Site icon Admiral Tax

Ubezpieczenie i świadczenia socjalne dla polskich obywateli pracujących w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku

Flagi na tle Big Ben

Wielka Brytania jest już poza strukturami UE. Na wyspach pracują setki tysięcy Polaków, którzy podjęli pracę lub założyli swoje firmy jeszcze przed Brexitem. Wszystko wskazuje na to, że Zjednoczone Królestwo cały czas będzie celem emigracji zarobkowej. Co powinni zrobić Polacy pracujący lub zamierzający podjąć pracę w UK, aby zapewnić sobie ubezpieczenie i świadczenia społeczne?

Brytyjska kampania na temat Brexitu i jego skutków dla obywateli i rezydentów była prowadzona w cieniu wydarzeń i doniesień na temat pandemii koronawirusa. Szum informacyjny i zamieszanie związane z wprowadzeniem środków ostrożności spowodowały, że niektórzy imigranci, nie dopełnili jeszcze wszystkich formalności wymaganych do tego, aby zapewnić sobie prawo do świadczeń socjalnych, pobytu i pracy na Wyspach Brytyjskich. Mając na uwadze utrudnienia spowodowane pandemią, wydłużono okres składania aplikacji o uzyskanie statusu rezydenta lub osoby ubiegającej się o taki status w UK: 

Świadczenia socjalne dla Polaków pracujących w UK

Po Brexicie większość pracowników i osób samozatrudnionych świadczących pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa jest zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii. Wiąże się to z koniecznością uzyskania statusu rezydenta lub osoby ubiegającej się o taki status. W przypadku pracy tymczasowej przewiduje się możliwość odprowadzania składek w kraju rezydencji, jednak taka opcja jest jeszcze niedostępna dla obywateli polskich. 

Zobacz także: Jak fakturować brytyjskich kontrahentów po brexicie?

Prace nad nowelizacją obowiązujących przepisów trwają. Brytyjczycy zakładają, że stosowne uzgodnienia (Detached Worker Rule) zostaną wprowadzone w stosunkach z partnerami zagranicznymi, w tym w relacjach z Polską na początku lutego 2021. Nowe regulacje wdrożyły już niektóre państwa europejskie, których obywatele pracują w UK, w tym:

Ubezpieczenie społeczne dla pracowników tymczasowych w UK

Wspomniana wyżej nowelizacja przepisów ma na celu ułatwienie dostępu do brytyjskiego rynku zatrudnienia pracownikom tymczasowym, którzy nie zamierzają zmieniać kraju rezydencji. W myśl zasady Detached Worker Rule, pracownicy lub osoby samozatrudnione w UK na okres do 2 lat będą miały możliwość odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w kraju rezydencji. Aby Polacy mieli taką możliwość, konieczne jest ratyfikowanie ww. zasady przez polski rząd. Wybór opcji dostępnej w ramach Detached Worker Rule nie ma wpływu na uzyskanie prawa do pracy i pobytu na wyspach. Pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zamierzają emigrować do UK, muszą najpierw uzyskać odpowiednią wizę.

Ubezpieczenie i prawo do brytyjskich świadczeń społecznych dla Polaków

Polacy, którzy pracują lub prowadzą biznes na wyspach, są zobowiązani do odprowadzania w UK składek na ubezpieczenie społeczne. W tym celu muszą uzyskać brytyjski numer ubezpieczenia (National Insurance Number), który jest nadawany brytyjskim obywatelom i zagranicznym rezydentom z prawem do pobytu i pracy na wyspach. Numer NIN jest wykorzystywany do celów podatkowych i ubezpieczeniowych. 

Polscy pracownicy i przedsiębiorcy, którzy chcą zapewnić sobie prawo do brytyjskich świadczeń socjalnych oraz do pobytu i pracy w UK, są zobowiązani do złożenia stosownej aplikacji w ramach EU Settlement Scheme. 

Zobacz także: Jak rozliczyć zakup lub import usług z Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Obowiązek odprowadzania i wartość składek na ubezpieczenie w UK zależy od formy zatrudnienia i wysokości zarobków. Progi ubezpieczeniowe są podzielone na cztery klasy, które odpowiadają typowym scenariuszem, np.:

Podsumowując, utrzymanie świadczeń społecznych i brytyjskiego ubezpieczenia dla Polaków, którzy zamierzają żyć w UK w długim okresie, wymaga uzyskania przez nich statusu rezydenta (dla osób mieszkających w UK ponad 5 lat) lub kandydata na rezydenta (dla osób mieszkających i pracujących w UK do 5 lat). Możliwe, że polscy pracownicy tymczasowi (pracujący w UK w okresie do 2 lat lub krócej) będą mogli odprowadzać składki wyłącznie w kraju rezydencji, tj w Polsce i nie podlegać pod system brytyjski.

Exit mobile version