Site icon Admiral Tax

Brexit – polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii

Flagi UK i UE

Atmosfera wokół Brexitu staje się coraz bardziej napięta. 15 stycznia 2019 r. Brytyjska Izba Gmin głosowała nad przyjęciem umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 432 posłów zagłosowało przeciw i odrzuciło polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą. Wydarzenia w Wielkiej Brytanii odbijają się także na polskich przedsiębiorcach, którzy przejawiają wzmożone zainteresowanie rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii właśnie teraz. Z jakiego powodu? Polacy chcą zdążyć przed nadciągającym Brexitem.

Termin Brexitu coraz bliżej

Rząd Theresy May uzyskał jedynie 202 głosy poparcia i niechlubnie zapisał się w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, dzięki najwyższej porażce urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Opozycja zamierza wykorzystać porażkę May do jej odwołania – wniosek o wotum nieufności może zostać złożony w każdej chwili. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek.

Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r. Na 73 dni przed planowanym opuszczeniem struktur Unii Europejskiej możliwe są następujące scenariusze – powtórzenie głosowania w Izbie Gmin, przedłużenie procesu wyjścia z UE na mocy art. 50 traktatu lub warianty mniej prawdopodobne – tzw. no brexit deal (wyjście z UE bez umowy) czy organizacja drugiego referendum ws. Brexitu.

Firma w Anglii zabezpieczeniem na wypadek Brexitu

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon – dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

“W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich przedsiębiorców rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii. Polskim przedsiębiorcom zależy na rejestracji firmy w Anglii na starych zasadach.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Zobacz także: Nie będzie bonusu w marcu 2021 roku. Brytyjski rząd przedłuża jednak program Coronavirus Job Retention Scheme

Zdaniem Moryc w obliczu niepewnych warunków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w najlepszej sytuacji znajdują się polskie firmy, które wcześniej zdecydowały się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami.

Firma w Anglii po Brexicie

Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie prostsze niż ma to miejsce nad Wisłą. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. O dziwo niższe podatki nie są decydującym czynnikiem skłaniającym polskich przedsiębiorców do rejestrowania firmy w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Przedsiębiorców do tego kroku skłania przede wszystkim niższa biurokracja. W 2017 roku czas potrzebny na rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wyniósł 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce (336 godzin w 2017 roku). Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki – na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Jedno jest pewne – najbliższe tygodnie przyniosą dokładne odpowiedzi w sprawie Brexitu.

Exit mobile version