Site icon Admiral Tax

Jak wystawiać fakturę ze spółki LTD dla kontrahenta z Polski?

Optymalizacja podatkowa

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokumentowania transakcji w celu ich późniejszego rozliczenia. Sprawdź, w jaki sposób wystawić fakturę ze spółki Limited współpracując z kontrahentami z Polski.

Spółka LTD niezarejestrowana do VAT w UK — zasady wystawiania faktur dla polskich kontrahentów

Spółka Limited korzystająca ze zwolnienia z VAT na terenie Wielkiej Brytanii (przypomnijmy, że zwolnienie dotyczy firm osiągających obroty do limitu 85 000 funtów w skali roku), dokonująca sprzedaży na rzecz podmiotów z działalnością zarejestrowaną na terenie Rzeczypospolitej wystawia faktury bez VAT. Dokument sporządzany jest wówczas analogicznie jak w przypadku sprzedaży na rzecz firm posiadających siedzibę na terenie Wielkiej Brytanii.

W razie sprzedaży swoich produktów czy usług na rzecz osób prywatnych posiadających miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej faktura powinna zostać wystawiona przez spółkę LTD bez podatku VAT, ale tylko do limitu 200 000 zł sprzedaży dla osób prywatnych z Polski. Po przekroczeniu tego limitu brytyjska spółka Limited ma obowiązek zarejestrować się do VAT w Polsce i tam odprowadzać podatek od sprzedaży na rzecz osób prywatnych zamieszkałych w Polsce.

Spółka LTD zarejestrowana do VAT w UK – wystawianie faktur dla kontrahentów z Polski

Rejestracja spółki LTD do VAT w Anglii implikuje rejestrację spółki do VAT-UE, dzięki czemu firma bez przeszkód może dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych i korzystać z różnego rodzaju przywilejów z tym związanych jak np. wystawianie faktur bez VAT.

Spółki będące czynnymi podatnikami VAT co do zasady wystawiają faktury dla polskich firm ze stawką VAT 0% lub np. (w zależności od tego, czy sprzedajemy towary, czy usługi), ale tylko wówczas, gdy kontrahent jest zarejestrowany do VAT-UE. Dodatkowo na fakturze należy zawrzeć informację o odwrotnym obciążeniu (reverse charge). Jeżeli kontrahent z Polski jest czynnym podatnikiem VAT (na terenie Rzeczypospolitej rejestracja do VAT-UE nie jest równoznaczna z rejestracją do VAT), to ma on wówczas nie tylko obowiązek naliczenia VAT od zawartej transakcji, ale także prawo jego odliczenia, dzięki czemu transakcja staje się dla niego neutralna podatkowo. W przeciwnym wypadku nabywca zobowiązany jest zapłacić naliczony podatek VAT do US i może jedynie uwzględnić go jako koszt uzyskania przychodów.

Trzeba mieć na uwadze, że przepisy związane z nabyciami wewnątrzwspólnotowymi są złożone i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Może się bowiem zdarzyć, że pomimo tego, iż naszym kontrahentem z Polski jest firma zarejestrowana do VAT-UE, jako spółka LTD, będziemy mieli obowiązek zarejestrowania się do VAT w Polsce ze względu np. na szczególny rodzaj dokonywanych transakcji, do których należy m.in. działalność budowlana (nieruchomości położone na terenie Polski), kulturalna, rozrywkowa, sportowa itd.

Forma prowadzenia działalności polskiego kontrahenta a faktura wystawiona ze spółki LTD

Wystawiając faktury dla polskich klientów, nie ma znaczenia forma prowadzenia działalności kontrahenta z Polski, czyli czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z o.o., spółka cywilna itd. Oznacza to, że z punktu widzenia spółki Limited wystawiającej fakturę dla zagranicznego kontrahenta istotne jest tylko to, czy nabywcą jest firma, czy osoba prywatna, a w niektórych przypadkach również znaczenie będzie miało, czy dana firma jest zarejestrowana do VAT-UE.

Jakie dane powinna zawierać faktura?

Wystawiając fakturę ze spółki LTD, należy zwrócić szczególną uwagę, aby dokument zawierał wszystkie niezbędne elementy takie jak:

>> POBIERZ WZÓR BRYTYJSKIEJ FAKTURY <<

Exit mobile version