Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Szwajcaria – raj dla kryptowalut

Szwajcaria - raj dla kryptowalut

Inne JurysdykcjeKonta bankowe

Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii „dolinę kryptowalut”.

W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty.

„Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów.” – podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut.

Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

Szwajcaria – niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO’s

Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA – 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów.

Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

Przenieś firmę do Szwajcarii

Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain – pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków.

Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

5 (100%) 2 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz
  Polski Urząd Skarbowy kwestionuje koszty uzyskania przychodów informatyków i żąda dopłat do 5 lat wstecz
  Jak donosi Rzeczpospolita Kontrola Administracji Skarbowej coraz częściej na celownik bierze pracowników, którzy odliczali 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przychodów od praw autorskich. Wśród kontrolowanych grup prym wiodą informatycy. Zdarza się, że fiskus żąda dopłaty podatku za okres 5 lat wstecz.

  Zmiana interpretacji na niekorzyść podatników

  Skarbówka coraz częściej kontroluje polskich pracowników, którzy zapłacili niższy PIT dzięki odliczeniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od dochodów z tytułu praw autorskich. Branża informatyczna domaga się uznania tworzenia oprogramowania za działalność badawczo-rozwojową, dzięki której możliwe będzie odliczenie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu PIT. Jak twierdzą eksperci, wysokie podatki mogą wypchnąć nawet 80-proc. polskich informatyków. Pracownicy, którzy odliczali 50-proc.kosztów musi zwracać ulgę nawet do 5 lat wstecz, mimo posiadania korzystnych interpretacji od Urzędów Skarbowych (sic!). Jak informuje Rzeczpospolita: “problem ze zmienioną interpretacją przepisów na przykład ma jeden z czytelników „Rz" – inżynier budownictwa. Urząd skarbowy nakazał mu dopłatę PIT za pięć poprzednich lat. Podatnik odwołał się od decyzji, wskazując, że uzyskał wcześniej korzystną dla siebie interpretację indywidualną. US potwierdził w niej, że ma prawo do 50-proc. kosztów. Teraz czeka na rozstrzygnięcie.” "Sprzeczne interpretacje Urzędów Skarbowych to niestety codzienność polskich podatków. Polscy rządzący powinni wziąć przykład z innych państw, gdzie prawo podatkowe jest proste i przejrzyste, a obciążenia podatkowe są niższe. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii firmy - szczególnie z sektora kreatywnego, w który zaliczyć możemy IT, mogą liczyć na dodatkowe ulgi i zwolnienia, a pracownicy posiadają szereg przywilejów oraz wysokie kwoty wolne od podatku. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych, lecz nie dotyczy większości pracowników wspomnianej branży IT, którzy poprzez wysokie zarobki wpadają w drugi próg skali podatkowej. Dla porównania informatycy w UK mogą liczyć na 11 850 funtów wolnych od podatku, czyli około 57 tysięcy złotych" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Spółka w Wielkiej Brytanii rozwiązaniem dla branży IT

  Większość specjalistów z branży IT po przekroczeniu progu miesięcznych zarobków 10 000 złotych decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o. Prowadzenie firmy w Polsce nie jest jednak łatwe - rosnące obciążenia podatkowe, wysoki ZUS, kwestionowanie zasadności wydatków to chleb powszedni każdego właściciela biznesu w Polsce. Dlatego coraz większa liczba informatyków decyduje się na założenie firmy w innym kraju np. w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo popularną formą działalności jest  spółka limited.  Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce - w 24 godziny możemy stać się właścicielami spółki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Do powołania spółki konieczny jest jeden Dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem spółki. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji, co jest korzystne szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na procedury i formalności. Wielka Brytania oferuje przedsiębiorcom szereg ulg podatkowych i zwolnień, przez co prowadzenie biznesu jest dużo bardziej opłacalne. Przedstawiciele z branży IT mogą poprzez brytyjską spółkę rozliczać się z kontrahentami na zasadzie B2B. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści - oprócz wymiernych oszczędności z tytułu niższych obciążeń podatkowych, informatyk może w łatwy sposób nawiązać współpracę z innymi podmiotami - także zagranicznymi.

  Firma w Wielkiej Brytanii - spore oszczędności i brak biurokracji

  Każdemu pracownikowi spółki Limited przysługuje 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych) kwoty wolnej od podatku. Kwota ta jest sukcesywnie podnoszona – od 18 kwietnia 2018 kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wzrosła do 11 850 funtów (około 57 tysięcy złotych). Podobnie ma się sprawa z wynagrodzeniem dyrektora spółki Limited. Jeżeli roczne wynagrodzenie nie przekroczy 11 850 GBP, to Dyrektor nie zapłaci żadnego podatku z tego tytułu. Dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 złotych i jest degresywna - większość pracowników IT nie może liczyć na żadne zwolnienia podatkowe. Prowadzenie spółki limited jest bardzo proste - brytyjski system cechuje się niewielką biurokracją, wszelkimi formalnościami zajmuje się profesjonalna firma księgowa. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie wymaga fizycznej przeprowadzki na Wyspy - spółka może posiadać brytyjską rezydencję podatkową dzięki podejmowaniu strategicznych decyzji podczas zgromadzeń zarządu w Wielkiej Brytanii. Admiral Tax pomaga swoim klientom w sporządzaniu raportów posiedzeń. Więcej informacji w tym artykule.

  Spółka w Wielkiej Brytanii - praca w Polsce

  Dochody osiągane przez polskiego rezydenta z tytułu wynagrodzenia Dyrektora spółki LTD są w Polsce nieopodatkowane, jednak podnoszą podstawę opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski. Dyrektor może wypłacać środki ze spółki za pomocą różnych legalnych sposobów - własną pensję, zwrot wydatków poniesionych na paliwo, zwrot kosztów delegacji, poprzez "pożyczkę dyrektorską" oraz dywidendę - więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Przykład: Programista zarabiający miesięcznie 15 000 złotych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Do miesięcznych kosztów prowadzenia firmy zalicza:
  • wydatki na ZUS - 1232 PLN
  • wydatki na księgowość - około 150 PLN miesięcznie dla kilku faktur
  Do opodatkowania zostaje 13 618 PLN. Po odjęciu 19-proc. podatku liniowego - przedsiębiorca otrzyma 'na rękę' 11 030 PLN. Rozliczając się za pośrednictwem spółki limited w Wielkiej Brytanii może zwiększyć kwotę jaką będzie otrzymywać po opłaceniu wszelkich podatków. Podatek CIT w UK wynosi 19-proc., jednak brytyjski rząd zapowiedział jego zmniejszenie do 17-proc. w 2019 roku. Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i możliwościach optymalizacji podatkowej dla branży IT – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Jak donosi Rzeczpospolita Kontrola Administracji Skarbowej coraz częściej na celownik bierze pracowników, którzy odliczali 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przychodów od praw autorskich. Wśród...

  Czytaj dalej
 • Gdzie prowadzić giełdę kryptowalut? Gibraltar, Estonia, Szwajcaria, UK
  Gdzie prowadzić giełdę kryptowalut? Gibraltar, Estonia, Szwajcaria, UK
  Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut w Polsce stwarza wyzwania zarówno dla osób fizycznych (niekorzystne zasady rozliczania podatku od obrotu kryptowalutami), jak również dla legalnie zarejestrowanych w Polsce giełd kryptowalut. Kłody rzucane pod nogi przez polskich regulatorów i brak przepisów regulujących obrót kryptowalutami skłania polskie spółki do zawieszania działalności lub przenoszenia biznesu za granicę. W artykule przybliżymy kraje, które przychylnie spoglądają na działalność firm z branży kryptowalut.

  Giełdy kryptowalut opuszczają Polskę

  Rozwój kryptowalut w Polsce wpłynął także na powstanie wielu profesjonalnych projektów biznesowych. Niestety po raz kolejny Polska nie wykorzystuje okazji do rozwoju innowacyjnej gałęzi gospodarki. Brak regulacji dotyczących rynku kryptowalut w Polsce oraz działania mające na celu całkowite ograniczenie obrotu kryptowalutami przez Polaków (m.in. absurdalne zalecenia dot. rozliczania podatku od kryptowalut, presja KNF i komunikaty ostrzegające przed polskimi giełdami kryptowalut) nie zachęcają polskich przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w tej branży w Polsce. Jak pokazuje raport Admiral Tax - polscy przedsiębiorcy w głównej mierze oczekują od ustawodawcy stabilnego, przejrzystego prawa i niewielkiej biurokracji. Niestety polska rzeczywistość jest zgoła odmienna - polskie giełdy kryptowalut nie mogą w stabilnych warunkach rozwijać biznesu. Nic dziwnego, że większość podmiotów przenosi swoją działalność za granicę, lub zawiesza działalność. Eksperci podatkowi Admiral Tax uczestniczyli w procesie przeniesienia działalności oraz powołania nowej spółki dla dwóch wiodących polskich giełd kryptowalut, które ulokowały swoją działalność w Wielkiej Brytanii, gdzie przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami są proste i przejrzyste. Wielka Brytania to nie jedyny kraj w Europie, który stwarza przyjazne warunki do rozwoju podmiotom z branży kryptowalut. „Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Niestety Polska robi wiele, by wkrótce w kraju nie operowały żadne firmy działające na rynku kryptowalut. Na szczęście są w Europie kraje, które mają odmienne podejście, dzięki czemu pomagamy naszym klientom legalnie prowadzić biznesy w branży kryptowalut.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Gibraltar, Szwajcaria, Estonia - bezpieczne miejsca dla giełd kryptowalut

