Site icon Admiral Tax

Poradnik: Jak uniknąć 9 najczęstszych błędów przy zakładaniu firmy w Wielkiej Brytanii?

Coworkers Outside

Przymierzasz się do założenia spółki Ltd w Wielkiej Brytanii? Ucz się na błędach – a najlepiej cudzych! Poznaj 9 najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania firmy w Wielkiej Brytanii. Unikając pomyłek już na stracie oszczędzasz swój cenny czas i pieniądze.

1. Śpiesz się powoli a unikniesz błędów
Pierwszym błędem, którego należy unikać przy zakładaniu spółki LTD jest rejestrowanie firmy bez dokładnego zaplanowania podstawowych szczegółów. Przed rejestracją upewnij się, że nazwa firmy jest na pewno poprawna, ustalone są osoby, które będą pełnić funkcje dyrektorów i ewentualnie sekretarza, posiadasz ich poprawne dane oraz wszyscy wspólnicy/udziałowcy są wykazani. Nie śpiesz się. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zaplanować wszystko dobrze od początku.

2. Zbyt duża liczba udziałów
Pamiętaj, że zgodnie z prawem, w momencie, w którym firma doświadcza problemów finansowych, udziałowcy odpowiadają do wysokości wkładu. Na początek zalecane jest założenie spółki z minimalną liczbą udziałów, która jest Tobie potrzebna. Ważne: ustaw nominalną wartość każdego udziału na 1 funt (jest to powszechnie akceptowana wartość).

3. Mniej niż 50% udziałów w twoich rękach
Jeśli firma ma mieć więcej udziałowców niż jednego i chcesz zachować kontrolę nad działalnością swojej firmy, powinieneś posiadać więcej niż 50 procent udziałów swojej firmy. Jeśli łączna liczba akcji wynosi mniej niż 50 procent, inni akcjonariusze mogą głosować, a następnie uzyskać kombinację głosów, która stanowi ponad 50 procent, aby przegłosować twoje pomysły. Posiadanie więcej niż 50 procent akcji daje także szansę na czerpanie większych zysków.

4. Nieprawidłowa nazwa firmy
Poświęć trochę czasu nad rozważenie różnych opcji i wymyślenie najbardziej odpowiedniej nazwy firmy. Następnie sprawdź jej dostępność. Możesz to łatwo zrobić za pośrednictwem jednego z naszych Customer Success Specialists. Częstym błędem popełnianym podczas nadawania spółce nazwy jest brak dokonania uprzedniej weryfikacji, czy spółka o danej nazwie już funkcjonuje na rynku. Zmiana nazwy firmy jest oczywiście możliwa, ale należy pamiętać, że w Certificate of Incorporation znajdziesz tylko jej pierwszą wersję.

Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Odradzamy używania cudzysłowu w nazwie – może on bowiem wprowadzać niepewność u innych osób, czy faktycznie taki cudzysłów jest częścią nazwy. Niepraktyczne są firmy nazwy zbyt długie, za bardzo rozbudowane (np. składające się z kliku skomplikowanych członów), a więc firmy, które nawet w formie skróconej są trudne do zapamiętania czy zapisania.

5. Nieprawidłowa struktura firmy
Jaką strukturę zarządzania spółką wybierasz? Jeśli zamierzasz dystrybuować akcje dla akcjonariuszy, wybierz opcję ” limited by share” (z podziałem na akcje). W przypadku, gdy pomysł akcjonariuszy nie przemawia do ciebie możesz wybrać „limited by guarantee” (ograniczona gwarancja). Taka spółka posiada członków (zamiast akcjonariuszy), którzy są związani przepisami określonymi w umowie spółki. Ważne jest, aby od samego początku być pewnym swojego wyboru, ponieważ zmiana struktury założonej firmy po złożeniu wniosku jest skomplikowana i bardzo czasochłonna.

6. Nieprawidłowe dane osobowe dyrektora lub akcjonariusza
Błąd w danych osobowych dyrektora lub akcjonariusza spółki może Cię dużo kosztować. Po utworzeniu firmy nie można zmienić nazwiska konkretnego udziałowca w memorandum. W przypadku zmiany danych dyrektora należy złożyć roczny zwrot za zmianę dokonanie zmian, co jest czasochłonne, kłopotliwe i kosztowne. Ważne: uważaj na datę urodzenia dyrektora, nie podlega ona zmianie.

Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

7. Miejsce działalności Twojej firmy
Adres rejestrowy Twojej firmy powinien należeć do jurysdykcji, w którym została ona zarejestrowana. Przykładowo, jeśli jako jurysdykcję wybrano Szkocję, siedziba organizacji nie powinna znajdować się w Anglii lub Walii.

8. Środki na działalność spółki i wynagrodzenia
Spółka o niskim kapitale, które nie dokonuje jeszcze sprzedaży musi posiadać środki na działalność oraz np. na wynagrodzenia. Należy zaplanować skąd spółka pozyska takie środki (pożyczka dyrektorska, zakup udziałów). Udziałowcy nie mogą przelewać dowolnie swoich prywatnych pieniędzy do spółki, jak również spółka nie może wypłacać wynagrodzeń, jeśli nie posiada przychodów.

9. Konto bankowe
Należy zaplanować w jakim kraju i banku spółka będzie posiadać konto bankowe. Brytyjskie spółki limited nie są zobowiązane do posiadania konta w Wielkiej Brytanii, natomiast takie konto może ułatwić płatności spółkom, które są zarejestrowane do VAT. Przy wyborze kraju i banku należy się kierować tym skąd będzie pochodziła większość klientów spółki i w jakiej walucie będą płacić.

Exit mobile version