Site icon Admiral Tax

Firma w Irlandii dla polskiego rezydenta podatkowego

Praca przy biurku

Ze względu na wysokie zobowiązania podatkowe oraz ciągle rosnące składki ZUS, coraz więcej Polaków rozważa alternatywne opcje, takie jak rejestrację firmy w innym kraju. Szerokie możliwości w tym zakresie oraz spore oszczędności może przynieść założenie firmy w Irlandii. W artykule prezentujemy najważniejsze aspekty prowadzenia biznesu w Irlandii dla polskich rezydentów podatkowych.

Dlaczego Polacy chętnie rejestrują firmy w Irlandii?

Irlandia nazywana jest potocznie europejskim rajem podatkowym. Takie określenie nie jest bezpodstawne i wynika z tego, że na Zielonej Wyspie obowiązuje bardzo niska stawka podatku od dochodów spółek w porównaniu do innych państw europejskich. Stawki podatkowe w tym kraju są uznawane za stosunkowo sprawiedliwe, co wynika z uzależniania ich od sytuacji rodzinnej podatnika. W praktyce oznacza to, że m.in. osoby samotnie wychowujące dzieci oraz uzyskujące stosunkowo niskie dochody mają wyższą kwotę wolną od podatku i odprowadzają podatek według preferencyjnej stawki. Aktualnie na Zielonej Wyspie obowiązują stawki podatku dochodowego na poziomie 20% i 40%.

Poza korzystnymi uregulowaniami podatkowymi, ustawodawcy na przestrzeni ostatnich lat wprowadzili wiele udogodnień mających zachęcić przedsiębiorców do rejestracji i prowadzenia firmy na Zielonej Wyspie. Gospodarka rozwija się dynamicznie i wiele osób, zarówno Irlandczyków, jak i pochodzących spoza Irlandii chętnie inwestuje tutaj swoje środki.

Kwota wolna od podatku w Irlandii

Kwota wolna od podatku w Irlandii to aż 16 500 euro (w przeliczeniu na złote polskie to ponad 70 500 zł), co oznacza że jest ona nawet wyższa niż ta obowiązująca na terenie Wielkiej Brytanii (aktualnie 12 500 funtów), gdzie Polacy od lat chętnie rejestrują firmy. Dla porównania kwota wolna od podatku w Polsce to zaledwie 3091 zł, co więcej osoby osiągające stosunkowo niskie dochody nie mogą liczyć nawet na taką kwotę wolną, a ci zarabiający powyżej 127 000 zł nie mają prawa do żadnej kwoty wolnej od podatku. Co prawda osobom osiągającym bardzo niskie dochody przysługuje wyższa kwota wolna, jednak w praktyce taka preferencja dotyczy głównie osób pracujących dorywczo.

Polski rezydent podatkowy a firma w Irlandii

Założenie firmy w Irlandii jest proste i szybkie. Prowadzić spółkę może zaledwie jeden udziałowiec, co oznacza, że nie ma przeciwwskazań, aby firmę w na Zielonej Wyspie zarejestrować samodzielnie, bez żadnego wspólnika. Warto wiedzieć, że certyfikat rezydencji podatkowej spółki uzależniony jest nie od rezydencji podatkowej dyrektora, a od siedziby spółki, co w praktyce oznacza, że polski rezydent podatkowy bez przeszkód może korzystać z przywilejów oferowanych przez irlandzki rząd. Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Irlandią, dyrektor spółki zarejestrowanej na Zielonej Wyspie opodatkowuje swoje dochody jedynie w Irlandii.

Koszty prowadzenia firmy w Irlandii

Optymalizacja podatkowa jest jednym z głównych argumentów przemawiających za założeniem spółki w Irlandii. Stawka podatku CIT obowiązująca w Irlandii jest jedną z najniższych stawek tego podatku w Europie i wynosi aktualnie 12,5%. Wyższa, bo 25% stawka tego podatku odnosi się do dochodów uzyskanych z operacji finansowych. Dodatkowo przez pierwsze 3 lata prowadzenia spółki, w razie gdy nie zostanie przekroczony limit 1 000 000 zysku, firma może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT.

Zobacz także: Kwota wolna od podatku w Irlandii w 2020 roku

Niskie obroty w spółce powodują, że nie ma również obowiązku rejestracji do VAT (do momentu przekroczenia progu 55 000 euro obrotów w odniesieniu do sprzedaży towarów oraz 27 000 euro przy świadczeniu usług).

Na Zielonej Wyspie ograniczono formalności w celu ułatwienia prowadzenia biznesu i zagwarantowania sprzyjającego środowiska przedsiębiorcom inwestującym w Irlandii. Obowiązuje tu przejrzysty system podatkowy oraz brak odpowiedzialności majątkowej dyrektora. Minimalny kapitał zakładowy to zaledwie 100 EUR, dzięki czemu na zarejestrowanie spółki w Irlandii może pozwolić sobie praktycznie każdy, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów na początku prowadzenia działalności.

Exit mobile version