Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółki offshore i inwestycje w Indiach

Spółki offshore i inwestycje w Indiach

Bywa, że Indie kojarzone są z tematem spółek offshore, choć nie jest to do końca trafne połączenie. Być może przyczyna tego błędu leży w fakcie, że jedną z bardziej znanych lokalizacji offshore są Seszele leżące na Oceanie Indyjskim. Same Indie jednak rajem podatkowym nie są i z tej prostej przyczyny nie sprawdzą się jako miejsce, w którym można zarejestrować swoją działalność i zoptymalizować podatki.

Indie nie są rajem podatkowym

Jak wiadomo, każdy kraj, w którym proponuje się uruchomienie własnej spółki offshore, powinien odznaczać się łatwością rejestracji firmy, przejrzystymi i elastycznymi przepisami związanymi z prowadzeniem działalności oraz niskimi podatkami. W Indiach jednak nie znajdziemy takich benefitów.

Nowe możliwości dla przedsiębiorców

Czy więc Indie to kraj, który polski przedsiębiorca powinien omijać z daleka? Niekoniecznie. Od kilku lat na rynku indyjskim można zauważyć coraz większe możliwości dla inwestorów. Jest to dla Indii okres liberalizacji i otwierania się na inwestycje z całego świata. Dziś nowi gracze mają szansę wejść na ten obiecujący rynek. Konkurencja wciąż jest stosunkowo słaba, a nasycenie niewielkie. Równocześnie nadal istnieje duże zapotrzebowanie na rozwijanie wielu gałęzi gospodarki.

Specyficzny rynek

Należy pamiętać, że Indie to państwo o specyficznej kulturze, zupełnie odmiennej od tej, jaką znamy z własnych, europejskich doświadczeń. Na Wschodzie zdecydowanie preferowany jest bezpośredni kontakt z partnerami, co powoduje, że ten, kto chce zrobić karierę w Indiach musi stale być obecnym na miejscu. W tym wypadku „obecność” może przybierać różne formy.

Inwestycje w Indiach

Szansą na wejście na rynek jest zazwyczaj zainwestowanie pewnej sumy pieniędzy. Daje to możliwość zorganizowania własnej i niezależnej sprzedaży, a często obniża znacznie koszty towarów. Co ciekawe, polskie firmy, które wygrywają z innymi firmami w Europie, często nie dają sobie rady w Indiach. Powodem jest fakt, że polskie produkty sprowadzane do Indii są dosyć drogie, co wynika z kosztów transportu produktów.

Dla kogo Indie?

Polskie firmy mają szansę na spore zarobki w Indiach głównie w takich sektorach jak transport czy górnictwo. Nasze rodzime maszyny i technologie są wysoko cenione na indyjskim rynku, gdyż Indie, które posiadają bogactwo kopalń węglowych, wciąż nie mają odpowiedniego zaplecza technologicznego. W Polsce ten obszar gospodarki jest dobrze rozwinięty, co sprawia, że mamy szansę na zrobienie dobrego interesu na Wschodzie. Kolejnymi obiecującymi dziedzinami są technologie informacyjne oraz sektor rolno-spożywczy.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Spółki offshore i inwestycje w Indiach
Tytuł
Spółki offshore i inwestycje w Indiach
Opis
Bywa, że Indie kojarzone są z tematem spółek offshore, choć nie jest to do końca trafne połączenie. Być może przyczyna tego błędu leży w fakcie, że jedną z bardziej znanych lokalizacji offshore są Seszele leżące na Oceanie Indyjskim. Same Indie jednak rajem podatkowym nie są i z tej prostej przyczyny nie sprawdzą się jako miejsce, w którym można zarejestrować swoją działalność i zoptymalizować podatki.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo