Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Zmiany w podatku u źródła budzą wątpliwości polskich firm

Zmiany w podatku u źródła budzą wątpliwości polskich firm

Newsy

Polski system podatkowy już wielokrotnie był krytykowany, głównie za szereg trudności i komplikacji, jakie stawia na drodze przedsiębiorców. Kolejną zmianą, która wzbudza kontrowersje i sprzeciw firm, działających na rodzimym rynku jest obowiązek potrącania daniny od wypłat na rzecz kontrahentów zza granicy. Nowe zasady mają wejść w życie od lipca 2019 roku i uderzają w polskich przedsiębiorców, którzy odczują skutki finansowe takiego rozwiązania. Czy można uniknąć komplikacji i nadal korzystać ze zwolnień z poboru podatku?

Nowe zasady poboru podatku u źródła – co się zmienia?

Główną modyfikacją w przepisach regulujących sposób opodatkowania i rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest konieczność płacenia daniny, jeśli łączna wartość wypłat dla jednego zagranicznego kontrahenta wyniesie w danym roku 2 miliony złotych. Jednocześnie zlikwidowana zostaje sposobność automatycznego korzystania ze zwolnień podatkowych oraz obniżonych stawek CIT. Kwestia ta jest zatem problematyczna dla przedsiębiorców, którzy realizując wypłaty na rzecz zagranicznych kontrahentów:

 • stosują stawki obniżone,
 • korzystają ze zwolnień podatkowych,
 • nie pobierają podatku w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku firm, które dokonują wypłat na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych nowe zasady szczególnie komplikują rozliczenia i generują realne straty materialne! Dotychczas przedsiębiorstwa te nie musiały bowiem martwić się opodatkowaniem – podatek nie był w ogóle pobierany, co zmieni się wraz z nowymi zasadami w lipcu 2019 roku, gdy będzie on pobierany w pełnej wysokości.

Jak uniknąć niekorzystnych konsekwencji finansowych?

Podmioty współpracujące z zagranicznymi kontrahentami operują wysokimi kwotami, dlatego nie dziwi fakt, że dla wielu firm limit 2 milionów złotych zostaje przekroczony już w pierwszych miesiącach roku. W takich przypadkach podatek w pełnej wysokości będzie pobierany przez cały rok, generując straty danego przedsiębiorstwa. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji. Jest nim uzyskanie opinii Urzędu Skarbowego o zastosowaniu zwolnienia z podatku. Może tak się zdarzyć w przypadku tych podmiotów, które są uprawnione do skorzystania z preferencyjnych sposobów opodatkowania wskutek unijnych dyrektyw. Dzieje się tak w odniesieniu do odsetek, dywidend oraz należności licencyjnych. Wnioskowanie o opinię przez płatnika, a więc polską firmę wpłacającą środki finansowe zagranicznym kontrahentom, determinowane jest jednym warunkiem. Musi on ponieść ciężar ekonomiczny podatku, a więc wpłacić go z własnych środków.

Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie jest nielogiczne. Opinia o możliwości zwolnienia z podatku wydawana jest na przyszłość, zatem w dniu składania wniosku polski płatnik nie ma możliwości spełnienia wspomnianego warunku. Co równie ważne – podatnik starając się o opinię wyraża chęć zwolnienia z obowiązku płacenia podatku, zatem konieczność poniesienia wspomnianego „ciężaru ekonomicznego” jako fundament złożenia opinii wydaje się w tym przypadku nielogiczna.

Rozwiązaniem klauzula ubruttawiająca w umowach z zagranicznymi kontrahentami

Rozpatrując kwestie rozliczeń podatkowych w przypadku współpracy z zagranicznymi podmiotami, warto podkreślić, że dla instytucji podatkowych w Polsce istotna powinna stać się sama informacja, zawarta w umowie, a nie realny ciężar finansowy, spadający na barki polskich przedsiębiorców. Wystarczy zatem zawrzeć w umowie klauzulę gross up, czyli tak zwaną klauzulę ubruttawiającą – dzięki niej obowiązek zapłaty podatku zostaje przerzucony na podmiot, wypłacający należności, co jest udokumentowane w zawieranej umowie. Dlatego już teraz warto zweryfikować umowy, podpisywane z podmiotami z zagranicy i uregulować w nich kwestie, związane z informacją, kto jest obciążany podatkiem u źródła.

Przepisy podatkowe jasno wskazują konieczność uwzględnienia takiego zapisu w umowach. Najbardziej logicznym i słusznym rozwiązaniem okazuje się zatem opieranie się na umowie, z której wynika, że płatnik będzie obciążany podatkiem, a nie samo poniesienie ciężaru. W takiej sytuacji bowiem musiałby on postulować zwrot podatku, a nie zwolnienie z jego płacenia.

Polskie przepisy podatkowe są coraz bardziej skomplikowane. Nic więc dziwnego, że wzbudzają sprzeciw przedsiębiorców, działających w naszym kraju i stają się bezpośrednią przyczyną do przenoszenia firm za granicę – twierdzi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Według ekspert przedstawiciele polskich firm nie obawiają się obciążeń finansowych samych w sobie, a właśnie zawiłości przepisów, w których trudno się odnaleźć. Być może powinno to być bodźcem dla ustawodawców do refleksji nad koniecznością dodatkowego komplikowania i tak niejasnych i trudnych regulacji.

5.0
01
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?
  PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej…)

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak...

  Czytaj dalej
 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo