Site icon Admiral Tax

Gdzie zapłacisz najniższy podatek od kryptowalut? Polska, Wielka Brytania, Irlandia 2023 rok – porównanie

Kryptowaluty Bitcoin

Porównanie to po raz pierwszy sporządziliśmy w 2018 roku, kiedy przepisy dotyczące opodatkowania zysków z handlu kryptowalutami były wciąż nowe i niejasne. Wtedy również wśród traderów pokutowało jeszcze przekonanie, że anonimowość kryptowalut, chroni ich także przed płaceniem podatków. Świadomość konieczności rozliczenia zysków z giełdy tak jak każdych innych dochodów rośnie, dlatego też publikujemy aktualizację na rok 2022 oraz nową kwotę na rok 2023.

Krótko czym są kryptowaluty

Kryptowaluta, czyli waluta wirtualna, bazuje na kryptografii, a informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu – inaczej „portfelami” – w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest wciąż Bitcoin. Inne to np. litecoin, ethereum, ripple, IOTA czy cardano.

Dlaczego trzeba płacić podatek od kryptowalut?

Kryptowaluty, choć są całkowicie wirtualne, mają swoje przeliczenie na walutę tradycyjną tzw. FIAT. Można je wymienić na waluty tradycyjne i jeśli sprzeda się je za więcej, niż się kupiło, otrzymuje się zysk. Można również nabywać za nie towary lub usługi. Fiskus nie tylko polski, bardzo chętnie obejmuje podatkiem każde źródło zysku i było tylko kwestią czasu, kiedy zainteresuje się kryptowalutami.

Podatek od kryptowalut w Polsce

Sprawa opodatkowania kryptowalut w Polsce była nieco problematyczna w 2018, ze względu na lukę w przepisach nieobejmujących nowego środka płatniczego, jakim są waluty kryptograficzne.

Na dzień dzisiejszy tj. 2022 rok, w Polsce zyski z handlu kryptowalutami należy wykazać na rocznym PIT i podlegają one podatkowi w wysokości 19%. PIT, jaki muszą złożyć traderzy to PIT-38. Zyski dla polskiego fiskusa powstają tylko w momencie wymiany krypto na walutę FIAT oraz w momencie zakupu towarów lub usług za pomocą kryptowalut. Nie ma znaczenia czy sprzedaż kryptowaluty miała miejsce na giełdzie, w kantorze czy na wolnym rynku. Wymiana jednej kryptowaluty na drugą nie jest podstawą do opodatkowania w Polsce, natomiast w przypadku tylko nabywania kryptowalut i niesprzedawania, również należy złożyć PIT, pomimo że zysku nie było. Traderzy rozliczający się w Polsce mogą od zysków odliczyć koszty związane z handlem np. opłaty giełdowe.

Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii zyski z kryptowalut są opodatkowane Capital Gains Tax, czyli podatkiem od zysków kapitałowych. Rozlicza się go raz w roku. Capital Gain Tax wynosi 10% lub 20% w zależności od całkowitych przychodów danej osoby (jeśli całkowity przychód jest mniejszy niż £50,270 rocznie, podatek wyniesie 10%, jeśli powyżej £50,270 wówczas 20%. Dla brytyjskiego fiskusa podatek należy płacić z zysków pochodzących z wymiany kryptowalut na waluty tradycyjne FIAT, wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty, płacenia za towary/usługi (na przykład przez karty płatnicze połączone z portfelem), przekazywanie kryptowalut innym osobom za wyłączeniem współmałżonków. Co więcej, kopanie kryptowalut, otrzymywanie tzw. airdrops, czy otrzymywanie kryptowalut w zamian za usługę lub jako non-cash payment od pracodawcy są opodatkowane innym podatkiem niż zyski z handlu. Dobra informacja to taka, że do 2022 roku włącznie kwota wolna od podatku dla zysków kapitałowych wynosi £12,300, a od 2023 r. będzie to £6000. Traderzy, których zyski z giełdy nie przekroczą tej kwoty — nie zapłacą żadnego podatku. Tutaj przeczytasz więcej o rozliczeniach zysku z kryptowalut.

WAŻNE: na początku kwietnia 2023 roku, wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego w UK, zmienia się kwota wolna od podatku w handlu kryptowalutami, tj. dla podatku dla zysków kapitałowych. Nowy próg to £6000.

Jeżeli kryptowalutami obracają firmy, obowiązuje je podatek CIT w wysokości 19%.

Podatek od kryptowalut w Irlandii

Irlandia na wzór Wielkiej Brytanii objęła obrót kryptowalutami podatkiem od zysków kapitałowych. Podatek ten wynosi 33%. Kwota wolna od podatku od zysków kapitałowych w Irlandii wynosi 1270 euro, czyli pierwsze 1270 EURO rocznego zysku osiągniętego wskutek obrotu krypto walutą nie podlega opodatkowaniu. Natomiast każdy dochód ponad tę kwotę, jest obłożony 33% stawką podatku od zysków kapitałowych. Ów dochód musi być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym i nie ma od niego zwolnień.

Możliwości i wybór opodatkowania kryptowalut

Najkorzystniejsze przepisy odnośnie opodatkowania zysków z kryptowalut spośród tych trzech krajów ma Wielka Brytania. Zarówno stawka podatku od krypto jest tam najniższa – 10% dla osób zarabiających do £50,270 rocznie (czyli ponad 200 tysięcy złotych), jak i jest znacząca kwota wolna od podatku, bo aż £12,300 (około 60 tysięcy złotych). W Wielkiej Brytanii duża część traderów, szczególnie tych niezajmujących się handlem regularnie, nie przekroczy kwoty wolnej i nie zapłaci żądnego podatku.

Poniżej krótkie podsumowanie.

Polska podatek od handlu kryptowalutami:

Wielka Brytania podatek od handlu kryptowalutami:

Irlandia podatek od handlu krytowalutami:

Przeczytaj także: Czy w Wielkiej Brytanii trzeba rozliczać podatek od kryptowalut i jak to zrobić?

Exit mobile version