Site icon Admiral Tax

5 brexitowych szans dla firm założonych w Anglii

Torebka wielka brytania

Brexit stał się faktem i wielu polskich przedsiębiorców prowadzących biznes w Wielkiej Brytanii lub tych, którzy wciąż zastanawiają się nad przeniesieniem tam firmy zastanawiają się jakie czekają ich konsekwencje. Postanowiliśmy przeanalizować głosy dochodzące nie tylko z mainstreamowych mediów, ale przede wszystkim z samego, lokalnego, brytyjskiego rynku, którego jesteśmy częścią od kilkunastu lat.

Poniżej przedstawiamy 5 szans stojących przed firmami założonymi w Wielkiej Brytanii.

Theresa May dała jasny sygnał, że wprowadzi odpowiednie zmiany w przepisach podatkowych, które przyciągną jeszcze szersze grono przedsiębiorców. Jeden z najatrakcyjniejszych obecnie systemów podatkowych, jakim jest Wielka Brytania ma stać się jeszcze bardziej konkurencyjny i przyjazny.

Nie jest tajemnicą, że Unia Europejska stała się fabryką do tworzenia nowych, niepotrzebnych przepisów i skomplikowanych procedur. Wielka Brytania już teraz uprościła do minimum procedury dot. zakładania i rozliczania firmy. Każdy przedsiębiorca może kontaktować się z urzędem przez Internet. Jeśli może, być jeszcze łatwiej rząd Theresy May na pewno to zrobi.

Każdy z przedsiębiorców, który zdąży wejść w brytyjski system emerytalny przed brexitem może liczyć na standardowe świadczenie w wysokości 3200 zł netto miesięcznie. Co ważne emerytura wypłacana jest w funtach przez brytyjski urząd więc świadczenie jest niezależne od sytuacji w kraju. Ważne aby zatroszczyć się o brytyjski numer ubezpieczeniowy już teraz kiedy procedura dla obywateli UE jest bardzo uproszczona i kończy się na jednej przyjaznej, wizycie w urzędzie.

Obecnie Unia Europejska stara się za wszelką cenę ujednolicić wymianę informacji podatkowych o jej obywatelach. Naturalną konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z jej struktur jest ograniczenie wymiany informacji podatkowych o jej przedsiębiorcach, co znacznie zwiększy poziom poufności danych i anonimowości zagranicznych inwestorów.

Bardzo wielu przedsiębiorców może obawiać się o konkurencyjność europejskiego rynku. Nie jest tajemnicą ogromny stan zadłużenia państw członkowskich, wciąż komplikowane przepisy, biurokracja i sama konstrukcja władzy ustawodawczej praktycznie uniemożliwiająca wprowadzanie szybkich i korzystnych reform. Wielka Brytania odcinając się od Europarlamentu będzie stanowić własne przepisy, wprowadzać zmiany w ekspresowym tempie, a co najważniejsze kontrolować dług publiczny wedle własnych, uzasadnionych potrzeb.

Czytaj więcej:

Exit mobile version