Site icon Admiral Tax

Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy.

Pisanie na laptopie

W pierwszej połowie czerwca jeden z polskich banków wysyłał do swoich klientów wiadomość, która zelektryzowała przedsiębiorców. Informacja dotyczyła możliwości natychmiastowego blokowania rachunku przedsiębiorcy i braku możliwości informowania o tym fakcie przedsiębiorcy przez bank. 

Jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy pytania od jednego z zaniepokojonych klientów o treści:

Dzień dobry!
Dostałem ostatnio niepokojącą informację o blokowaniu rachunków przedsiębiorców w Polsce w związku z wejściem STIR. Czy to samo dotyczyć będzie polskich kont brytyjskich spółek? Czy konto mojej spółki limited w polskim banku może zostać nagle zablokowane? Dziękuję za wszelkie informacje!

Wyjaśniamy:

Sytuacja jest bardzo niejednoznaczna, a interpretacje rozbieżne. Zgodnie z założeniami ustawy blokowanie kont następuje w uzasadnionych przypadkach podejrzenia wyłudzeń podatku VAT lub procederu prania pieniędzy.

Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło

Największe polskie banki zapytane czy konto brytyjskiego przedsiębiorcy prowadzone w polskim banku może zostać zablokowane, zazwyczaj bezradnie rozkładają ręce lub mówią wprost: “nie zajmujemy się interpretowaniem ustawy”.

Spółki limited – w tym brytyjskie i irlandzkie spółki limited, nie podlegają pod Krajową Administrację Skarbową (KAS), jednak nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jak działa system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, czyli STIR.

Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

“Wiemy, że tego typu doniesienia mogą niepokoić i wielu przedsiębiorców jest zmęczonych kolejnymi potencjalnymi utrudnieniami ze strony polskich urzędników. Ustawa o STIR to kolejna niejasna i niedopracowana regulacja, wprowadzającą chaos i dezinformacje” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax

Podsumowując, polskie banki nie potrafią zinterpretować przepisów ustawy o STIR odnośnie spółek limited, sprawę jednak staramy się wyjaśnić.

“Przewidując problemy, część przedsiębiorców przeniosła konta na Cypr, a od kilku tygodni notujemy 70% wzrost zainteresowania produktami bankowymi z Cypru.  Posiadanie konta bankowego na Cyprze wiąże się bowiem z wieloma zaletami. Jedną z nich jest wysoki stopień bezpieczeństwa środków finansowych zgromadzonych na rachunku. Konto bankowe na Cyprze daje także zabezpieczenie przed ewentualnymi próbami zajęcia konta” – dodaje Moryc.

Exit mobile version