Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

ZUS dla przedsiębiorców w Polsce wzrasta. To kolejna podwyżka, ale pierwsza tak duża.

ZUS dla przedsiębiorców w Polsce wzrasta. To kolejna podwyżka, ale pierwsza tak duża.

Newsy

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2020 rok przeciętne wynagrodzenie w Polsce ma wzrosnąć do 5 227 zł miesięcznie, co z kolei przełoży się na wyższe o 127 zł miesięcznie składki ZUS dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności od 2020 roku będą musieli doliczyć do nich dodatkowe 127 zł, jak wynika z prognozowanego wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które ma wynieść 5 227 zł.

Rekordowe podwyżki składek ZUS przerażają przedsiębiorców, dla których zatrudnienie pracownika od 2020 roku będzie wyjątkowo drogie. Zgodnie z szacunkami Businessinsider.com.pl:

 • składka emerytalna wyniesie 612,19 zł (co daje 54,11 zł więcej w porównaniu z 2019 rokiem);
 • składka rentowa – 250,90 zł (więcej o 22,18 zł w porównaniu z 2019 rokiem);
 • składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);
 • składka wypadkowa – 52,37 zł (więcej o 4,62 zł);
 • składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł).

Po podliczeniu suma składek ma wynieść w 2020 roku aż 1445 zł miesięcznie.

Przeczytaj koniecznie: „Polskę czeka miękkie lądowanie” – Ekonomiści ostrzegają, że dobra koniunktura w Polsce powoli się kończy

Osoby, które zaczynają własny biznes, także będą musiały przygotować się na podwyżkę składek. Ich wysokość jest uzależniona wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę (co od nowego roku także zanotuje duży wzrost – ile dokładnie, dowiemy się we wrześniu).

Co jednak istotne od 2019 roku firmy o małych przychodach płacą składki ZUS od osiąganego przez siebie przychodu, a nie od stałej dla wszystkich podstawy wymiaru, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Mogą z tego korzystać przedsiębiorcy, których całkowity obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, co aktualnie stanowi 63 000 zł, a na 2020 rok wyniesie 73 500 zł.

„Fora internetowe i sieci społecznościowe zawrzały. Trudno się dziwić. Już wkrótce najniższy miesięczny koszt prowadzenia firmy w Polsce (ZUS pracodawcy) będzie kosztem 1435 złotych i to niezależnie czy firma cokolwiek sprzedała. Prowadzenie firmy w Anglii jest zdecydowanie uczciwsze – jeśli firma nic nie sprzeda, to przedsiębiorca nie zapłaci ubezpieczeń, gdyż są one proporcjonalne oraz wielokrotnie niższe niż w Polsce. Między innymi dlatego nie dziwi nas tak drastyczny wzrost zapytań dotyczących prowadzenia firmy własnie w Wielkiej Brytanii” – mówi Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax.

Najczęściej czytane: Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax

5.0
02
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?
  PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej…)

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak...

  Czytaj dalej
 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo