Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore na Gibraltarze

Spółka offshore na Gibraltarze

Raje podatkowe

Na południowym krańcu Hiszpanii znajduje się Gibraltar. Jako terytorium zależne od Wielkiej Brytanii posiada swoją politykę wewnętrzną, ale może korzystać z wielu przywilejów wiążących się z przynależnością Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej. Ten podatkowy raj jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym europejscy przedsiębiorcy rejestrują swoje firmy.

 

Podatek dochodowy na Gibraltarze

Na Gibraltarze podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 10 proc., ale pobierany jest na zasadzie terytorialnej. Oznacza to, że zyski firmy zarejestrowanej na terenie Gibraltaru, które pochodzą z transakcji przeprowadzonych poza jego granicami, nie są opodatkowane. I z tego właśnie powodu jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają siedziby dla swojej spółki offshore.

Dodatkowym atutem Gibraltaru, jako miejsca na firmową siedzibę, jest fakt, że nierezydenci nie płacą tam podatków od dywidend oraz pożyczek. To miejsce wolne od VAT-u, podatku od zysku kapitałowego, spadku, darowizny, czy zysków pochodzących z kont oszczędnościowych. Spółki, które nie działają na terenie Gibraltaru, a jedynie mają tam swoją siedzibę, właściwie nie muszą martwić się żadnymi opłatami.

Bardzo wygodny jest na Gibraltarze system składania deklaracji podatkowych. Wprawdzie firmy działające w tym miejscu, muszą składać sprawozdania, jednak w przypadku, gdy działają one wyłącznie poza terytorium wyspy, wymagana jest jedynie uproszczona forma zeznania (tzw. abridged accounts). Księgowość na Gibraltarze jest obligatoryjna i jej prowadzenie zależy wyłącznie od właściciela firmy.

 

Zobacz gdzie również warto przenieść firmę, by nie płacić podatków

 

Jakie firmy najlepiej przenieść na Gibraltar

Spółki zagraniczne zarejestrowane na terenie wyspy mogą prowadzić działalność związaną z dowolną branżą. Import, eksport, usługi, handel, firmy holdingowe, każde przedsiębiorstwo znajdzie na Gibraltarze sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto przy tym pamiętać, że pewne branże wymagają uzyskania dodatkowego pozwolenia na prowadzenie działalności. Będą to sektory takie jak finanse, bankowość, księgowość, czy zakłady.

 

Jaka forma działalności będzie najlepsza

Najczęstszą formą działalności jest NRC (non resident company), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarejestrowana na terenie Gibraltaru działalność, musi posiadać adres swojej siedziby. W tym celu można skorzystać z usług firmy oferującej wirtualne biuro z dedykowanym numerem telefonu. Proces zakładania spółki wygląda podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Firma musi posiadać przynajmniej jednego członka zarządu i udziałowca, przy czym może to być ta sama osoba. Poufność zapewnia powołanie dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie firmą. Członkiem zarządu może być nie tylko osoba prywatna, ale również inne przedsiębiorstwo.

 

Zobacz, jak polski biznes płaci 1% podatku na Malcie.

 

Rejestracja spółki na Gibraltarze

Choć minimalny kapitał zakładowy na Gibraltarze wynosi 100 GBP, nie ma określonego terminu, w którym pieniądze mają znaleźć się na firmowym koncie. W praktyce oznacza to, że można założyć przedsiębiorstwo mając 1 euro. Rejestracja trwa około tygodnia, a każda działająca już firma corocznie musi dokonać przedłużenia działalności. W tym celu należy uiścić opłatę skarbową oraz dokonać powołania organów spółki.

5.0
01
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?
  PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej…)

  Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak...

  Czytaj dalej
 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo