Site icon Admiral Tax

Numer EORI po Brexit

businessman wearing glasses

Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z Unii Europejskiej już od dawna, niestety pomimo iż planowany termin na opuszczenie Wspólnoty przypada na 29 marca 2019, w dalszym ciągu nie podjęto kluczowych decyzji. Wszystko wskazuje na to, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest tzw. no-deal Brexit. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

W razie, gdy dojdzie do twardego Brexitu, już za niecałe 3 tygodnie nastąpi całkowita zmiana zasad opodatkowania transakcji zawieranych pomiędzy Anglią, a pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jedną ze zmian, na jakie należy się przygotować w razie, gdyby doszło do twardego Brexitu jest uzyskanie numeru EORI. Eori po Brexit – dowiedz się więcej!

No-del Brexit a VAT w UK

Z uwagi na dalszy brak informacji dotyczących tego co stanie się 29 marca, zarówno HMRC, czyli brytyjski urząd skarbowy, jak i przedsiębiorcy powinni rozważyć i przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Urzędnicy stoją na stanowisku, że nawet w razie no-deal Brexit system VAT w UK pozostanie możliwie jak najbardziej zbliżony do obowiązującego obecnie. Wszelkie procedury związane z rozliczeniem VAT w UK mają być zatem analogiczne do obecnych, oczywiście w granicach, w których będzie to możliwe do realizacji.

Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

Trzeba bowiem mieć na uwadze, że pewne rzeczy muszą ulec zmianie, ponieważ niektóre przywileje dostępne są wyłącznie dla członków Unii Europejskiej. W celu ułatwienia podatnikom funkcjonowania po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 29 marca, HMRC przygotował szereg wskazówek, wśród nich znalazło się polecenie jak najszybszego pozyskania numeru EORI w razie przewozu towarów pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty a Zjednoczonym Królestwem.

Do czego służy numer EORI i kto ma obowiązek się nim posługiwać?

Numer EORI nadawany jest podmiotom gospodarczym uczestniczącym w procedurach celnych na terytorium Unii Europejskiej, jest to numer niepowtarzalny i stosowany na terenie całej UE. Jego nazwa pochodzi od Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification).

Numer ten wprowadzony został 1 lipca 2019 roku w celu zmniejszenia ilości dokumentów w formie papierowej, używanych w administracji celnej i handlu na obszarze Wspólnoty. Z uwagi na to, że przewóz towarów w obrębie UE nie wymaga posługiwania się numerem identyfikacyjnym EORI, jest to narzędzie dedykowane dla podmiotów oraz osób fizycznych dokonujących importu na teren Unii towarów pochodzących spoza obszaru Wspólnoty.

EORI po Brexit – kto powinien zabezpieczyć się na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE?

W przypadku firm zarejestrowanych w UK, dotychczas numer EORI był konieczny tylko w razie handlu towarami poza Unią Europejską. Trzeba mieć na uwadze, że po no-deal Brexit, numer ten będzie niezbędny nawet wówczas, gdy obrót towarami będzie miał miejsce na linii Anglia-państwa należące do Wspólnoty.

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

Z uwagi na brak ostatecznych decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na każdą ewentualność. Konsekwencją braku numeru EORI może być zatrzymanie transakcji i przepływu towarów.

WAŻNE:

Exit mobile version