Site icon Admiral Tax

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, jak się do tego zabrać?

Właściciel firmy

Coraz więcej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii postanawia iść na swoje i otwiera własną działalność. Obce przepisy i nieznajomość rynku wciąż jednak są problemem i mimo że wiele mówi się na temat łatwości założenia i prowadzenia firmy na Wyspach, niektórzy mogą czuć się zagubieni. Jak w praktyce wygląda rejestracja własnego biznesu w tym kraju?

Otworzenie działalności w Zjednoczonym Królestwie jest na pewno dużo prostsze niż w Polsce. Minimum formalności, przejrzystość przepisów i krótki czas potrzebny na rejestrację firmy to nie jedyne plusy brytyjskiego rynku. Pozostaje również kwestia dużo mniejszych wydatków potrzebnych na prowadzenie własnego interesu, a co za tym idzie- większe zyski.

Zobacz także: Rodzaje spółek w Zjednoczonym Królestwie

Najłatwiej rozkręcić własny biznes jako sole trader. Samozatrudniony ma trzy miesiące od przeprowadzenia pierwszej transakcji na zarejestrowanie się w Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu ma szansę przetestować swój pomysł w praktyce. Taki rodzaj działalności nie wymaga rejestracji w Companies House (odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce) i może odbyć się nawet internetowo lub przez telefon. Jedyne czego potrzebujesz to brytyjski „NIP”, czyli National Insurance Number.

W Wielkiej Brytanii liczy się forma prawna, a nie skala prowadzonej działalności. Jeżeli pracujesz na etacie, nie musisz rozwiązywać swojej umowy o pracę, by zacząć własny biznes. Swoją firmę możesz założyć i prowadzić pod własnym nazwiskiem, albo wymyślić dla niego zupełnie inną nazwę. Ważne jednak by nie zawierała ona obraźliwych, wulgarnych słów, albo pojęć, które mogą sugerować powiązanie firmy z rządem, różnego typu instytucjami czy innymi firmami. Powinna być jednoznaczna, prosta i nie może wprowadzać klientów w błąd.

Zobacz także: Jak zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii?

Warto wiedzieć, że niektóre branże wymagają uzyskania specjalnych zezwoleń lub licencji. Tak będzie na przykład w przypadku budownictwa, doradztwa inwestycyjnego, bankowości lub jeśli chcesz prowadzić taksówkę. Zanim zarejestrujesz jakąkolwiek działalność, upewnij się, jakie przepisy Cię obowiązują.

Zastanów się, jaka forma prawna będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu. Każda z nich w inny sposób rozlicza się z urzędem skarbowym, inaczej również wygląda kwestia Twojej odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zaletą jest jednak to, że niezależnie od wybranej formy, każdą z nich w Wielkiej Brytanii zakłada się stosunkowo łatwo. Formy działalności gospodarczej na Wyspach są następujące:

  1. Self-employed, czyli samozatrudnienie, a w jego ramach: sole trader (działający w pojedynkę) lub partnership (odpowiednik polskiej spółki cywilnej);
  2. Limited Liability Partnership, czyli spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością;
  3. Limited Company, odpowiednik naszej spółki z o. o.;
  4. Public Limited Company- spółka akcyjna.

Niezależnie od tego, czy chcesz działać jako sole trader czy w spółce, powinieneś wiedzieć, jak w praktyce będziesz prowadził własny interes. Zastanów się, czy do wykonywania swoich usług potrzebujesz dodatkowego lokalu, czy możesz pracować w domu. Jeśli szukasz biura dla swojej firmy, być może dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zalezienie biura coworkingowego, czyli takiego, które dzielisz z innymi niezależnymi przedsiębiorcami, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić na kosztach wynajmu i utrzymania lokalu.

Jeżeli będziesz potrzebował pieniędzy na rozpoczęcie działalności, których nie jesteś w stanie wyłożyć z własnej kieszeni, możesz zdobyć je inną drogą. Najczęstszymi sposobami wykorzystywanymi przez świeżych biznesmenów na zdobycie pieniędzy na strat są:

Jeśli szukasz finansowego wsparcia u innych, ale także jeżeli sam opłacisz swoją inwestycję, przyda Ci się biznesplan. Nigdy nie bagatelizuj tego kroku, bo dzięki niemu będziesz wiedział dokładnie w jakim kierunku ma zmierzać Twoja działalność. Dobry biznesplan to nie tylko opis Twojego pomysłu, ale także Twoje cele finansowe, rozważania na temat zysków i strat, strategie rozwoju, oszacowanie kosztów i badanie rynku. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, gdyż pozwoli Ci rozeznać się, czy na Twój produkt jest zapotrzebowanie, jak wygląda konkurencja i do kogo będą skierowane działania marketingowe przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, że otwarcie firmy to jedno, ale zadbanie o jej sukces to już zupełnie inna sprawa. Brytyjski rynek daje naprawdę szerokie pole do popisu dla nowych przedsiębiorców. Aby jednak nie zainwestować w błoto, solidnie przygotuj się do prowadzenia własnego interesu. Bierz udział w szkoleniach, zrób badanie rynku, dowiedz się jak najwięcej o branży, w której chcesz działać, sprawdź wszystkie wymagania formalne i prawne, zdobądź potrzebne zezwolenia, pojedź na targi branżowe lub znajdź kontakt z innymi przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces w Twoim sektorze. Pamiętaj także, że pierwsze miesiące zwykle nie są czasem wielkich zysków, a raczej sporych inwestycji, dlatego nie zrażaj się na starcie i daj sobie czas na rozkręcenie firmy.

Exit mobile version