Site icon Admiral Tax

Jak przenieść firmę do Anglii?

Big Ben

Coraz więcej polskich przedsiębiorców w obliczu rosnących obciążeń podatkowych, wysokiej biurokracji i mało przyjaznego systemu prawnego decyduje się na przeniesienie biznesu do Wielkiej Brytanii. Firma w Anglii, to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności i metoda na wydajne zmniejszenie obciążeń podatkowych i spore oszczędności.

Firma w Anglii – proces rejestracji

Spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) jest najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm. Rejestracja spółki limited w Anglii jest prosta – w niecałe 24 godziny można stać się właścicielem prestiżowej formy prawnej, ułatwiającej prowadzenie biznesu na całym świecie.

Aby założyć spółkę w Wielkiej Brytanii należy mieć ukończone 16 lat. Do powołania spółki limited konieczny jest dyrektor, który może być jednocześnie jedynym udziałowcem spółki. Profesjonalne kancelarie księgowo-podatkowe jak Admiral Tax załatwiają wszelkie formalności za klienta. Rejestracja spółki w Anglii to koszt od 79 funtów za podstawowy pakiet, do 564 funtów za pakiet zawierający wirtualny adres w Londynie i pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie działalności operacyjnej, zatrudnianie pracowników czy otwarcie rachunku bankowego np. w polskim banku. Po wybraniu pakietu i dokonaniu płatności klient wypełnia formularz podając dane dyrektora spółki, proponowaną nazwę spółki. Doradcy Admiral Tax przesyłają informacje o spółce do Companies House i potwierdzają jej zarejestrowanie – od teraz spółka widnieje w brytyjskim rejestrze spółek.

Firma w Anglii – dla kogo?

Nie ma ograniczeń co do tego, kto może być właścicielem spółki limited w Wielkiej Brytanii, natomiast nie wszystkie rodzaje biznesów nadają się do przeniesienia z Polski do Anglii. Firma w Anglii jest najczęściej wybierana przez przedstawicieli IT, freelancerów, grafików, specjalistów ds. marketingu, konsultingu czy artystów.

Firma w Anglii – zarządzana przez Internet

Prowadzenie firmy nie wymaga fizycznej obecności w Wielkiej Brytanii (wyjątkiem jest uzyskanie nr NIN, potrzebnego do brytyjskiego ubezpieczenia społecznego i emerytury). Kontakt z urzędami odbywa się w całości elektronicznie.

Firma w Anglii – proste rozliczenie

Obowiązkiem dyrektora spółki jest złożyć rozliczenie roczne działalności spółki (annual accounts) oraz sprawozdanie roczne (confirmation statement). Rok podatkowy dla spółek limited obejmuje zazwyczaj okres 12 miesięcy i rozpoczyna się dzień po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego lub w przypadku nowopowstałych firm rozpoczyna się z dniem rejestracji w Companies House, a kończy po upływie roku, ostatniego dnia miesiąca, w którym spółka została zarejestrowana. Korzystając z profesjonalnego biura księgowego nie musimy martwić się o jakiekolwiek formalności – o wszystko dbają wykwalifikowani księgowi z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu oraz rozliczaniu brytyjskich spółek.

Firma w Anglii, a Brexit

Nadchodzący Brexit wywołuje u części przedsiębiorców uczucie niepewności związane z dalszym prowadzeniem firmy w Anglii. Zupełnie niepotrzebnie – jak pokazują statystyki Companies House ponad połowa wszystkich dyrektorów spółek limited nie jest rezydentami Wielkiej Brytanii. Opublikowana “biała księga Brexitu” pozwala z optymizmem patrzeć na dalszą współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w dziedzinie gospodarki.

“Brytyjski rząd od samego początku dyskusji na temat Brexitu podkreśla niezwykle ważne znaczenie gospodarki dla warunków porozumienia z Unią Europejską. Planowana obniżka podatku dochodowego dla przedsiębiorców ( z 19-proc. do 17-proc. w 2019) to tylko początek działań inicjowanych przez brytyjski rząd, by przyciągnąć i utrzymać europejskich przedsiębiorców.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Spółka limited – korzyści

Prowadzenie spółki limited wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku. Dzieje się tak, ponieważ dyrektor spółki może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 11 850 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne.

Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji. To wszystko na zdecydowanie prostszych zasadach niż w Polsce, bez konieczności udowadniania każdego wydatku. Więcej informacji na temat tego jak wypłacać pieniądze ze spółki limited znajdziesz w tym artykule.

Exit mobile version