Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Monako

Spółka offshore w Monako

Położone na południu Francji Monako kojarzy się raczej z luksusowym stylem życia niż z miejscem, w którym można zaoszczędzić. A jednak to właśnie dzięki korzystnym przepisom podatkowym, Księstwo przyciąga przedsiębiorców z całego świata i jest jednym z najbogatszych państw na świecie.

O czym należy pamiętać

Monako jest jurysdykcją elitarną i założenie tu spółki nie należy do rzeczy łatwych. Trzeba uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale również rozważyć, czy takie miejsce jest dla nas odpowiednią lokalizacją. Atrakcyjne podatki dostaną tu tylko wybrani i lepiej mieć pewność, że do tej grupy się zaliczamy.

System podatkowy

W przeciwieństwie do typowych lokalizacji offshore, w Monako najlepsze warunki podatkowe mają ci, którzy swe usługi świadczą na miejscu. Spółki, których 25% dochodu pochodzi spoza kraju, podlegają podatkowi w wysokości 33%. Firmy działające wyłącznie na terenie Monako, nie płacą żadnych podatków od zysku.

Przepisy podatkowe są dużo bardziej korzystne dla osób fizycznych. Oprócz obywateli Francji, którzy podlegają francuskim podatkom, inne osoby fizyczne są całkowicie zwolnione z podatku. Monako posiada również korzystne prawo spadkowe.

Księgowość

Prowadzenie księgowości jest w Monako obowiązkowe. Należy również liczyć się z koniecznością corocznego składania sprawozdań odpowiednim organom lokalnym.

Zakładanie spółki

Najczęściej zakładanymi typami spółek są spółki akcyjne (SA) i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SARL). Innymi możliwościami są spółki komandytowe (SCS), spółki komandytowo-akcyjne (SCA) i spółki niegiełdowe (SNC). Należy przy tym liczyć się z długim okresem oczekiwania, który nie daje gwarancji, że dostaniemy zgodę na prowadzenie działalności. Cała procedura może trwać nawet rok, co wiąże się z faktem, że wszyscy udziałowcy przyszłej spółki są dokładnie sprawdzani przez królewską administrację. W Monako zakazany jest handel spółkami, więc nie można liczyć na wybranie gotowej firmy z listy.

Prowadzenie firmy

Udziałowcy spółki mogą być dowolnej narodowości, a firma może być prowadzona przez lokalnego powiernika, jednak nie ma możliwości zachowania anonimowości w rejestrach publicznych. Każdego roku należy złożyć oświadczenie o osiąganych dochodach oraz wykazać, że działalność prowadzona jest na terenie Monako. Spółka zarejestrowana w Księstwie może być firmą holdingową kontrolującą pośrednio lub bezpośrednio udziały w innych międzynarodowych spółkach.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Spółka offshore w Monako
Tytuł
Spółka offshore w Monako
Opis
Położone na południu Francji Monako kojarzy się raczej z luksusowym stylem życia niż z miejscem, w którym można zaoszczędzić. A jednak to właśnie dzięki korzystnym przepisom podatkowym, Księstwo przyciąga przedsiębiorców z całego świata i jest jednym z najbogatszych państw na świecie.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo