Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore na Gibraltarze

Spółka offshore na Gibraltarze

Raje podatkowe

Na południowym krańcu Hiszpanii znajduje się Gibraltar. Jako terytorium zależne od Wielkiej Brytanii posiada swoją politykę wewnętrzną, ale może korzystać z wielu przywilejów wiążących się z przynależnością Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej. Ten podatkowy raj jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym europejscy przedsiębiorcy rejestrują swoje firmy.

 

Podatek dochodowy na Gibraltarze

Na Gibraltarze podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 10 proc., ale pobierany jest na zasadzie terytorialnej. Oznacza to, że zyski firmy zarejestrowanej na terenie Gibraltaru, które pochodzą z transakcji przeprowadzonych poza jego granicami, nie są opodatkowane. I z tego właśnie powodu jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają siedziby dla swojej spółki offshore.

Dodatkowym atutem Gibraltaru, jako miejsca na firmową siedzibę, jest fakt, że nierezydenci nie płacą tam podatków od dywidend oraz pożyczek. To miejsce wolne od VAT-u, podatku od zysku kapitałowego, spadku, darowizny, czy zysków pochodzących z kont oszczędnościowych. Spółki, które nie działają na terenie Gibraltaru, a jedynie mają tam swoją siedzibę, właściwie nie muszą martwić się żadnymi opłatami.

Bardzo wygodny jest na Gibraltarze system składania deklaracji podatkowych. Wprawdzie firmy działające w tym miejscu, muszą składać sprawozdania, jednak w przypadku, gdy działają one wyłącznie poza terytorium wyspy, wymagana jest jedynie uproszczona forma zeznania (tzw. abridged accounts). Księgowość na Gibraltarze jest obligatoryjna i jej prowadzenie zależy wyłącznie od właściciela firmy.

 

Zobacz gdzie również warto przenieść firmę, by nie płacić podatków

 

Jakie firmy najlepiej przenieść na Gibraltar

Spółki zagraniczne zarejestrowane na terenie wyspy mogą prowadzić działalność związaną z dowolną branżą. Import, eksport, usługi, handel, firmy holdingowe, każde przedsiębiorstwo znajdzie na Gibraltarze sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto przy tym pamiętać, że pewne branże wymagają uzyskania dodatkowego pozwolenia na prowadzenie działalności. Będą to sektory takie jak finanse, bankowość, księgowość, czy zakłady.

 

Jaka forma działalności będzie najlepsza

Najczęstszą formą działalności jest NRC (non resident company), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarejestrowana na terenie Gibraltaru działalność, musi posiadać adres swojej siedziby. W tym celu można skorzystać z usług firmy oferującej wirtualne biuro z dedykowanym numerem telefonu. Proces zakładania spółki wygląda podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Firma musi posiadać przynajmniej jednego członka zarządu i udziałowca, przy czym może to być ta sama osoba. Poufność zapewnia powołanie dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie firmą. Członkiem zarządu może być nie tylko osoba prywatna, ale również inne przedsiębiorstwo.

 

Zobacz, jak polski biznes płaci 1% podatku na Malcie.

 

Rejestracja spółki na Gibraltarze

Choć minimalny kapitał zakładowy na Gibraltarze wynosi 100 GBP, nie ma określonego terminu, w którym pieniądze mają znaleźć się na firmowym koncie. W praktyce oznacza to, że można założyć przedsiębiorstwo mając 1 euro. Rejestracja trwa około tygodnia, a każda działająca już firma corocznie musi dokonać przedłużenia działalności. W tym celu należy uiścić opłatę skarbową oraz dokonać powołania organów spółki.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?
  Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

  Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać. (więcej…)

  Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać. (więcej…)...

  Czytaj dalej
 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo