Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore na Gibraltarze

Spółka offshore na Gibraltarze

Na południowym krańcu Hiszpanii znajduje się Gibraltar. Jako terytorium zależne od Wielkiej Brytanii posiada swoją politykę wewnętrzną, ale może korzystać z wielu przywilejów wiążących się z przynależnością Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej. Ten podatkowy raj jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym europejscy przedsiębiorcy rejestrują swoje firmy.

Podatek dochodowy na Gibraltarze

Na Gibraltarze podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 10 proc., ale pobierany jest na zasadzie terytorialnej. Oznacza to, że zyski firmy zarejestrowanej na terenie Gibraltaru, które pochodzą z transakcji przeprowadzonych poza jego granicami, nie są opodatkowane. I z tego właśnie powodu jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają siedziby dla swojej spółki offshore.

Dodatkowym atutem Gibraltaru, jako miejsca na firmową siedzibę, jest fakt, że nierezydenci nie płacą tam podatków od dywidend oraz pożyczek. To miejsce wolne od VAT-u, podatku od zysku kapitałowego, spadku, darowizny, czy zysków pochodzących z kont oszczędnościowych. Spółki, które nie działają na terenie Gibraltaru, a jedynie mają tam swoją siedzibę, właściwie nie muszą martwić się żadnymi opłatami.

Bardzo wygodny jest na Gibraltarze system składania deklaracji podatkowych. Wprawdzie firmy działające w tym miejscu, muszą składać sprawozdania, jednak w przypadku, gdy działają one wyłącznie poza terytorium wyspy, wymagana jest jedynie uproszczona forma zeznania (tzw. abridged accounts). Księgowość na Gibraltarze jest obligatoryjna i jej prowadzenie zależy wyłącznie od właściciela firmy.

Zobacz gdzie również warto przenieść firmę, by nie płacić podatków

Jakie firmy najlepiej przenieść na Gibraltar

Spółki zagraniczne zarejestrowane na terenie wyspy mogą prowadzić działalność związaną z dowolną branżą. Import, eksport, usługi, handel, firmy holdingowe, każde przedsiębiorstwo znajdzie na Gibraltarze sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto przy tym pamiętać, że pewne branże wymagają uzyskania dodatkowego pozwolenia na prowadzenie działalności. Będą to sektory takie jak finanse, bankowość, księgowość, czy zakłady.

Jaka forma działalności będzie najlepsza

Najczęstszą formą działalności jest NRC (non resident company), czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarejestrowana na terenie Gibraltaru działalność, musi posiadać adres swojej siedziby. W tym celu można skorzystać z usług firmy oferującej wirtualne biuro z dedykowanym numerem telefonu. Proces zakładania spółki wygląda podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Firma musi posiadać przynajmniej jednego członka zarządu i udziałowca, przy czym może to być ta sama osoba. Poufność zapewnia powołanie dyrektorów nominowanych odpowiedzialnych za kierowanie firmą. Członkiem zarządu może być nie tylko osoba prywatna, ale również inne przedsiębiorstwo.

Zobacz, jak polski biznes płaci 1% podatku na Malcie.

Rejestracja spółki na Gibraltarze

Choć minimalny kapitał zakładowy na Gibraltarze wynosi 100 GBP, nie ma określonego terminu, w którym pieniądze mają znaleźć się na firmowym koncie. W praktyce oznacza to, że można założyć przedsiębiorstwo mając 1 euro. Rejestracja trwa około tygodnia, a każda działająca już firma corocznie musi dokonać przedłużenia działalności. W tym celu należy uiścić opłatę skarbową oraz dokonać powołania organów spółki.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Spółka offshore na Gibraltarze
Tytuł
Spółka offshore na Gibraltarze
Opis
Na południowym krańcu Hiszpanii znajduje się Gibraltar. Jako terytorium zależne od Wielkiej Brytanii posiada swoją politykę wewnętrzną, ale może korzystać z wielu przywilejów wiążących się z przynależnością Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej. Ten podatkowy raj jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym europejscy przedsiębiorcy rejestrują swoje firmy.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo