Site icon Admiral Tax

Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

Widok na Big Ben

Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski – szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom.

O tym, że wielu Polaków będących specjalistami w branży dotyczącej oprogramowania, internetu, przemysłu filmowego, muzycznego czy reklamowego – czyli tzw. flat white economy wyjątkowo chętnie zakłada swoje firmy na Wyspach wiadomo nie od dziś.

Gospodarka cyfrowa jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem w Wielkiej Brytanii, w czym swój duży udział mają także Polacy. Z badań przeprowadzonych przez think tank Center for Economics and Business Research (CEBR) wynika, że właśnie flat white economy daje największy dochód ze wszystkich sektorów gospodarczych licząc na podstawie wartości dodanej brutto (GVA – gross value added), czyli różnicy między wartością wytworzonych produktów i poniesionymi kosztami produkcji.

Czytaj także: Brytyjski sen – szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Zgodnie z danymi z 2018 roku zebranymi przez Linkedln i Stack Overflow stolica Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje dla specjalistów z branży IT centralnym miejscem w Europie. Jak mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax:

– W Londynie swoje oddziały mają jedne z największych firm technologicznych, jak Microsoft, Amazon, Cisco Intel., co ma wpływ na duże zapotrzebowanie na usługi programistyczne. Wśród specjalistów z tej branży w Wielkiej Brytanii znajduje się wielu Polaków, którzy chętnie korzystają ze sprzyjających warunków stworzonych przedsiębiorcom przez brytyjski rząd. Wystarczy wspomnieć chociażby o nieskomplikowanej biurokracji, niskich podatkach (przypomnijmy, że od kwietnia tego roku kwota wolna od podatku na Wyspach wzrosła już do 12 500 funtów) oraz szczodrych dofinansowaniach dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Zobacz też: Kwota wolna od podatku w UK 2019

Istotną kwestią jest także to, że nawet Brexit nie odstraszył działających w branży cyfrowej przedsiębiorców. Ich obawy związane z wyjściem z UE znacznie mniejsza specyfika wirtualnego działania tych firm. Wystarczy wymienić tutaj najważniejszy czynnik, jakim jest brak ograniczeń celnych, będących wyjątkowo drażliwą kwestią w ostatnich sporach brexitowych.

Jak zauważa Agnieszka Moryc:

– Paradoksalnie Brexit przyspiesza wiele decyzji o założeniu firmy w UK. Przedsiębiorcy chcą „zdążyć” jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Jednak o to najprawdopodobniej także nie muszą się martwić, gdyż mają zapewnienie ze strony czołowych brytyjskich polityków dotyczące przyszłości, w której – zgodnie z obietnicą rządzących – Wyspy miałyby się stać rajem podatkowym dla przedsiębiorców.

Na obecną chwilę w Londynie działa blisko 250 000 samych software developerów, z kolei w całej branży IT pracuje już 350 000 specjalistów, a liczby te wciąż rosną także dzięki Polakom.

Exit mobile version