Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

Newsy

Wprowadzenie Konstytucji Biznesu w Polsce miało przynieść poprawę stosunków pomiędzy służbami Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedsiębiorcami. Założenia przewidywały wprowadzenie szeregu zasad gwarantujących poszanowanie praw przedsiębiorców, jednak biznesowe media alarmują o tym, że przedsiębiorcy są co najmniej dalecy od entuzjazmu. W odpowiedzi słychać, że wprowadzenie nowych zasad to proces ewolucyjny, który potrzebuje czasu.

KAS nie sprzyja biznesowi

Szef Krajowej Administracji Skarbowej deklaruje nowe otwarcie na biznes i mniej kontroli w siedzibach firm. Jednak po dwóch latach obowiązywania Konstytucji Biznesu raczej trudno mówić o wprowadzeniu w życie jej zasad. Wygląda na to, że urzędnicy nie są przygotowani do szerokiego stosowania nowych zasad.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że organy skarbowe coraz częściej korzystają z mechanizmu zamrażania środków na firmowych kontach. Nawet w sytuacjach, w których przepisy są niejasne, a jak wiadomo w zgodzie z obowiązującą ordynacją podatkową, jak również z ustawą Prawo przedsiębiorców, ewentualne spory w takich okolicznościach powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.

ZOBACZ TAKŻE: Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa
Firmy blokowane przez organy

Jednocześnie zwraca się uwagę na fakt, że już w trakcie obowiązywania konstytucji, toczyły się lub cały czas trwają postępowania, które nie zostaną zamknięte przed upływem dwóch lat. Wątpliwości przedsiębiorców budzi także procedura wydłużania okresu dochodzenia podatków, która jest często postrzegana jako instrumentalne przekroczenie uprawnień urzędniczych, które zagraża funkcjonowaniu niektórych firm z sektora MSP. Warto zauważyć, że Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu sporów pomiędzy administracją a przedsiębiorcami, jednak zmiana modelu działania wymaga więcej czasu. W takich okolicznościach trudno się dziwić, że niektórzy przedsiębiorcy szukają stabilności i większej swobody w systemach podatkowych pod inną jurysdykcją.

Wolność gospodarcza? Tak, ale poza Polską

Obawa przed biurokracją i długotrwałym proceduralnym paraliżowaniem funkcjonowania przedsiębiorstwa sprawia, że przedsiębiorcy aktywnie poszukują alternatywnych lokalizacji do prowadzenia swojej działalności. W wielu przypadkach jest to element strategii zarządzania, która przewiduje unikanie niepotrzebnych, kosztownych i zagrażających działalności operacyjnej sporów.

ZOBACZ TAKŻE: Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Jednocześnie angażując się na innych rynkach, przedsiębiorcy nierzadko zyskują nowe możliwości uzyskania wsparcia dla swojej działalności, a czasami także szansę na łatwiejszy dostęp do kolejnych rynków. Trzeba również wspomnieć, że działalność w bardziej doprecyzowanej przestrzeni prawnej, która nie generuje niejasności i związanych z nimi zagrożeń wynikających z różnych sposobów interpretacji przepisów może wiązać się także z opłacalną optymalizacją podatkową, która zrekompensuje koszty zmiany lokalizacji prowadzenia biznesu.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców
Tytuł
Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców
Opis
Wprowadzenie Konstytucji Biznesu w Polsce miało przynieść poprawę stosunków pomiędzy służbami Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedsiębiorcami. Założenia przewidywały wprowadzenie szeregu zasad gwarantujących poszanowanie praw przedsiębiorców, jednak biznesowe media alarmują o tym, że przedsiębiorcy są co najmniej dalecy od entuzjazmu.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo