Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore na Cyprze

Spółka offshore na Cyprze

Liberalny system podatkowy sprawił, że Cypr stał się jednym z rajów inwestycyjnych dla przedsiębiorców z całego świata. Bywa nazywany „oknem na świat”, co zawdzięcza atrakcyjnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwami, które mają korzystne stawki podatkowe.

Korzyści

Cypr to świetna lokalizacja na rejestrację spółki offshore z kilku powodów. Po pierwsze jest to kraj należący do Unii Europejskiej, a więc nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące wymiany handlowej między Cyprem a innymi państwami członkowskimi. Po drugie w ciągu dziesięcioletniej przynależności do UE, Cypr niezwykle rozwinął się pod względem gospodarczym. Obecnie kraj ten należy do strefy EURO. Jest to idealna lokalizacja do otworzenia firmy holdingowej, która może posiadać akcje w innych międzynarodowych spółkach.

Podatki i księgowość

Podatki na Cyprze nie są niższe niż w innych rajach podatkowych, wynoszą bowiem 12,5 %, jednak dzięki zaletom, takim jak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja dla prowadzenia spółki. Każda firma zarejestrowana na Cyprze ma obowiązek prowadzenia księgowości według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRS). Corocznie należy złożyć sprawozdanie podatkowe w języku greckim, które wcześniej musi zostać sprawdzone przez biegłego rewidenta. Dodatkowo każdy płatnik VAT musi składać kwartalne deklaracje VAT.

Wymagania i czas rejestracji

Każdy właściciel, udziałowiec i beneficjent spółki musi skompletować niezbędne dokumenty, w skład których wchodzą:
dokument potwierdzający tożsamość, czyli potwierdzona notarialnie kopia ważnego paszportu, dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, może to być na przykład rachunek na media, zawierający wszystkie dane adresowe, wydany nie wcześniej niż na 3 miesiące przed składaniem wniosku, opinia bankowa, wydana najlepiej w języku angielskim, nie starsza niż 3 miesiące. Procedura rejestracyjna zazwyczaj trwa mniej niż miesiąc (3-4 tygodnie) od dnia wpłynięcia dokumentów.

Kapitał zakładowy

Według cypryjskiego kodeksu spółek handlowych, spółka musi wyemitować co najmniej jedną akcji i posiadać przynajmniej jednego akcjonariusza. Dla najczęściej zakładanej spółki LTD (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) minimalny kapitał wynosi 1 euro, który może odpowiadać jednej wyemitowanej akcji.

Struktura spółki

Jak wspomniano wcześniej, spółka musi posiadać przynajmniej jednego akcjonariusza, którym może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Istnieje również możliwość powołania udziałowców nominowanych, co zapewnia anonimowość w rejestrach publicznych.
Dodatkowo w strukturze spółki musi znaleźć się przynajmniej jeden dyrektor. Aby cypryjska spółka była jednocześnie cypryjskim rezydentem podatkowym, warto powołać dyrektora nominowanego, który jest obywatelem Cypru. Firma powinna posiadać również sekretarza odpowiedzialnego za prowadzenie spółki, składanie odpowiednich sprawozdań i przechowywanie dokumentacji. Może zostać nim osoba fizyczna lub prawna.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Wsparcie w ramach Coronavirus Job Retention Scheme dla spółek LTD – aktualne informacje
  Wsparcie w ramach Coronavirus Job Retention Scheme dla spółek LTD - aktualne informacje
  Rząd  Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet pomocowy dla firm, w ramach którego zobowiązał się między innymi do zwrotu firmom kosztów zatrudniania pracowników w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia w ramach tzw. Job Retention Scheme w okresie do trzech miesięcy. (więcej…)

  Rząd  Wielkiej Brytanii ogłosił pakiet pomocowy dla firm, w ramach którego zobowiązał się między innymi do zwrotu firmom kosztów zatrudniania pracowników w wysokości 80% podstawy...

  Czytaj dalej
 • Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów rozwoju przedsiębiorczości umożliwia pozyskanie środków na prowadzenie i rozwój nowej firmy. Ponadto, biznesowi w Irlandii sprzyjają przejrzysty system fiskalny i przyjazna biurokracja. (więcej…)

  Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów...

  Czytaj dalej
 • Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  Covid-19: brytyjskie spółki LTD mają dodatkowe trzy miesiące na złożenie rozliczeń za ubiegły rok
  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)

  W związku z pandemią koronawirusa Companies House wydłużył terminy składania sprawozdań finansowych dla firm o dodatkowe trzy miesiące. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać odroczenie? (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo