Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Współpraca spółki LTD z polskimi kontrahentami. Kiedy rozliczyć VAT w Polsce?

Współpraca spółki LTD z polskimi kontrahentami. Kiedy rozliczyć VAT w Polsce?

Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii nie zawsze oznacza, że podatek VAT będziemy odprowadzać na Wyspach, transakcje zawierane z kontrahentami spoza UK mogą być opodatkowane zarówno na Wyspach jak i w kraju nabywcy usługi/towaru.

Miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) danej transakcji zależy od wielu czynników, takich jak np. kontrahenta na którego rzecz dokonujemy sprzedaży (firma czy osoba fizyczna), statusu firmy, z którą podjęliśmy współpracę (czynny podatnik VAT/firma stosująca zwolnienie z VAT, podmiot posiadający VAT-UE/nie posiadający VAT-UE), rodzaju sprzedawanych towarów/świadczonych usług czy miejsca wysyłki towarów/świadczenia usług. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na mnogość przypadków, każdy powinien podlegać szczegółowej analizie w odniesieniu do przepisów obowiązujących w obu krajach. Przeanalizujmy zatem sytuacje, w których spółka Limited zobowiązana jest do rejestracji do VAT w Polsce.

Sprzedaż do osób fizycznych w Polsce

Spółka LTD sprzedająca swoje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce ma obowiązek zarejestrowania się do VAT w polskim urzędzie skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że w razie, gdy nabywcami są osoby prywatne zamieszkałe na terenie Rzeczypospolitej, niezależnie od tego czy w ramach prowadzonej działalności dokonujemy sprzedaży towarów czy usług, każda transakcja dokonana na rzecz osób fizycznych z Polski, oznacza konieczność rozliczenia podatku VAT w Polsce. Bez znaczenia jest także ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracji do VAT w Polsce należy dokonać przed pierwszą sprzedażą.

ZOBACZ: Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

Podejmując się sprzedaży towarów lub usług dla osób prywatnych w innych krajach niż Wielka Brytania, właściciel spółki Limited musi liczyć się zatem z obowiązkiem rejestracji do VAT w państwie, do którego dostarczane są towary/usługi.

Sprzedaż B2B do firm w Polsce

Zdarza się, że spółki LTD podejmujące współpracę z polskimi kontrahentami także są zobligowane do rejestracji do VAT w Polsce.

Na początek przypomnijmy, że spółka Limited, która została zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w UK, automatycznie jest rejestrowana także na potrzeby VAT-UE. Dzięki temu spółka LTD będąca czynnym podatnikiem VAT bez przeszkód może także dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dla porównania polski przedsiębiorca dokonujący zgłoszenia do VAT, musi zaznaczyć odpowiednie pole na formularzu rejestracyjnym VAT-R aby nadano mu NIP europejski niezbędny przy wykonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych lub złożyć odrębny wniosek aktualizacyjny w późniejszym terminie, w razie chęci podjęcia współpracy z firmami z UE.

WARTO SPRAWDZIĆ: Jak wystawiać fakturę ze spółki LTD dla kontrahenta z Polski?

Brytyjska spółka posiadająca NIP europejski, czyli zarejestrowana na potrzeby VAT-UE po spełnieniu dodatkowych warunków w odniesieniu do danej sprzedaży w wielu przypadkach ma prawo sprzedaży bez naliczania podatku VAT. Podmiotem zobligowanym do rozliczenia VAT w swoim urzędzie skarbowym jest wówczas zagraniczny kontrahent posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w innym kraju Wspólnoty.

Polska firma będąca nabywcą jest odpowiedzialna za rozliczenie VAT w Polsce w sytuacji, gdy jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na potrzeby VAT-UE. Polska firma otrzymuje wówczas od spółki LTD występującej w charakterze sprzedawcy fakturę bez naliczonego podatku VAT, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie” („reverse charge”). Dokonana transakcja jest dla nabywcy neutralna podatkowo, gdyż naliczony VAT podlega odliczeniu w tej samej deklaracji VAT.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

Analogicznie w razie, gdy spółka LTD jest zwolniona z VAT, a nabywcą jest polska firma będąca czynnym podatnikiem VAT, faktura wystawiana przez sprzedawcę nie zawiera VAT. Taki rodzaj transakcji w większości przypadków podlega rozliczeniu VAT przez nabywcę.

Przedsiębiorcy współpracujący z firmami z innych krajów Unii Europejskiej powinni mieć na uwadze szczególne miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W praktyce oznacza to, że różnego rodzaju transakcje, wskazane w ustawie o VAT są rozliczane w miejscu określonym w przepisach.

Do czynności dokonywanych na rzecz polskich firm przez spółkę Limited powodujących konieczność rejestracji do VAT i rozliczenia tego podatku na terenie Rzeczypospolitej zaliczamy w szczególności:

 • działalność budowlaną – transakcje odnoszące się do nieruchomości znajdujących się w Polsce,
 • działalność restauracyjna i kateringowa – usługi świadczone na terenie Rzeczypospolitej,
 • działalność kulturalna, rozrywkowa, artystyczna, sportowa, edukacyjna – usługi świadczone w Polsce.
Rejestracja spółki LTD do VAT w Polsce

W celu rejestracji spółki LTD do VAT w Polsce konieczne jest wypełnienie i złożenie do polskiego urzędu skarbowego w Warszawie dwóch formularzy, a mianowicie:

 • NIP-2,
 • VAT-R.

Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi, spółka Limited dokonując rejestracji do VAT na terenie Rzeczypospolitej zobowiązana jest dostarczyć następujące dokumenty:

 • statut i akt założycielskiego spółki LTD zarejestrowanej w UK,
 • odpis z Rejestru Handlowego,
 • formularz potwierdzający rejestrację do VAT w UK,
 • umowę z bankiem o otwarcie rachunku bankowego w Polsce lub oświadczenie o niewystępowaniu o ewentualny zwrot VAT,
 • umowę zawartą z biurem rachunkowym albo oświadczenie zawierającego dane osoby odpowiedzialnej za
 • udostępnienie dokumentacji w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej,
 • oświadczenie zawierające opis czynności wykonywanych na terenie Polski w ramach prowadzonej spółki oraz informacje o tym czy spółka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce oraz czy ma zaplecze osobowe, techniczne i biurowe, niezbędne do zawieranych na terenie Rzeczypospolitej transakcji.

Wszystkie formularze i dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

W urzędzie należy złożyć oryginały lub poświadczone notarialnie kopie.

POBIERZ E-BOOK ZA DARMO: Brytyjska spółka limited bez tajemnic [2019] – pobierz!
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)

  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)...

  Czytaj dalej
 • Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
  Wsparcie dla brytyjskich firm związane z pandemią COVID-19. Przewodnik.
  W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Spółki LTD, będące pracodawcami mogą liczyć na największe wsparcie w ramach programu. (więcej…)

  W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach globalnych, brytyjski rząd zdecydował się na szybkie wprowadzenie planu pomocy dla brytyjskich podmiotów gospodarczych. Pomocą objęte są wszystkie...

  Czytaj dalej
 • Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?
  Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?
  Epidemia koronawirusa postawiła większość przedsiębiorców w bezprecedensowej sytuacji. Niemalże cała gospodarka nagle zamarła i co gorsza nie wiadomo kiedy może to się zmienić. Łańcuchy dostaw zostały przerwane w skali całego kraju, europejskiego rynku oraz całego świata. Podczas, gdy polski rząd zapowiada programy pomocowe dla biznesu, inne kraje już dawno działają w tym obszarze. Przy okazji pokazała się nowa tendencja. Polscy przedsiębiorcy nie tyle chcą się optymalizować, ale szukają możliwości zachowania majątku, przetrwania firmy do końca kryzysu i znalezienia nowych perspektyw.  (więcej…)

  Epidemia koronawirusa postawiła większość przedsiębiorców w bezprecedensowej sytuacji. Niemalże cała gospodarka nagle zamarła i co gorsza nie wiadomo kiedy może to się zmienić. Łańcuchy dostaw...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo