Site icon Admiral Tax

Firma w Anglii, oddział w Polsce

Widok na Londyn

Po co utrudniać sobie życie i zakładać firmę w Anglii z oddziałem w Polsce, zamiast zadowolić się zwykłą działalnością w naszym kraju? Choć rozwiązanie takie może wydawać się na pierwszy rzut oka niepotrzebną komplikacją, przynosi ono wymierne korzyści finansowe. Utrzymanie firmy w Wielkiej Brytanii jest o wiele tańsze niż w RP, a odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, prowadzenie działalności w Polsce przez wyspiarskie przedsiębiorstwo, również nie jest problemem.

Dlaczego warto?

Spółka LTD, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą działalności rozpoznawalną na całym świecie. Wielka Brytania stanowi lokalizację budzącą zaufanie i dobrze wpływającą na wizerunek firmy. Przynosi też duże korzyści finansowe i nie zagraża interesom prowadzonym w Polsce. Korzystając z usług biura pośredniczącego, otwarcie i prowadzenie biura na Wyspach, nie wymaga wielkiego zaangażowania. Warto wspomnieć, że firma-matka w Anglii nie posiada zobowiązań w stosunku do oddziałów, a akcjonariusze mogą zachować anonimowość w rejestrach publicznych.

Zainteresowany firmą w Anglii? Zobacz promocyjną ofertę.

Finanse

Przede wszystkim można liczyć na znacznie mniejsze podatki, korzystając na przykład z dywidend, które w Wielkiej Brytanii nie są opodatkowane. Kwota wolna od podatku na Wyspach wynosi około 40 tysięcy złotych. Płatnikiem VAT zostaje się w Zjednoczonym Królestwie dopiero osiągając wysoki pułap 79 tys. funtów (chyba że wcześniej wyrazi się wolę rejestracji jako płatnika VAT). Dodatkowo spółki z o. o. na Wyspach nie muszą płacić ZUS-u (opłacają tylko składki pracowników), co oznacza, że zatrudniając dyrektora na część etatu, można sporo zaoszczędzić. Dyrektor zatrudniony przez brytyjską firmę i posiadający NIN (National Insurance Number) nabywa prawo do brytyjskiej emerytury, znacznie przewyższającej tę, którą można uzyskać w Polsce.

Obowiązki w Polsce

Rejestracja spółki LTD (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii z oddziałem w Polsce daje możliwość prowadzenia prowadzenia na terenie naszego kraju firmy na zasadach podobnych do zwykłych polskich działalności, jednak o wiele taniej. Obowiązkiem polskiego oddziału jest używanie do oznaczania oddziału nazwy firmy angielskiej, przetłumaczonej na język polski. Dodatkowo należy w nazwie dodać frazę „oddział w Polsce”. Taka filia musi ustanowić osobę odpowiedzialną za prowadzenie działalności na terenie RP, która może być realizowana tylko w formie i zakresie odpowiadającym nadrzędnej firmie na Wyspach.

Zobacz także: Zatrudnianie obywateli UE w Wielkiej Brytanii i uzyskanie numeru NIN po Brexicie

Strona prawna

Forma oddziału spółki zagranicznej jest regulowana przez Konwencję Haską z 1961 roku. Należy pamiętać, że oddział nie jest samodzielną spółką i nie posiada osobowości prawnej, co oznacza, że spółka w Anglii nie odpowiada za oddział w Polsce. Z drugiej strony filia może ubiegać się o status płatnika VAT i zatrudniać pracowników. Oddział odprowadza podatek dochodowy od zysków uzyskanych na obszarze, na którym realizuje działalność.

Exit mobile version