Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

STIR: rządowa ustawa pozwoliła zablokować polskim przedsiębiorcom dostęp do ich kont bankowych

STIR: rządowa ustawa pozwoliła zablokować polskim przedsiębiorcom dostęp do ich kont bankowych

Newsy

Rząd w Polsce po raz kolejny uderza w polskich przedsiębiorców. W imię uszczelniania VAT rząd zezwolił urzędnikom na zablokowanie kont firmowych na kilka dni z możliwością wydłużenia blokady nawet do 3 miesięcy.

Wprowadzona ustawa o systemie STIR pozwoliła urzędnikom na zablokowanie dostępu do kont firmowych. W zamierzeniu STIR miał być orężem do „walki z patologią” jak to określił premier Mateusz Morawiecki, ale w praktyce może okazać się gwoździem do trumny wielu uczciwych przedsiębiorców.

PRZECZYTAJ: Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Kolokwialnie mówiąc, osoby prowadzący biznes w sposób legalny mogą „oberwać rykoszetem”, ponieważ zgodnie z planami rządu system STIR umożliwia zablokowanie dostępu do konta firmowego, jeśli zajdzie podejrzenie, że jest ono wykorzystywane do oszustw podatkowych. Autorzy projektu ustawy zakładają, że szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł analizować podejrzaną działalność na kontach firmowych. Pytanie tylko co jeśli urzędnik się pomyli i zablokuje przedsiębiorcy dostęp do jego konta bezpodstawnie? Czy urzędnik weźmie odpowiedzialność za swoją decyzję i poniesie konsekwencje swojej błędnej decyzji? Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax wyklucza taką możliwość.

W Polsce odpowiedzialność urzędnika nie istnieje

„Nie ma w Polsce sytuacji, że urzędnik ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. To sprawia, że ta grupa może czuć się praktycznie bezkarna, a to prowadzi do patologii. Z jednej strony rząd wprowadzając ustawę chciał walczyć z patologią wyłudzającą VAT, ale z patologią urzędniczą nie zamierza już walczyć. To odstrasza osoby, które chcą u nas otworzyć własny biznes” – powiedziała Agnieszka Moryc.

Ustawę jeszcze przed jej wprowadzeniem skrytykowali polscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan. Ich zdaniem jej wadliwość polega na tym, że blokada konta może dotknąć „podmioty, który są tylko współwłaścicielem zablokowanego konta”.

System zaczął działać w 2018 roku i miał być sprawić, że do budżetu trafi rocznie nawet kilkanaście miliardów złotych. Pieniądze te miały w założeniu pochodzić od podmiotów gospodarczych unikających płacenia podatku. Ustawa przewiduje bowiem, że blokada konta może zostać zdjęta po opłaceniu zaległości. Okazało się jednak, że roku pełnego funkcjonowania STIR okazał się… fiaskiem. W sumie KAS zablokował na 72 godziny 291 podejrzanych kont, a suma jaką uzyskano wyniosła około 38,5 mln złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Czy polskie banki mogą blokować konta brytyjskich firm w Polsce? Wyjaśniamy

„Polski system podatkowy zakłada, że przedsiębiorca to przestępca i należy go jak najbardziej kontrolować. Nikt jednak nie zastanawia się nad istotą problemu jakim jest unikanie podatków. Cały polski system podatkowy jest skomplikowany, a same daniny są wysokie. I to z tego powodu przedsiębiorcy uciekają z rejestrowaniem swojej działalności do innych krajów” – komentuje Agnieszka Moryc.

Liczby nie kłamią

Komentarz Agnieszki Moryc potwierdza statystyka i obserwacje Admiral Tax. Raport z I i II kwartału tego roku wskazuje na wzrost liczby polskich spółek zakładanych zagranicą. Wielka Brytania i Irlandia nadal pozostają w czołówce krajów, w których Polacy rejestrują swoje przedsiębiorstwa, ale popularnym kierunkiem jest również Malta. Tendencja będzie się utrzymywać dopóki urzędnicy pozostaną bezkarni za podjęte przez siebie decyzje oraz dopóki rząd będzie utrzymywał wysokie koszty prowadzenia działalności oraz zatrudnienia. Wizja podwyższenia składki ZUS do 1500 złotych z pewnością przekona kolejnych przedsiębiorców do podjęcia decyzji o zamknięciu firmy w Polsce i przeniesieniu działalności za granicę. Raport Admiral Tax wskazuje ponadto, że najwięcej Polacy za granicą zakładają firmy w takich branżach jak IT, marketing oraz tłumaczenia.

POLECAMY: Nowe narzędzia w rękach Skarbówki. Biznes ucieka za granicę

„Większość osób, które przenoszą swoje biznesy zagranicę chwali sobie tę decyzję. Są zadowoleni z prostych procedur i większej swobody działania. W Polsce tej swobody praktycznie nie ma, ponieważ u nas utarło się, że przedsiębiorcy nie można ufać” – oceniła Agnieszka Moryc.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
STIR: rządowa ustawa pozwoliła zablokować polskim przedsiębiorcom dostęp do ich kont bankowych
Tytuł
STIR: rządowa ustawa pozwoliła zablokować polskim przedsiębiorcom dostęp do ich kont bankowych
Opis
Rząd w Polsce po raz kolejny uderza w polskich przedsiębiorców. W imię uszczelniania VAT rząd zezwolił urzędnikom na zablokowanie kont firmowych na kilka dni z możliwością wydłużenia blokady nawet do 3 miesięcy.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo