Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

Newsy

Wprowadzenie Konstytucji Biznesu w Polsce miało przynieść poprawę stosunków pomiędzy służbami Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedsiębiorcami. Założenia przewidywały wprowadzenie szeregu zasad gwarantujących poszanowanie praw przedsiębiorców, jednak biznesowe media alarmują o tym, że przedsiębiorcy są co najmniej dalecy od entuzjazmu. W odpowiedzi słychać, że wprowadzenie nowych zasad to proces ewolucyjny, który potrzebuje czasu.

KAS nie sprzyja biznesowi

Szef Krajowej Administracji Skarbowej deklaruje nowe otwarcie na biznes i mniej kontroli w siedzibach firm. Jednak po dwóch latach obowiązywania Konstytucji Biznesu raczej trudno mówić o wprowadzeniu w życie jej zasad. Wygląda na to, że urzędnicy nie są przygotowani do szerokiego stosowania nowych zasad.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że organy skarbowe coraz częściej korzystają z mechanizmu zamrażania środków na firmowych kontach. Nawet w sytuacjach, w których przepisy są niejasne, a jak wiadomo w zgodzie z obowiązującą ordynacją podatkową, jak również z ustawą Prawo przedsiębiorców, ewentualne spory w takich okolicznościach powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.

ZOBACZ TAKŻE: Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa
Firmy blokowane przez organy

Jednocześnie zwraca się uwagę na fakt, że już w trakcie obowiązywania konstytucji, toczyły się lub cały czas trwają postępowania, które nie zostaną zamknięte przed upływem dwóch lat. Wątpliwości przedsiębiorców budzi także procedura wydłużania okresu dochodzenia podatków, która jest często postrzegana jako instrumentalne przekroczenie uprawnień urzędniczych, które zagraża funkcjonowaniu niektórych firm z sektora MSP. Warto zauważyć, że Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu sporów pomiędzy administracją a przedsiębiorcami, jednak zmiana modelu działania wymaga więcej czasu. W takich okolicznościach trudno się dziwić, że niektórzy przedsiębiorcy szukają stabilności i większej swobody w systemach podatkowych pod inną jurysdykcją.

Wolność gospodarcza? Tak, ale poza Polską

Obawa przed biurokracją i długotrwałym proceduralnym paraliżowaniem funkcjonowania przedsiębiorstwa sprawia, że przedsiębiorcy aktywnie poszukują alternatywnych lokalizacji do prowadzenia swojej działalności. W wielu przypadkach jest to element strategii zarządzania, która przewiduje unikanie niepotrzebnych, kosztownych i zagrażających działalności operacyjnej sporów.

ZOBACZ TAKŻE: Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Jednocześnie angażując się na innych rynkach, przedsiębiorcy nierzadko zyskują nowe możliwości uzyskania wsparcia dla swojej działalności, a czasami także szansę na łatwiejszy dostęp do kolejnych rynków. Trzeba również wspomnieć, że działalność w bardziej doprecyzowanej przestrzeni prawnej, która nie generuje niejasności i związanych z nimi zagrożeń wynikających z różnych sposobów interpretacji przepisów może wiązać się także z opłacalną optymalizacją podatkową, która zrekompensuje koszty zmiany lokalizacji prowadzenia biznesu.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym pamiętać powinni przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy listę obszarów, na które przedsiębiorcy prowadzący spółki limited powinni zwrócić uwagę podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego. (więcej…)

  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym...

  Czytaj dalej
 • BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.  (więcej…)

  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów...

  Czytaj dalej
 • Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora? (więcej…)

  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo