Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

ZUS dla przedsiębiorców w Polsce wzrasta. To kolejna podwyżka, ale pierwsza tak duża.

ZUS dla przedsiębiorców w Polsce wzrasta. To kolejna podwyżka, ale pierwsza tak duża.

Newsy

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2020 rok przeciętne wynagrodzenie w Polsce ma wzrosnąć do 5 227 zł miesięcznie, co z kolei przełoży się na wyższe o 127 zł miesięcznie składki ZUS dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności od 2020 roku będą musieli doliczyć do nich dodatkowe 127 zł, jak wynika z prognozowanego wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które ma wynieść 5 227 zł.

Rekordowe podwyżki składek ZUS przerażają przedsiębiorców, dla których zatrudnienie pracownika od 2020 roku będzie wyjątkowo drogie. Zgodnie z szacunkami Businessinsider.com.pl:

 • składka emerytalna wyniesie 612,19 zł (co daje 54,11 zł więcej w porównaniu z 2019 rokiem);
 • składka rentowa – 250,90 zł (więcej o 22,18 zł w porównaniu z 2019 rokiem);
 • składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);
 • składka wypadkowa – 52,37 zł (więcej o 4,62 zł);
 • składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł).

Po podliczeniu suma składek ma wynieść w 2020 roku aż 1445 zł miesięcznie.

Przeczytaj koniecznie: „Polskę czeka miękkie lądowanie” – Ekonomiści ostrzegają, że dobra koniunktura w Polsce powoli się kończy

Osoby, które zaczynają własny biznes, także będą musiały przygotować się na podwyżkę składek. Ich wysokość jest uzależniona wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę (co od nowego roku także zanotuje duży wzrost – ile dokładnie, dowiemy się we wrześniu).

Co jednak istotne od 2019 roku firmy o małych przychodach płacą składki ZUS od osiąganego przez siebie przychodu, a nie od stałej dla wszystkich podstawy wymiaru, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Mogą z tego korzystać przedsiębiorcy, których całkowity obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, co aktualnie stanowi 63 000 zł, a na 2020 rok wyniesie 73 500 zł.

„Fora internetowe i sieci społecznościowe zawrzały. Trudno się dziwić. Już wkrótce najniższy miesięczny koszt prowadzenia firmy w Polsce (ZUS pracodawcy) będzie kosztem 1435 złotych i to niezależnie czy firma cokolwiek sprzedała. Prowadzenie firmy w Anglii jest zdecydowanie uczciwsze – jeśli firma nic nie sprzeda, to przedsiębiorca nie zapłaci ubezpieczeń, gdyż są one proporcjonalne oraz wielokrotnie niższe niż w Polsce. Między innymi dlatego nie dziwi nas tak drastyczny wzrost zapytań dotyczących prowadzenia firmy własnie w Wielkiej Brytanii” – mówi Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax.

 

Najczęściej czytane: Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?
  Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury! (więcej…)

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do...

  Czytaj dalej
 • Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?
  Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują się na sięgnięcie po te środki? (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują...

  Czytaj dalej
 • Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
  Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami - podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT. (więcej…)

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo