Site icon Admiral Tax

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy

Autobus w UK

W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza.

Tradycyjnym już kierunkiem, wybieranym przez polskich przedsiębiorców znużonych walką z coraz to nowymi wymogami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju jest Wielka Brytania, oraz jej sąsiad, Irlandia. Państwa te oferują przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorcy, proste, przejrzyste i stabilne prawo, niskie podatki, wysokie kwoty wolne od podatku i niewielka ilość formalności związanych z prowadzeniem spółki.

Do najchętniej zakładanych lub przenoszonych tam firm należą te, które zajmują się działalnością rozrywkową.

Dlaczego rozrywka?

Firmę prowadząca tego typu działalność jest bardzo łatwo przenieść za granicę, a to ze względu na jej specyfikę. Generalnie „przeprowadzka” biznesu do innej jurysdykcji nie budzi żadnych zastrzeżeń, jeżeli świadczenie usług w jego zakresie nie wymaga fizycznej obecności w miejscu rejestracji (np. próba zarejestrowania w UK zakładu fryzjerskiego działającego w Krakowie mogłoby wzbudzić podejrzenia organów skarbowych, jako „nie mające innego ekonomicznego uzasadnienia poza chęcią uniknięcia opodatkowania”).

Branża rozrywkowa jest klasycznym przykładem takiej właśnie działalności, jako że jest ona wyjątkowo „mobilna”; dawać koncerty, sprzedawać płyty czy książki można na całym świecie. Dlaczego więc siedziba takiej firmy nie ma więc znajdować się w kraju oferującemu najatrakcyjniejsze warunki przedsiębiorcom?Równie „rozproszone” co sama działalność są miejsca osiągania dochodu; dzieje się to wszędzie tam, gdzie dawane są koncerty, sprzedawane płyty itp. (dochody z tantiem, praw autorskich, wynagrodzenia za koncerty, występy). Czyli, zasadniczo na całym świecie.

Zobacz także: Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?

Przykładem podmiotu, który wybrał korzystniejszą dla swojej firmy jurysdykcję jest znany zespół „Ich Troje”, który zarejestrował swoją działalność w Londynie.

Prawa autorskie

Pojęciem nierozerwalnie związanym z działalnością rozrywkową (piosenki, skecze, książki, filmy) są prawa autorskie, czyli „…ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych…” Innymi słowy, przedmiot związany z działalnością firmy rozrywkowej (scenariusz, tekst, zdjęcia) stanowią własność, materialną oraz intelektualną ich twórcy, dającą mu prawo do czerpania z nich zysków.

Zarządzanie prawami własności

Prawa własności, w tym przypadku własności intelektualnej mogą być źródłem wysokiego, a co ważne, stałego dochodu, pod warunkiem, że nie zostaną zbyt wysoko opodatkowane. Dlatego też bardzo wielu autorów, artystów, wydawnictw przenosi swoje firmy tam gdzie podatki są najniższe.

Jak firma, to w raju

Decydując się na założenie firmy zajmującej się ochrona własności intelektualnej, opłaca się założyć ją w kraju należącym do grona rajów (oaz) podatkowych. Przyczyn jest kilka; ta najbardziej oczywista wynika ze specyfiki rajów, oferujących swoim firmom atrakcyjne rozwiązania podatkowe.

Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło

Ponadto raje słyną z prostych, przejrzystych przepisów prawnych, ochrony danych firmowych oraz niewielkich kosztów prowadzenia spółek. Co więcej, to właśnie wiele spośród oaz jest jurysdykcjami dedykowanymi dla działalności firm zajmujących się ochroną praw do własności intelektualnej. Przykładami mogą być Singapur, St. Lucia, BVI czy Cypr.

Exit mobile version