Site icon Admiral Tax

Wotum zaufania dla UK – Bank Pekao nie boi się Brexitu

Londyn

Drugi co do wielkości polski bank inwestycyjny i korporacyjny uruchamia swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie – jest to jasny sygnał “wotum zaufania”  dla Wielkiej Brytanii od zarządzających bankiem Pekao.

Brexit nie załamie rynku finansowego

“Wielka Brytania stała się bazą do globalnej działalności dla wielu firm. Głównych powodów należy upatrywać w prostym i przejrzystym prawie, które pozwala przedsiębiorcom rozwijać swój biznes bez obaw o zmianę przepisów czy wysoką biurokrację. Przyjazny system podatkowy umożliwia wielu firmom oszczędność znacznych środków, które następnie mogą być zainwestowane w dalszy rozwój biznesu.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Londyn jest uznawany za europejską stolicę bankowości i finansów. Część ekspertów oceniających potencjalne skutki Brexitu twierdzi, że brytyjski rynek finansowy załamie się po referendum w sprawie wyjścia z UE i spowoduje spowolnienie dalszych finansowych inwestycji w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: ZUS przejmuje kontrolę nad umowami o dzieło

“Wierzymy, że po Brexicie Wielka Brytania pozostanie wiodącym rynkiem. Bez względu na wynik trwających negocjacji w sprawie Brexitu Wielka Brytania pozostanie ważnym partnerem dla Polski i polskich firm” – powiedział Michał Krupiński, prezes Banku Pekao S.A.

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski i skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. Rynek Wielkiej Brytanii jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm, które bardzo intensywnie współpracują z brytyjskimi kontrahentami w zakresie eksportu/importu towarów oraz usług.

“Chcemy być tam, gdzie są nasi klienci. Zauważamy coraz większą ekspansję polskich firm w Wielkiej Brytanii.” – dodał prezes Banku Pekao S.A.

Firma w Anglii – skuteczna odpowiedź na Brexit

Brak porozumienia w sprawie Brexitu oraz niepewne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą zagrozić wielu polskim firmom. Wg Oxford Economics Polska na braku porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską może stracić 0,8-proc. PKB, czyli około 16 miliardów złotych. Przeniesienie działalności do Wielkiej Brytanii neutralizuje negatywne skutki Brexitu. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii jest spółka limited, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rejestracja firmy w Anglii jest prosta i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie – całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej).

Jedną z zalet prowadzenia spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku, wynosząca aktualnie 11 850 funtów (około 58 tys. złotych). Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w UK jest zależna od osiąganych dochodów, dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci w ogóle żadnych składek na ubezpieczenie.

Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii:

Warto przytoczyć deklaracje brytyjskiego rządu – wyjście z Unii Europejskiej ma oznacza dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki – na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po opuszczeniu UE. To świetny prognostyk także dla ponad 60 tys. polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii. Mimo Brexitu polskie firmy nadal najczęściej wybierają Wielką Brytanię jako miejsce do prowadzenia biznesu za granicą, czego najlepszym przykładem jest decyzja banku Pekao i wielu innych polskich firm przenoszących biznes do Wielkiej Brytanii.

Exit mobile version