Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Zmiany w podatku u źródła budzą wątpliwości polskich firm

Zmiany w podatku u źródła budzą wątpliwości polskich firm

Newsy

Polski system podatkowy już wielokrotnie był krytykowany, głównie za szereg trudności i komplikacji, jakie stawia na drodze przedsiębiorców. Kolejną zmianą, która wzbudza kontrowersje i sprzeciw firm, działających na rodzimym rynku jest obowiązek potrącania daniny od wypłat na rzecz kontrahentów zza granicy. Nowe zasady mają wejść w życie od lipca 2019 roku i uderzają w polskich przedsiębiorców, którzy odczują skutki finansowe takiego rozwiązania. Czy można uniknąć komplikacji i nadal korzystać ze zwolnień z poboru podatku?

Nowe zasady poboru podatku u źródła – co się zmienia?

Główną modyfikacją w przepisach regulujących sposób opodatkowania i rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest konieczność płacenia daniny, jeśli łączna wartość wypłat dla jednego zagranicznego kontrahenta wyniesie w danym roku 2 miliony złotych. Jednocześnie zlikwidowana zostaje sposobność automatycznego korzystania ze zwolnień podatkowych oraz obniżonych stawek CIT. Kwestia ta jest zatem problematyczna dla przedsiębiorców, którzy realizując wypłaty na rzecz zagranicznych kontrahentów:

 • stosują stawki obniżone,
 • korzystają ze zwolnień podatkowych,
 • nie pobierają podatku w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku firm, które dokonują wypłat na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych nowe zasady szczególnie komplikują rozliczenia i generują realne straty materialne! Dotychczas przedsiębiorstwa te nie musiały bowiem martwić się opodatkowaniem – podatek nie był w ogóle pobierany, co zmieni się wraz z nowymi zasadami w lipcu 2019 roku, gdy będzie on pobierany w pełnej wysokości.

Jak uniknąć niekorzystnych konsekwencji finansowych?

Podmioty współpracujące z zagranicznymi kontrahentami operują wysokimi kwotami, dlatego nie dziwi fakt, że dla wielu firm limit 2 milionów złotych zostaje przekroczony już w pierwszych miesiącach roku. W takich przypadkach podatek w pełnej wysokości będzie pobierany przez cały rok, generując straty danego przedsiębiorstwa. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji. Jest nim uzyskanie opinii Urzędu Skarbowego o zastosowaniu zwolnienia z podatku. Może tak się zdarzyć w przypadku tych podmiotów, które są uprawnione do skorzystania z preferencyjnych sposobów opodatkowania wskutek unijnych dyrektyw. Dzieje się tak w odniesieniu do odsetek, dywidend oraz należności licencyjnych. Wnioskowanie o opinię przez płatnika, a więc polską firmę wpłacającą środki finansowe zagranicznym kontrahentom, determinowane jest jednym warunkiem. Musi on ponieść ciężar ekonomiczny podatku, a więc wpłacić go z własnych środków.

Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie jest nielogiczne. Opinia o możliwości zwolnienia z podatku wydawana jest na przyszłość, zatem w dniu składania wniosku polski płatnik nie ma możliwości spełnienia wspomnianego warunku. Co równie ważne – podatnik starając się o opinię wyraża chęć zwolnienia z obowiązku płacenia podatku, zatem konieczność poniesienia wspomnianego „ciężaru ekonomicznego” jako fundament złożenia opinii wydaje się w tym przypadku nielogiczna.

Rozwiązaniem klauzula ubruttawiająca w umowach z zagranicznymi kontrahentami

Rozpatrując kwestie rozliczeń podatkowych w przypadku współpracy z zagranicznymi podmiotami, warto podkreślić, że dla instytucji podatkowych w Polsce istotna powinna stać się sama informacja, zawarta w umowie, a nie realny ciężar finansowy, spadający na barki polskich przedsiębiorców. Wystarczy zatem zawrzeć w umowie klauzulę gross up, czyli tak zwaną klauzulę ubruttawiającą – dzięki niej obowiązek zapłaty podatku zostaje przerzucony na podmiot, wypłacający należności, co jest udokumentowane w zawieranej umowie. Dlatego już teraz warto zweryfikować umowy, podpisywane z podmiotami z zagranicy i uregulować w nich kwestie, związane z informacją, kto jest obciążany podatkiem u źródła.

Przepisy podatkowe jasno wskazują konieczność uwzględnienia takiego zapisu w umowach. Najbardziej logicznym i słusznym rozwiązaniem okazuje się zatem opieranie się na umowie, z której wynika, że płatnik będzie obciążany podatkiem, a nie samo poniesienie ciężaru. W takiej sytuacji bowiem musiałby on postulować zwrot podatku, a nie zwolnienie z jego płacenia.

Polskie przepisy podatkowe są coraz bardziej skomplikowane. Nic więc dziwnego, że wzbudzają sprzeciw przedsiębiorców, działających w naszym kraju i stają się bezpośrednią przyczyną do przenoszenia firm za granicę – twierdzi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Według ekspert przedstawiciele polskich firm nie obawiają się obciążeń finansowych samych w sobie, a właśnie zawiłości przepisów, w których trudno się odnaleźć. Być może powinno to być bodźcem dla ustawodawców do refleksji nad koniecznością dodatkowego komplikowania i tak niejasnych i trudnych regulacji.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?
  Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury! (więcej…)

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do...

  Czytaj dalej
 • Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?
  Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują się na sięgnięcie po te środki? (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują...

  Czytaj dalej
 • Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
  Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami - podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT. (więcej…)

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo