Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Hongkongu.

Spółka offshore w Hongkongu.

Raje podatkowe

Elastyczne podatki może brzmią jak oksymoron, ale na pewno nie dla tych, którzy założyli swoją spółkę offshore. Wyrastające jak grzyby po deszczu firmy tego typu, pozwalają zaoszczędzić przedsiębiorcom sporo pieniędzy. Kraje, w których można założyć taką spółkę, zapewniają o wiele bardziej atrakcyjny system podatkowy, pozwalają na skorzystanie z wielu ulg, a często całkowicie likwidują problem podatku dochodowego czy VAT.

Spółki offshore otwierane są m.in. w Hongkongu przez biznesmenów, którzy pragną zoptymalizować system podatkowy swoich działalności. Hongkong to nie tylko najbogatsze miasto Chin, ale także azjatyckie centrum biznesu, w którym działalność gospodarcza zagranicznych firm nie jest opodatkowana. Podatek dochodowy wynosi tutaj 16,5 proc., nie ma za to podatku od dochodów kapitałowych, dochodów z odsetek, zysku z zakupów, dywidend, czy VAT. Składki na ubezpieczenie społeczne również nie są obowiązkowe. To system zupełnie różny od działającego w Polsce czy innych krajach Unii Europejskiej.

W Hongkongu nie funkcjonuje kontrola wymiany walut, a stabilność polityczna sprawia, że przedsiębiorcy często uciekają ze swoimi interesami właśnie do tego regionu. Firma offshore może tu działać w najróżniejszych branżach, zwykle związanych z handlem. Hongkong nie pozwala na prowadzenie bez specjalnego zezwolenia działalności zajmujących się ubezpieczeniami, finansami, bankowością, hazardem i zakładami losowymi. Formą zakładanych firm jest najczęściej Hongkong Private Limited Company, podobna do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto wspomnieć, że choć Hongkong zapewnia podatkową elastyczność, nie jest rozpatrywany przez pryzmat raju podatkowego i nie figuruje na czarnej liście. To świetna wiadomość, bo oznacza, że właściciel spółki offshore zarejestrowanej w tym miejscu, ma możliwość zbudowania dobrej marki bez psucia imienia swojej działalności w oczach klientów czy partnerów.

Aby skorzystać z podatkowych udogodnień, siedziba spółki musi być zarejestrowana na terenie Hongkongu, a jej adres powinien pojawiać się na dokumentach firmowych. Obecnie mnóstwo jest różnego rodzaju firm pośredniczących, które mogą zapewnić wirtualne biuro dla takiej działalności.

Oczywiście możliwość niepłacenia podatków nie oznacza, że nie trzeba prowadzić księgowości spółki offshore w Hongkongu. Coroczne sprawozdania finansowe są obowiązkiem każdego przedsiębiorcy prowadzącego własny biznes.

Członkiem zarządu może być dowolna osoba, ale sekretarzem firmy powinien być rezydent lub firma zarejestrowana w Hongkongu. Anonimowość można zapewnić sobie, powołując udziałowców nominowanych.

Chociaż Hongkong nie wymaga żadnego kapitału początkowego, często ze względów praktycznych okazuje się, że warto mieć na koncie kwotę wynoszącą przynajmniej HK$1,000. Należy pamiętać, że aby otworzyć firmowe konto bankowe z siedzibą w tym miejscu, konieczne jest osobiste stawiennictwo, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z podróżą. Każda spółka zarejestrowana w Hongkongu ma obowiązek corocznego potwierdzenia swojego statusu rejestrowego. W związku z tym należy uiścić opłatę skarbową i powołać na nowo organy spółki.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?
  Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

  Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać. (więcej…)

  Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać. (więcej…)...

  Czytaj dalej
 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo