatkowane, jednak podnoszą podstawę opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski. Dyrektor może wypłacać środki ze spółki za pomocą różnych legalnych sposobów – własną pensję, zwrot wydatków poniesionych na paliwo, zwrot kosztów delegacji, poprzez “pożyczkę dyrektorską” oraz dywidendę – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Przykład:

Programista zarabiający miesięcznie 15 000 złotych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do miesięcznych kosztów prowadzenia firmy zalicza:

Do opodatkowania zostaje 13 618 PLN. Po odjęciu 19-proc. podatku liniowego – przedsiębiorca otrzyma ‘na rękę’ 11 030 PLN.

Rozliczając się za pośrednictwem spółki limited w Wielkiej Brytanii może zwiększyć kwotę jaką będzie otrzymywać po opłaceniu wszelkich podatków. Podatek CIT w UK wynosi 19-proc., jednak brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17-proc. w 2019 roku.

Exit mobile version