Site icon Admiral Tax

Pracowałeś na Wyspach i wróciłeś do Polski? Zadbaj o brytyjską emeryturę!

Portrait of Smile

Dla niektórych praca w UK była tylko krótkim epizodem wakacyjnym. Inni na Wyspach spędzili kilka lat. Każdy, kto pracował na umowie o pracę czy też jako samozatrudniony i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, ma lata zaliczone do emerytury. To samo tyczy osób pobierających Child Benefit. Wszystkie te osoby nabyły prawa do przynajmniej częściowej emerytury. Przenosząc się nad Wisłę, nie należy zapominać o zgromadzonych środkach.

Bezsprzecznie emerytura, jaką zapewnia Zjednoczone Królestwo, jest bardziej atrakcyjna od tej, którą można otrzymać w Polsce. Wysokość państwowej emerytury brytyjskiej jest i zapewne zawsze będzie znacznie wyższa.

Polacy, którzy przez jakiś czas pracowali na Wyspach, mają zaliczone te lata na poczet emerytury. To ile lat ma się zaliczonych, można sprawdzić występując o prognozę emerytalną z UK. Nie tylko dowiemy się dzięki niej, ile lat nam zaliczono, ale także jaką kwotę emerytury otrzymamy. Niektórzy posiadający luki w zatrudnieniu, kiedy nie pracowali przez cały czas, będą mogli dopłacić składki. Tym samym “dodadzą sobie lat” do emerytury. Inni wyprostować ewentualne braki w latach pracy zaliczonych przez HMRC. Takie braki mogą się pojawić kiedy np. pracodawca podał błędnie nasz NIN, lub nie podał go wcale. Warto o to zadbać, bowiem przez czas pracy w UK, nie płaciliśmy składek w Polsce, więc dobrze, aby te lata były zaliczone w UK.

Co jeśli wracam do Polski, a chcę nadal płacić składki w UK?

Co do zasady składki powinny być płacone w kraju zamieszkania i zatrudnienia. Jednak są od tej zasady wyjątki. Wielu Polaków prowadzi na Wyspach firmy, w których się zatrudnia i tam opłaca składki. W ramach firmy, można na 2 lata być oddelegowanym jako pracownik (jeśli to spółka LTD) do innego kraju, a składki płacić nadal w miejscu zarejestrowania działalności. Jest to tymczasowe przebywanie w innym kraju i nie trzeba w nim płacić składek.

Jeśli ktoś prowadzi działalność w ramach self-employed może przenieść ją czasowo do innego kraju na dwa lata i kontynuować opłacanie składek w poprzednio zamieszkałym kraju. To samo tyczy osób, które regularnie przemieszczają się pomiędzy Wielką Brytanią a Polską lub innymi krajami. W ramach prowadzenia działalności, można czasowo wykonywać ją w innych krajach, co nie ma wpływu na miejsce płacenia składek.

Kiedy zadbać o emeryturę?

Dla większości osób emerytura to jakaś odległa przyszłość. Mało kto, mając lat 30 czy 40 zastanawia się, jaką otrzyma emeryturę i skąd. Tymczasem każdy przepracowany rok jest ważny w kontekście późniejszej emerytury. Warto pozbierać dokumenty i informacje o zatrudnieniu w każdym kraju, gdzie się pracowało. Da to obraz tego, jakie świadczenie może nam się należeć. Również wcześniej wyłapiemy wszelkie nieścisłości i będziemy mogli je skorygować. Dzięki temu dowiemy sie także, gdzie najkorzystniej byłoby dalej opłacać składki.

Exit mobile version