Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Tylko do końca 2019 roku przychody ze sprzedaży bitcoinów będą nieopodatkowane dla polskich traderów

Tylko do końca 2019 roku przychody ze sprzedaży bitcoinów będą nieopodatkowane dla polskich traderów

Newsy

Rynek kryptowalut zyskuje coraz większą grupę zainteresowanych obrotem wirtualnymi pieniędzmi. Niestety, dobre czasy dla traderów w Polsce powoli się kończą. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, wedle którego przychody ze sprzedaży m.in. bitcoinów będą podlegać opodatkowaniu. To ostatnia chwila, aby przygotować się na nadchodzące zmiany.

Plany związane z regulacją rynku kryptowalut rząd podjął jeszcze w 2018 roku. W samym parlamencie powstał specjalny Zespół ds. Technologii Blockchain i Kryptowalut, któremu przewodniczy od początku poseł Jacek Wilk – orędownik liberalizacji przepisów podatkowych. W sejmowych kuluarach o potrzebie zmian mówiło się od dawna, co znalazło odzwierciedlenie w pracy resortu. Ministerstwo zgodziło się, że obecny system nie jest wystarczająco szczelny i wymaga kompleksowego ujęcia w prawie podatkowym.

Przymiarki do regulacji rynku kryptowalut

W pierwotnym kształcie regulacji proponowano obciążenie kupującego podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 1% od rynkowej wartości kryptowaluty. Nie uwzględniono jednak, że traderzy zawierają kilkadziesiąt transakcji w miesiącu, więc kwota podatku byłaby wielokrotnie wyższa od wartości inwestycji w bitcoiny. Po zgłoszeniu protestów, ministerstwo prace wstrzymało i nabrało wody w usta. Mimo obietnic szybkiego wprowadzenie modyfikacji, na konkretne rozwiązania traderzy musieli poczekać.

Zasady funkcjonowania rynku kryptowalut były dla resortu finansów problematyczne pod względem interpretacji obowiązujących przepisów. Ówczesny wiceminister finansów tłumaczył, że nie wszystkie czynności dotyczące kryptowalut można odnieść do ustawy o PCC. Trudności sprawiało zwłaszcza ustalenie zasad dla transakcji walutowych z podmiotami zwolnionymi z VAT, ze względu na anonimowość stron wymiany. Wątpliwości budziło także traktowanie kryptowalut w kategoriach prawa majątkowego. Po miesiącach wytężonych prac, w końcu udało się zaproponować jednolite rozwiązanie.

Do zimy jeszcze bez podatku

Wedel aktualnego projektu nowelizacji rozporządzenia, ministerstwo planuje zaniechać poboru PCC zarówno od umowy sprzedaży, jak i zamiany coinów. Poprzednie stanowisko resortu wynikało z powołania na orzeczenia sądowe, których brzmienie było jasne – wirtualna waluta podlega przepisom prawa majątkowego. Uwzględniono jednak zastrzeżenia samych zainteresowanych i poboru zaniechano. Pierwotnie tylko do 30 czerwca 2019 roku. Pomysłów na zmiany w nowelizacji przybywa, więc zwolnienie przedłużono do 31 grudnia br.

Zaniechanie obejmuje nabywców wirtualnej waluty. Jak na razie nie są zobowiązani do składania deklaracji, nawet gdy realizują sporo transakcji o znacznej wartości. Ministerstwo jeszcze wstrzymuje się z ostatecznymi zmianami, ponieważ nadal ma problem z jednoznacznym określeniem charakteru prawnego kryptowaluty. Wprawdzie traderzy chcą już poznać jasne stanowisko, dla resortu nie jest to sprawa priorytetowa. Zwłaszcza, że jeszcze przed zaniechaniem poboru zgłoszono zaledwie kilkadziesiąt transakcji.

Opieszałość rządu daje się traderom we znaki, więc już szukają alternatywy, aby przeprowadzić optymalizację podatków. Pomysłów jest wiele. Agnieszka Moryc z Admiral Tax proponuje założenie spółki limited w innej jurysdykcji podatkowej (np. otwarcie firmy w Anglii): “W ten sposób można rozliczać się według korzystniejszych zasad. Wielu klientów Admiral Tax to właśnie traderzy, którzy legalizują swoje przychody i jednocześnie – przy większych korzyściach, jakie osiągnęli z handlu elektronicznymi walutami – mogą skorzystać z legalnych rozwiązań minimalizujących potrącenia podatkowe praktycznie do zera.”

Pozostałe kwestie podatkowe

Traderzy, którzy nadal mogą cieszyć się zwolnieniem z PCC, muszą odprowadzać w dalszym ciągu podatek dochodowy. Dotychczas mniej zorganizowani, pół-zawodowi uczestnicy rynku kryptowalut uzyskiwany przychód z praw majątkowych łączyli w rozliczeniu z dochodem z tytuły stałej pracy. Wówczas obowiązywała ich skala 18 lub 32 procentowa PIT. Gdy obrót walutą przyjmuje formę stałego zajęcia, należało zarejestrować działalność ( liniowy podatek PIT ze stawką 19%).

Nowelizacja, która wchodzi w życie 30 czerwca 2019 roku zmienia te zasady. W zamyśle ma być prościej, ponieważ rozliczenie przychodu następuje bez względu na to, czy jest przedmiotem działalności gospodarczej, czy transakcji praw majątkowych. Gdy trader odliczy koszty, będzie zobowiązany do zapłaty aktualnej stawki liniowej.

Co więcej, nowe zasady nie dopuszczają już możliwości odliczenia rachunków za prąd jako kosztów działalności. Warto przypomnieć, że tzw. “koparki kryptowalut” to najczęściej zbiór podłączonych do siebie kart graficznych, które wydobywają wirtualną walutę i potrzebują bardzo dużo poboru energii. Niestety, dla ustawodawcy kosztem jest już wyłącznie cena zakupu i prowizja pośredników.

Czy przed końcem roku rząd znów wydłuży okres zaniechania poboru podatku? Trudno spodziewać się, że decyzje zapadną w wakacje. Z kolei jesienią wyborcza ofensywa sprawi, że Ministerstwo Finansów będzie musiało zmierzyć się z kwestią finansowania obietnic i zapewne temat kryptowalut zostanie odłożony na później.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?
  Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury! (więcej…)

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do...

  Czytaj dalej
 • Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?
  Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują się na sięgnięcie po te środki? (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują...

  Czytaj dalej
 • Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
  Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami - podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT. (więcej…)

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo