Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Panamie

Spółka offshore w Panamie

Panama słynie nie tylko z kanału łączącego obie Ameryki, ale również tego, że jest rajem podatkowym. Europejczycy wprawdzie częściej wybierają inne lokalizacje offshore, co wynika m.in. z dużej odległości i bariery językowej, Panama jest jednak warta rozważenia z powodu korzyści podatkowych, jakie oferuje zakładającym w niej firmy nierezydentom.

System podatkowy i księgowość

Spółki zarejestrowane na terenie Panamy, które nie prowadzą działalności lokalnej, nie płacą tam podatku. Nie ma również kontroli wymiany międzynarodowej, ani podatku VAT. W związku z brakiem podatków, nie istnieje obowiązek prowadzenia księgowości. Warto jednak zadbać o swoją dokumentację finansową, gdyż bywa, że bank, w którym firma posiada rachunek, wymaga potwierdzenia niektórych transakcji.

Branża

Panama jest jurysdykcją, która sprawdzi się dla takich działalności jak import/eksport, transport lub wynajem statków powietrznych i morskich, handel ropą naftową, górnictwo, branże morskie i powietrzne. Prowadzenie działalności związanej z księgowością, bankowością, finansami, zakładami i hazardem online wymaga zdobycia specjalnego zezwolenia.

Rodzaj i siedziba spółki

Najczęściej otwieraną formą działalności jest w Panamie IBC – International Business Company. Taka firma musi posiadać adres rejestracyjny na terenie Panamy, który będzie widniał na dokumentach firmowych. Istnieje możliwość skorzystania z biura wirtualnego, zapewniającego adres wraz z dedykowanym numerem telefonu. Spółki działające w Panamie mogą zarządzać holdingami, posiadać majątek ruchomy i nieruchomy oraz akcje i udziały w innych spółkach.

Założenie spółki

Standardowy kapitał początkowy wynosi na Panamie 10 000 USD, ale nie ma obowiązku umieścić tej kwoty na firmowym koncie w określonym czasie, co oznacza, że aby założyć firmę wystarczy 1 dolar. Proces zakładania działalności trwa 5-7 dni (nie licząc przesyłki pocztowej). Można też wybrać już zarejestrowane przedsiębiorstwo z gotowej listy, co skraca czas oczekiwania do około 24 godzin.

Prowadzenie spółki

Istnieje możliwość powołania dyrektorów i udziałowców nominowanych, którzy zapewniają anonimowość w rejestrze publicznym. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji spółki wymagane jest posiadanie trzech udziałowców. Firma musi posiadać także minimum dwóch dyrektorów. Każde już istniejące przedsiębiorstwo musi raz na rok dokonać wznowienia, co wiąże się z ponownym powołaniem organów spółki i opłatą skarbową.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Spółka offshore w Panamie
Tytuł
Spółka offshore w Panamie
Opis
Panama słynie nie tylko z kanału łączącego obie Ameryki, ale również tego, że jest rajem podatkowym. Europejczycy wprawdzie częściej wybierają inne lokalizacje offshore, co wynika m.in. z dużej odległości i bariery językowej, Panama jest jednak warta rozważenia z powodu korzyści podatkowych, jakie oferuje zakładającym w niej firmy nierezydentom.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo