Site icon Admiral Tax

Wysokie podatki mogą wypchnąć z Polski nawet 80% informatyków

Kalkulatory

Branża informatyczna w Polsce domaga się zmniejszenia obciążeń podatkowych dla informatyków. Brak korzystnych dla IT zmian, może kosztować Polskę utratę tytułu lidera branży IT w regionie – wg badań przytaczanych przez Rzeczpospolitą 80% polskich informatyków rozważa wyjazd za granicę. Coraz więcej przedstawicieli sektora IT, zakłada również firmy za granicą, jako alternatywa dla działalności gospodarczej w Polsce.

Przedsiębiorstwa z branży IT chcą objęcia przedstawicieli kilku specjalizacji niższą stawką podatku dochodowego lub całkowitą likwidacją drugiego progu (32% powyżej 85 tys. złotych). Do tego grona zaliczyć można m.in. inżynierów i testerów oprogramowania, architektów systemów IT czy menedżerów cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo branża domaga się uznania tworzenia oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową, dzięki której możliwe będzie odliczenie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu PIT.

Firmy z branży IT twierdzą, że w Polsce brakuje nawet 200 tys. informatyków. Brak preferencyjnych warunków może skutkować przeniesieniem wielu firm z branży IT poza granicę Polski. Atrakcyjność Polski spada na tle innych krajów Europy, gdzie informatycy mogą liczyć na lepsze warunki pracy, a firmy na korzystniejsze warunki prowadzenia biznesu.

“Problemy podnoszone przez przedsiębiorców z sektora IT stanowią czynnik hamujący rozwój nowoczesnych branż w Polsce. Rządzący powinni wziąć przykład z innych państw, gdzie obciążenia podatkowe są niższe i firmy mogą liczyć na dodatkowe ulgi i zwolnienia, a pracownicy posiadają szereg przywilejów oraz wysokie kwoty wolne od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi ona 8000 złotych, lecz nie dotyczy większości pracowników branży IT, którzy poprzez wysokie zarobki ‘wpadają’ w drugi próg skali podatkowej. Dla porównania informatycy w UK mogą liczyć na 12 500 GBP wolne od podatku czyli około 62 000 PLN” – podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Spółka w Wielkiej Brytanii rozwiązaniem dla branży IT

Większość specjalistów z branży IT po przekroczeniu progu miesięcznych zarobków 10 000 złotych decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o. Prowadzenie firmy w Polsce nie jest jednak łatwe – rosnące obciążenia podatkowe, wysoki ZUS, kwestionowanie zasadności wydatków to chleb powszedni każdego właściciela biznesu w Polsce. Dlatego coraz większa liczba informatyków decyduje się na założenie firmy w innym kraju np. w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo popularną formą działalności jest  spółka limited.

Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce – w 24 godziny możemy stać się właścicielami spółki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Do powołania spółki konieczny jest jeden Dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem spółki. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji, co jest korzystne szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na procedury i formalności. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne.

Przedstawiciele z branży IT mogą poprzez brytyjską spółkę rozliczać się z kontrahentami na zasadzie B2B. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści – oprócz wymiernych oszczędności z tytułu niższych obciążeń podatkowych, informatyk może w łatwy sposób nawiązać współpracę z innymi podmiotami – także zagranicznymi.

Firma w Wielkiej Brytanii – spore oszczędności i brak biurokracji

Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 12 500 funtów (około 62 000 PLN) kwoty wolnej od podatku. Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 12 500 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 3091 złotych i jest degresywna – większość pracowników IT nie może liczyć na żadne zwolnienia podatkowe.

Prowadzenie spółki limited jest bardzo proste – brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy – spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii. Admiral Tax pomaga swoim klientom w sporządzaniu raportów posiedzeń. Więcej informacji w tym artykule.

Spółka w Wielkiej Brytanii – praca w Polsce

Dochody osiągane przez polskiego rezydenta z tytułu wynagrodzenia Dyrektora spółki LTD są w Polsce nieopodatkowane, jednak podnoszą podstawę opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski. Dyrektor może wypłacać środki ze spółki za pomocą różnych legalnych sposobów – własną pensję, zwrot wydatków poniesionych na paliwo, zwrot kosztów delegacji, poprzez “pożyczkę dyrektorską” oraz dywidendę – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Przykład:

Programista zarabiający miesięcznie 15 000 złotych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do miesięcznych kosztów prowadzenia firmy zalicza:

Do opodatkowania zostaje 13 618 PLN. Po odjęciu 19% podatku liniowego – przedsiębiorca otrzyma ‘na rękę’ 11 030 PLN.

Rozliczając się za pośrednictwem spółki limited w Wielkiej Brytanii może zwiększyć kwotę jaką będzie otrzymywać po opłaceniu wszelkich podatków. Podatek CIT w UK wynosi 19%, jednak brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17% w 2019 roku.

Exit mobile version