  W chwili gdy polski ustawodawca robi wszystko, by utrudnić życie polskim giełdom - inne kraje stwarzają preferencyjne warunki działalności firmom zajmującym się kryptowalutami. Poza wspomnianą Wielką Brytanią warto zwrócić uwagę m.in. na Szwajcarię, która stała się prawdziwym rajem dla kryptowalut oraz liderem pod względem ilości ICO w Europie (więcej na ten temat w tym artykule). Olbrzymi potencjał rynku kryptowalut wykorzystuje także Gibraltar. To brytyjskie terytorium zależne od dłuższego czasu jest przyjazne projektom związanym z kryptowalutami i technologią blockchain, oferując licencje na legalne prowadzenie giełd kryptowalut. Podobnie sprawa ma się z Estonią, która w skali Europy pochwalić może się bardzo liberalnymi przepisami dotyczącymi rezydencji podatkowej oraz pełną digitalizacją procesów związanych z założeniem oraz prowadzeniem firmy. Coś co dla polskiego przedsiębiorcy jest trudne do wyobrażenia, w Estonii jest czymś zupełnie normalnym. Wszystko począwszy od bankowości po kwestie podatkowe może zostać załatwione online, bez konieczności wizyty w Estonii. Estonia jest pierwszym krajem, który umożliwia uzyskanie e-rezydencji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą cieszyć się z pełnych praw estońskich obywateli oraz bezproblemowo otwierać działalność i płacić proste i przejrzyste podatki w Estonii.

  Przenieś biznes za granicę

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia spółki działającej na rynku kryptowalut w takich krajach jak Szwajcaria, Wielka Brytania, Estonia czy Gibraltar – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Dynamiczny rozwój rynku kryptowalut w Polsce stwarza wyzwania zarówno dla osób fizycznych (niekorzystne zasady rozliczania podatku od obrotu kryptowalutami), jak również dla legalnie zarejestrowanych w...

  Czytaj dalej
 • Dzielimy się sukcesami klientów Admiral Tax: Zetha Limited – media i marketing
  Dzielimy się sukcesami klientów Admiral Tax: Zetha Limited - media i marketing
  W ramach nowego cyklu wpisów promującego przedsiębiorczość i dokonania naszych klientów, przedstawimy naszym czytelnikom historie wybranych klientów Admiral Tax. W dzisiejszym wpisie przedstawimy historię sukcesu Zetha Limited - firmy, będącej jednym z pierwszych klientów Admiral Tax. Zapraszamy do lektury.

  Zetha Limited - media, marketing, ludzie i pasja

  Założyciele Zetha Limited rozpoczynali w 2003 roku swoją przygodę z rynkiem mediów od własnoręcznego wydawania wydawania tygodnika “Polish Express”, kolportowanego na rowerze przez jednego z założycieli jeszcze przed otwarciem granic Wielkiej Brytanii dla Polaków. Wejście Polski do Unii Europejskiej połączone z otwarciem brytyjskiego rynku pracy było motorem napędowym do dalszego rozwoju medialnej działalności firmy. Zespół liczący początkowo tylko 2 osoby zaczął dynamicznie się rozwijać, zatrzymując się w szczytowym momencie na 80 osobach znajdujących stałe zatrudnienie w firmie. Zetha rozszerzała swoją działalność o dodatkowe usługi jak organizacja eventów, własna telewizja, usługi dla firm czy serwisy internetowe. W międzyczasie założyciele firmy podjęli decyzję o powrocie do Polski, jednak siedziba spółki i jej główna działalność operacyjna nadal koncentrowała się w Wielkiej Brytanii z uwagi na łatwość prowadzenia biznesu i dużo niższe obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii.   “Dla mediów najważniejsi są zawsze odbiorcy. Inspirują nas ludzie, a nasz zespół budujemy na wzajemnym zaufaniu. Sukces wydawnictwa jest kombinacją pomysłu, ciężkiej pracy i talentu założycieli. Jesteśmy dumni z tego, że nam nie jest wszystko jedno w tym co robimy, jak to robimy i z kim. Dlatego wybraliśmy Admiral Tax na naszego partnera” - mówi Dyrektor Zarządzająca Zetha Ltd, Anna Godek - Biniasz. Zetha Limited jest obecnie największym wydawcą polskojęzycznym w Wielkiej Brytanii, w jej skład wchodzą między innymi takie serwisy internetowe jak polishexpress.co.uk, strefa.co.uk i polacy.co.uk. Media należące do wydawcy są jednocześnie największymi mediami etnicznymi w Wielkiej Brytanii. Wydawca rozszerzył także działalność na rosyjsko- i ukraińskojęzyczny rynek Polski wprowadzając pierwszy serwis ogłoszeniowy dla Ukraińców w Polsce ogoloshennya.pl  

  W ramach nowego cyklu wpisów promującego przedsiębiorczość i dokonania naszych klientów, przedstawimy naszym czytelnikom historie wybranych klientów Admiral Tax. W dzisiejszym wpisie przedstawimy historię sukcesu...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze