Site icon Admiral Tax

Brexit – co z firmą w Anglii po Brexicie? Brytyjski rząd odkrywa karty

Flagi UE i UK

Obawy niektórych przedsiębiorców związane z Brexitem pojawiały się regularnie w rozmowach z doradcami Admiral Tax. O niewielkim wpływie Brexitu na gospodarkę mówiło się w brytyjskich kuluarach już od początku. Przewidywania znajdują potwierdzenie w 104 stronicowym dokumencie, jaki brytyjski rząd opublikował w zeszłym tygodniu. Tzw. “biała księga Brexitu” omawia główne zagadnienia Brexitu i przyszłych relacji z Unią Europejską. Gospodarka zajmuje w niej bardzo ważne miejsce.

Brexit – Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską

“Biała księga Brexitu” zawiera 5 głównych obszarów dotyczących dalszego funkcjonowania współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Z perspektywy biznesu najważniejszym punktem jest zapowiedź dążeń do szerokiej i głębokiej relacji ekonomicznej z Unią Europejską. Brytyjski rząd proponuje Umowę o Wolnym Handlu z Unią Europejską, która zakłada minimalizację negatywnych skutków wynikających z opuszczenia Unii oraz możliwie maksymalne uproszczenia i ułatwienia dla wolnego handlu. Propozycja rządu Theresy May zakłada ścisłą współpracę z Unią Europejską, jakiej nie ma żaden inny kraj na świecie.

Zobacz także: Tax Return w Wielkiej Brytanii: kogo obowiązuje self assessment i jakie są terminy?

Wielka Brytania jest największym rynkiem zbytu dla 27 krajów Unii Europejskiej. Tylko w 2015 roku deficyt handlowy Wielkiej Brytanii w handlu z krajami Unii Europejskiej wyniósł 61 miliardów funtów (230 miliardów funtów eksportu, wobec 291 miliardów funtów importu). Wielka Brytania importuje więcej od największych krajów Unii Europejskiej, niż do nich eksportuje. Korzystna umowa dotycząca wolnego handlu jest więc na rękę nie tylko Brytyjczyków, ale także Unii Europejskiej.

Brexit – jaki wpływ na biznes w Wielkiej Brytanii?

“Brytyjski rząd od samego początku dyskusji na temat Brexitu podkreśla niezwykle ważne znaczenie gospodarki dla warunków porozumienia z Unią Europejską. Planowana obniżka podatku dochodowego dla przedsiębiorców ( z 19-proc. do 17-proc. w 2019) to tylko początek działań inicjowanych przez brytyjski rząd, by przyciągnąć europejskich przedsiębiorców.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Brytyjskie wyjście z Unii Europejskiej nie zmieni wiele w podejściu do przedsiębiorców. “Biała księga Brexitu” zakłada uzyskanie przez Wielką Brytanię pełni kontroli nad procesem tworzenia prawa. Proste i przejrzyste prawo to jedna z najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców zalet brytyjskiego systemu prawnego. Opuszczenie Unii Europejskiej zwiastuje jeszcze mniej biurokracji i rezygnację z uciążliwych procedur. Uwolnienie biznesu z okowów przytłaczającego unijnego prawa powinno skutkować jeszcze szybszym rozwojem przedsiębiorczości na Wyspach.

Firma w Anglii, a Brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie miało negatywnego wpływu na biznes prowadzony w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców. Główny nacisk brytyjskiego rządu w kwestii porozumienia z Unią Europejską leży w obszarze ograniczenia migracji oraz odzyskania pełnej suwerenności przez Wielką Brytanię.

Firma w Anglii to najpopularniejszy kierunek ekspansji zagranicznej polskiego biznesu. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Planowana obniżka podatku dochodowego, wysoka kwota wolna od podatku (11 850 funtów, czyli około 57 tysięcy złotych) oraz proste i przejrzyste prawo to główne powody dla których Wielka Brytania niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Brexit tego nie zmieni.

Exit mobile version