Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Hongkongu.

Spółka offshore w Hongkongu.

Elastyczne podatki może brzmią jak oksymoron, ale na pewno nie dla tych, którzy założyli swoją spółkę offshore. Wyrastające jak grzyby po deszczu firmy tego typu, pozwalają zaoszczędzić przedsiębiorcom sporo pieniędzy. Kraje, w których można założyć taką spółkę, zapewniają o wiele bardziej atrakcyjny system podatkowy, pozwalają na skorzystanie z wielu ulg, a często całkowicie likwidują problem podatku dochodowego czy VAT.

Spółki offshore otwierane są m.in. w Hongkongu przez biznesmenów, którzy pragną zoptymalizować system podatkowy swoich działalności. Hongkong to nie tylko najbogatsze miasto Chin, ale także azjatyckie centrum biznesu, w którym działalność gospodarcza zagranicznych firm nie jest opodatkowana. Podatek dochodowy wynosi tutaj 16,5 proc., nie ma za to podatku od dochodów kapitałowych, dochodów z odsetek, zysku z zakupów, dywidend, czy VAT. Składki na ubezpieczenie społeczne również nie są obowiązkowe. To system zupełnie różny od działającego w Polsce czy innych krajach Unii Europejskiej.

W Hongkongu nie funkcjonuje kontrola wymiany walut, a stabilność polityczna sprawia, że przedsiębiorcy często uciekają ze swoimi interesami właśnie do tego regionu. Firma offshore może tu działać w najróżniejszych branżach, zwykle związanych z handlem. Hongkong nie pozwala na prowadzenie bez specjalnego zezwolenia działalności zajmujących się ubezpieczeniami, finansami, bankowością, hazardem i zakładami losowymi. Formą zakładanych firm jest najczęściej Hongkong Private Limited Company, podobna do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto wspomnieć, że choć Hongkong zapewnia podatkową elastyczność, nie jest rozpatrywany przez pryzmat raju podatkowego i nie figuruje na czarnej liście. To świetna wiadomość, bo oznacza, że właściciel spółki offshore zarejestrowanej w tym miejscu, ma możliwość zbudowania dobrej marki bez psucia imienia swojej działalności w oczach klientów czy partnerów.

Aby skorzystać z podatkowych udogodnień, siedziba spółki musi być zarejestrowana na terenie Hongkongu, a jej adres powinien pojawiać się na dokumentach firmowych. Obecnie mnóstwo jest różnego rodzaju firm pośredniczących, które mogą zapewnić wirtualne biuro dla takiej działalności.

Oczywiście możliwość niepłacenia podatków nie oznacza, że nie trzeba prowadzić księgowości spółki offshore w Hongkongu. Coroczne sprawozdania finansowe są obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego własny biznes.

Członkiem zarządu może być dowolna osoba, ale sekretarzem firmy powinien być rezydent lub firma zarejestrowana w Hongkongu. Anonimowość można zapewnić sobie, powołując udziałowców nominowanych.

Chociaż Hongkong nie wymaga żadnego kapitału początkowego, często ze względów praktycznych okazuje się, że warto mieć na koncie kwotę wynoszącą przynajmniej HK$1,000. Należy pamiętać, że aby otworzyć firmowe konto bankowe z siedzibą w tym miejscu, konieczne jest osobiste stawiennictwo, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z podróżą. Każda spółka zarejestrowana w Hongkongu ma obowiązek corocznego potwierdzenia swojego statusu rejestrowego. W związku z tym należy uiścić opłatę skarbową i powołać na nowo organy spółki.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Spółka offshore w Hongkongu.
Tytuł
Spółka offshore w Hongkongu.
Opis
Elastyczne podatki może brzmią jak oksymoron, ale na pewno nie dla tych, którzy założyli swoją spółkę offshore. Wyrastające jak grzyby po deszczu firmy tego typu, pozwalają zaoszczędzić przedsiębiorcom sporo pieniędzy. Kraje, w których można założyć taką spółkę, zapewniają o wiele bardziej atrakcyjny system podatkowy, pozwalają na skorzystanie z wielu ulg, a często całkowicie likwidują problem podatku dochodowego czy VAT.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo